Μία καλή είδηση για το φετινό χειμώνα: Σινεμά όλη την ημέρα!
![atk_0452.jpg atk_0452.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/atk_0452.jpg)
![378957-781961.jpg 378957-781961.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/10/31/378957-781961.jpg)
Υπήρχε μία εποχή που οι κινηματογράφοι ξεκινούσαν από νωρίς το μεσημέρι τις προβολές τους και, ναι, έκοβαν εισιτήρια. Θεατές που προτιμούσαν τις πιο ήρεμες προβολές με τον λιγότερο κόσμο, θεατές που ξέφευγαν από τη βουή και την κίνηση του κέντρου και χώνονταν στο ασφαλές σκοτάδι της κινηματογραφικής αίθουσας. Κι ακόμα θεατές που κυνηγούσαν ταινίες που δεν προλάβαιναν να δουν άλλες ώρες.
Η λογική της ζωής στη μεγάλη πόλη λέει ότι μπορεί και πρέπει να υπάρχουν κινηματογραφικές προβολές για όλα τα γούστα και όλες τις ώρες της ημέρας.
Τα καλά νέα είναι ότι, τουλάχιστον ένας κινηματογράφος του κέντρου, επαναφέρει το «Σινεμά όλη την ημέρα». Το αγαπημένο Άστορ στη στοά της Κοραή ξεκινάει μεσημεριανές επαναληπτικές προβολές με €3 & μεταμεσονύκτιες πρεμιέρες με €5. Σινεμά non stop και μάλιστα για όλη την κινηματογραφική σεζόν. Από τη Δευτέρα έως την Παρασκευή, από τις 13.00 το μεσημέρι μέχρι τις 17.00, θα προβάλλονται επιλεγμένες κινηματογραφικές ταινίες πρωτοεμφανιζόμενων αλλά και καταξιωμένων σκηνοθετών, από τα σημαντικότερα Φεστιβάλ του κόσμου, ενώ κάθε Παρασκευή και Σάββατο, μετά τα μεσάνυχτα, νέες ταινίες, ειδικά επιλεγμένες για μεταμεσονύχτιες κινηματογραφικές αναζητήσεις.
Μεσημέρια στο Άστορ με Επαναληπτικές Προβολές
Τον Νοέμβριο θα προβληθούν συνολικά οκτώ ταινίες, δύο κάθε εβδομάδα καλύπτοντας ένα ευρύ φάσμα ταινιών του σύγχρονου κινηματογράφου. Η αρχή γίνεται (2 - 8/11) με την ταινία που σάρωσε τα φετινά βραβεία Γκόγια, «Η οργή ενός υπομονετικού ανθρώπου» (13.00), μία δυνατή ιστορία για τη βίαιη φύση του ανθρώπινου είδους και τη ψευδαίσθηση της εξιλέωσης, του πρωτοεμφανιζόμενου στο ρόλο του σκηνοθέτη, Ραούλ Αρέβαλο. Ακολουθεί αμέσως μετά το αριστουργηματικό «Άφεριμ!» (14.45) του Ρουμάνου Ράντου Ζούντε, η ταινία - έκπληξη, που όχι αδίκως συμπεριλήφθηκε στις λίστες των 10 καλύτερων ταινιών για το 2016.
Το πρόγραμμα του Νοεμβρίου συνεχίζεται, με το τρυφερό όσο και ρεαλιστικό σύγχρονο παραμύθι, βραβευμένο στο Φεστιβάλ Βερολίνου, «Το αρνάκι» του Κουτλούγ Αταμάν, και το συγκλονιστικό ντεμπούτο του Σ. Κρεγκ Ζάλερ με τον Κερτ Ράσελ, «Τσεκούρι από κόκαλο». Τις επόμενες εβδομάδες, θα προβληθούν επίσης η υποψήφια για Όσκαρ κωμωδία, «Ο κύριος Όβε» του Χάνες Χολμ, η «Άσφαλτος» του Σαμουέλ Μπενσερί με τους Ιζαμπέλ Ιπέρ, Βαλέρια Μπρούνι-Τεντέσκι και Μάικλ Πιτ, «Ο μαθητευόμενος» του Γιούνφενγκ Μπου και, τέλος, το «Με λένε Τζιγκ» του Γκ. Μαϊνέτι, με άλλα λόγια ο πρώτος Ευρωπαίος Σούπερ Ήρωας!
