Ρεμί Μπεζανσόν, πώς είναι «Η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου»;
Λίγο πριν έρθει στην Αθήνα για την πρώτη προβολή της στο 10ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου, ο Ρεμί Μπεζανσόν μίλησε στην Athens Voice
![39260-88376.jpg 39260-88376.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2009/03/26/39260-88376.jpg)
Ο Ρεμί Μπεζανσόν μιλά στην Athens Voice λίγο πριν έρθει στην Αθήνα για την πρώτη προβολή της ταινίας του «Η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου» στο 10ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου.
H δεύτερη μεγάλου μήκους ταινία του, «Η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου», ένα τρυφερό, γλυκόπικρο φιλμ για την εμπειρία της οικογένειας, υπήρξε από τις μεγαλύτερες επιτυχίες στη Γαλλία. Λίγο πριν έρθει στην Αθήνα για την πρώτη προβολή της στο 10ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου, ο Ρεμί Μπεζανσόν μίλησε στην Athens Voice.
O τίτλος της ταινίας σας υπονοεί ότι υπάρχουν γεγονότα που μπορούν ν’ αλλάξουν τη ζωή από τη μια μέρα στην άλλη. Πιστεύετε ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί;
Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι υπάρχουν κάποιες μέρες που είναι πιο σημαντικές από άλλες. Που μπορεί να είναι καθοριστικές στη ζωή μας, αλλά, δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν έχω ζήσει ακόμα καμία τέτοια.
Ίσως η μέρα της εξόδου της ταινίας στη Γαλλία και η επιτυχία της να ήταν ένα τέτοιο γεγονός. Πού θα αποδίδατε το ότι το φιλμ συνάντησε τόσο ενθουσιώδη υποδοχή;
Η επιτυχία δεν άλλαξε και πολλά πράγματα. Και οφείλω να πω ότι το box office της ταινίας με εξέπληξε. Νομίζω ότι η ταινία δούλεψε γιατί το κοινό ταυτίστηκε με τους ήρωες, μ’ αυτή την οικογένεια που ζει καταστάσεις αρκετά συνηθισμένες. Το γεγονός ότι παρεμβάλλονται μεγάλα χρονικά κενά μεταξύ των πέντε ημερών επιτρέπει στην ουσία στους θεατές να συμπληρώσουν τα ενδιάμεσα χρόνια με τις δικές τους εμπειρίες, πράγμα που ενισχύει ακόμα πιο πολύ την ταύτιση.
Πώς ήταν η δική σας οικογένεια; Η ταινία είναι βασισμένη σε εμπειρίες σας ή είναι αποκύημα της φαντασίας ενός μοναχογιού που πάντα επιθυμούσε μια πολυμελή οικογένεια;
Έχω δύο μεγαλύτερους αδελφούς και μια μικρότερη αδελφή. Οπότε μεγάλωσα σε μια πολυμελή οικογένεια. Αλλά για να γράψω το σενάριο της ταινίας μου προτίμησα ν’ απομακρυνθώ από αυτό το οικογενειακό σχήμα, ίσως για να μπορέσω να παρατηρήσω τα πράγματα από μεγαλύτερη απόσταση.
Πώς προέκυψε η ιδέα της αφήγησης μιας μέρας στη ζωή καθενός από τους ήρωες του φιλμ;
Ήθελα να κάνω μια ταινία για το χρόνο που περνά. Πολύ νωρίς σκέφτηκα ότι η οικογένεια είναι το ιδανικό υλικό για να μιλήσω γι’ αυτό το θέμα, που με απασχολεί με πάθος. Αλλά ήθελα επίσης ν’ αποφύγω το είδος του «οικογενειακού saga». Μ’ αρέσει πολύ η αφαιρετικότητα.
Η μουσική δείχνει να παίζει σημαντικό ρόλο στο ρυθμό και το ύφος του φιλμ. Κάποιες σκηνές μοιάζουν στημένες πάνω σ’ αυτή. Πώς δουλεύετε με τον Sinclair;
Γράφει πάνω στο μονταρισμένο φιλμ ή μοντάρετε πάνω στα κομμάτια του; Από την αρχή ήθελα η ταινία να είναι έντονα μουσική. O Sinclair ήταν από τους πρώτους που διάβασαν το σενάριο κι αμέσως μου έβαλε ν’ ακούσω ένα θέμα που μου φάνηκε τέλειο για την ταινία. Ήρθε πολλές φορές στο πλατό κατά τη διάρκεια του γυρίσματος (εμφανίζεται στην ταινία μεταμφιεσμένος σε Angus Young…) και κυρίως ερχόταν συχνά στο μοντάζ. Μετά τα μαγειρέψαμε μεταξύ μας.
Είστε κομμάτι μιας νέας γενιάς του γαλλικού σινεμά. Βρίσκετε ομοιότητες με άλλους συναδέλφους σας που ταράζουν αυτό τον καιρό τα νερά;
Δεν ξέρω. Δεν έχω πολλές σχέσεις με άλλους σκηνοθέτες. Γνωρίζω κάποιους των οποίων τη δουλειά εκτιμώ, αλλά δεν νομίζω, όπως αφήνει να εννοηθεί η ερώτησή σας, ότι βρισκόμαστε στην αρχή ενός «νέου κύματος». Ίσως ένα κυματάκι.
Όπως σε κάθε πετυχημένη ταινία στη Γαλλία και η δική σας υπήρξε θύμα σκληρής κριτικής. Κάποιοι μίλησαν για «ζαχαρωμένη νοσταλγία». Τι θα απαντούσατε;
Μια και δεν είμαι ούτε νοσταλγικός ούτε φίλος του «ροδόνερου», αυτό μάλλον δείχνει ότι έχω τουλάχιστον μεγάλη φαντασία...
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Μέτρια και άνιση κατασκοπική περιπέτεια
Τρία παντρεμένα ζευγάρια «διατάζονται» από τον κοινό ψυχαναλυτή τους να μαζευτούν σε έναν κοινό χώρο
Nεαρή Κολομβιανή οικιακή βοηθός δουλεύει για λογαριασμό πλούσιας οικογένειας από τη Βαρκελώνη
O πλατωνικός έρωτας βασίζεται στη ματαίωση, λέει η ηρωίδα.
Έρχεται σύντομα η νέα παραγωγή της A24 - Ποιος ήταν ο «μάγος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης»
«Δεν χρειάζεται να αποδείξω πια το ποια είμαι» είπε για την 70χρονη πορεία της
Οι αναρτήσεις στο Instagram
Ήταν τα δίδυμα τηλεοπτικά αδέλφια της σειράς «Beverly Hills, 90210»
Οι δυο τους συμπρωταγωνίστησαν στην σειρά «Charmed»
Για χρόνια έδινε μάχη με τον καρκίνο
Βίντεο με την ξενάγηση του ξενοδοχείου
«Εγώ είμαι τόσο αρρενωπός όσο και μία μελιτζάνα»
Eίχε κερδίσει το βραβείο καλύτερης ηθοποιού στις Κάννες για το «3 γυναίκες»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.