Μεταμεσονύχτιες Α΄ Προβολές
Η μεταμεσονύχτια ζώνη εγκαινιάζεται, αυτή την Παρασκευή 3 Νοεμβρίου με τη βραβευμένη στην Εβδομάδα Κριτικής των 69ων Καννών ταινία του Όλιβερ Λάσε, «Mimosas». Εμπνευσμένη από τα ταξίδια του Ισπανού σκηνοθέτη στην μαροκινή έρημο, η ταινία αποτελεί μία μαγευτική και μινιμαλιστική οπτική μιας Ανατολικής δύσης, θέτοντας στο επίκεντρό της τόσο μία φυσική όσο και μία μεταφυσική αναζήτηση. Με φόντο την επιβλητική οροσειρά του Άτλαντα, εξελίσσεται μία επική ιστορία σε μία παράδοξη διασταύρωση δύο κόσμων: του αρχαίου και του σύγχρονου, όπου δοκιμάζεται η πίστη, η αντοχή και η δύναμη του φόβου. Καθόλου τυχαία, ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Τμήματος των Καννών, Charles Tesson, την χαρακτήρισε ως «Μια μυστικιστική και επική ιστορία στην οποία οι άνθρωποι βιώνουν την πίστη τους μέσα από τον εαυτό τους και τους άλλους».
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ
Πεμ. - Παρ. και Δευτ. - Τετ. | Γενική είσοδος €3
02 - 08/11
13.00 | Η ΟΡΓΗ ΕΝΟΣ ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ του Ραούλ Αρέβαλο
14.45 | ΑΦΕΡΙΜ! του Ράντου Ζούντε
09 - 15/11
13.00 | ΤΟ ΑΡΝΑΚΙ του Κουτλούγ Αταμάν
14.40 | ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΑΠΟ ΚΟΚΑΛΟ του Σ. Κρεγκ Ζάλερ
16 - 22/11
13.00 | Ο ΚΥΡΙΟΣ ΟΒΕ του Χάνες Χολμ
15.10 | ΑΣΦΑΛΤΟΣ του Σαμουέλ Μπενσετρί
23 - 29/11
13.00 | Ο ΜΑΘΗΤΕΥΟΜΕΝΟΣ του Γιούνφενγκ Μπου
14.50 | ΜΕ ΛΕΝΕ ΤΖΙΓΚ του Γκαμπριέλ Μαϊνέτι
Παρασκευή και Σάββατο 3 & 4 - 10 & 11 - 17 & 18 - 24 & 25/11
Γενική είσοδος €5
00.0| MIMOSAS του Όλιβερ Λάσε
- Κινηματογράφος Άστορ: Σταδίου 28 (είσοδος από στοά Κοραή), ΜΕΤΡΟ σταθμός Πανεπιστήμιο | T: 210
- 3211950 - www.astorcinema.gr
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Μέτρια και άνιση κατασκοπική περιπέτεια
Τρία παντρεμένα ζευγάρια «διατάζονται» από τον κοινό ψυχαναλυτή τους να μαζευτούν σε έναν κοινό χώρο
Nεαρή Κολομβιανή οικιακή βοηθός δουλεύει για λογαριασμό πλούσιας οικογένειας από τη Βαρκελώνη
O πλατωνικός έρωτας βασίζεται στη ματαίωση, λέει η ηρωίδα.
Έρχεται σύντομα η νέα παραγωγή της A24 - Ποιος ήταν ο «μάγος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης»
«Δεν χρειάζεται να αποδείξω πια το ποια είμαι» είπε για την 70χρονη πορεία της
Οι αναρτήσεις στο Instagram
Ήταν τα δίδυμα τηλεοπτικά αδέλφια της σειράς «Beverly Hills, 90210»
Οι δυο τους συμπρωταγωνίστησαν στην σειρά «Charmed»
Για χρόνια έδινε μάχη με τον καρκίνο
Βίντεο με την ξενάγηση του ξενοδοχείου
«Εγώ είμαι τόσο αρρενωπός όσο και μία μελιτζάνα»
Eίχε κερδίσει το βραβείο καλύτερης ηθοποιού στις Κάννες για το «3 γυναίκες»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.