Η Νύχτα των Ευχών από τον Δήμο Αθηναίων σε ένα βίντεο των Α2
Ο Δήμος Αθηναίων επιλέγει έναν διαφορετικό τρόπο να μεταφέρει τις ευχές μας και να γιορτάσει τα Χριστούγεννα, δίνοντας, παράλληλα, βήμα σε νέους καλλιτέχνες
![114824-667199.jpg 114824-667199.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/114824-667199.jpg)
![Παραμονή Χριστουγέννων στην Αθήνα - Η Νύχτα των Ευχών: Το βίντεο της καλλιτεχνικής ομάδας Α2 που στέλνει ένα μήνυμα αλληλεγγύης και αισιοδοξίας Στιγμιότυπο από το βίντεο της ομάδας Α2 για τη Νύχτα των Ευχών από τον Δήμο Αθηναίων](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/12/24/nyhta_ton_eyhon3.jpg)
Παραμονή Χριστουγέννων στην Αθήνα - Η Νύχτα των Ευχών: Το βίντεο της καλλιτεχνικής ομάδας Α2 που στέλνει ένα μήνυμα αλληλεγγύης και αισιοδοξίας
Την Παραμονή των Χριστουγέννων του 2019 η Αθήνα, οι κάτοικοί της και οι επισκέπτες της, είχαν την ευκαιρία για πρώτη φορά να βρεθούν όλοι μαζί, μικροί και μεγάλοι, στην πλατεία Κοτζιά και να γεμίσουν ολόκληρη την πόλη με τις ευχές τους, αφήνοντας τα φαναράκια τους να πετάξουν στον αθηναϊκό ουρανό.
Η Παραμονή των Χριστουγέννων είναι μια νύχτα με τη δική της συμβολική σημασία, που γεμίζει τους ανθρώπους ζεστασιά, χαρά και ελπίδα ότι όλες οι ευχές τους θα γίνουν πραγματικότητα.
Καθώς όμως, φέτος, δεν θα μπορέσουμε να είμαστε πάλι εκεί, ο ένας πλάι στον άλλον, δίπλα-δίπλα με τους αγαπημένους μας, ο Δήμος Αθηναίων επιλέγει έναν διαφορετικό τρόπο να μεταφέρει τις ευχές μας και να γιορτάσει τα Χριστούγεννα, δίνοντας, παράλληλα, βήμα σε νέους καλλιτέχνες.
![Παραμονή Χριστουγέννων στην Αθήνα - Η Νύχτα των Ευχών: Το βίντεο της καλλιτεχνικής ομάδας Α2 που στέλνει ένα μήνυμα αλληλεγγύης και αισιοδοξίας Στιγμιότυπο από το βίντεο της ομάδας Α2 για τη Νύχτα των Ευχών από τον Δήμο Αθηναίων](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/nyhta_ton_eyhon4.jpg)
Η ομάδα Α2, ο Άγγελος, η Ιωάννα-Κορίνα, η Ίρις, η Ελένη και ο Χρίστος, χορεύουν για μας από το Δημαρχιακό Μέγαρο και, εκφράζοντας τις ευχές όλων μας, περιγράφουν με τον δικό τους μοναδικό τρόπο, όλα αυτά που μας φέρνουν κοντά, όλα αυτά που μας συνδέουν μέσα από ένα βίντεο, κατά τη διάρκεια του γυρίσματος του οποίου, τηρήθηκαν όλοι οι προβλεπόμενοι υγειονομικοί κανόνες.
![Παραμονή Χριστουγέννων στην Αθήνα - Η Νύχτα των Ευχών: Το βίντεο της καλλιτεχνικής ομάδας Α2 που στέλνει ένα μήνυμα αλληλεγγύης και αισιοδοξίας Στιγμιότυπο από το βίντεο της ομάδας Α2 για τη Νύχτα των Ευχών από τον Δήμο Αθηναίων](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/nyhta_ton_eyhon2.jpg)
Μας ταξιδεύουν εκεί «που συναντά ο ένας τον άλλο, που αγγίζει ο ένας τον άλλο, που στηρίζει ο ένας τον άλλο, που δίνει ο ένας στον άλλο, που ενώνεται ο ένας με τον άλλο, που εμπιστεύεται ο ένας τον άλλο, που ανεβάζει ο ένας τον άλλο, που εμπνέει ο ένας τον άλλο. Εκεί που ο ένας, κάνει τον άλλο να ονειρεύεται», όπως σημειώνει ο Δήμος Αθηναίων για την πρωτότυπη ενέργεια.
Στο δικό μας «μαζί», εκεί μας μεταφέρει η καλλιτεχνική ομάδα Α2, στέλνοντας ένα μήνυμα αλληλεγγύης και αισιοδοξίας, ίσως γιατί το «μαζί» είναι που κάνει τα πάντα να μπορούν να συμβούν.
![Παραμονή Χριστουγέννων στην Αθήνα - Η Νύχτα των Ευχών: Το βίντεο της καλλιτεχνικής ομάδας Α2 που στέλνει ένα μήνυμα αλληλεγγύης και αισιοδοξίας Στιγμιότυπο από το βίντεο της ομάδας Α2 για τη Νύχτα των Ευχών από τον Δήμο Αθηναίων](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/nyhta_ton_eyhon1.jpg)
«Φέτος, η καθεμία, ο καθένας ξεχωριστά έχουμε την ίδια ευχή. Να είμαστε όλοι μαζί! Κι η αποψινή νύχτα - είπαμε - δεν είναι σαν τις άλλες. Απόψε οι ευχές μας πιάνουν...» τονίζεται στη σύνοψη του βίντεο που σε 126 δευτερόλεπτα δίνει τον τόνο για τον εορτασμό των φετινών Χριστουγέννων.
Σύλληψη – Χορογραφία: Άγγελος Αντωνάκος
Χορεύουν οι Α2:
Άγγελος Αντωνάκος
Ιωάννα - Κορίνα Παλάσκα
Ίρις Κατράκη - Παύλου
Ελένη Τσικαλά - Βαφέα
Χρίστος Καφετζής
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Οι παραστάσεις και τα μεγάλα ονόματα της φετινής διοργάνωσης, τα σεμινάρια και οι προβολές του προγράμματος video dance
Είδαμε την παράσταση και χορέψαμε στη σκηνή της Πειραιώς 260
Οι δύο χορογράφοι μιλούν για τις παραστάσεις τους, «Bless this Mess» και «Borborygmi», στο πλαίσιο του Grape του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Η επετειακή παράσταση της Σχολής Χορού, που συμπληρώνει 20 χρόνια λειτουργίας
Η διάσημη Βελγίδα χορογράφος και η ομάδα Rosas επιστρέφουν στο Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου με το «EXIT ABOVE – after the tempest»
Σεμινάρια, παραστάσεις και ινδική κουζίνα στο Θέατρο Δόρα Στράτου
«C la vie» από τον Serge Aimé Coulibaly, «À la Carte» από τον Γιάννη Μανταφούνη, «4 + ΕΝΑ» της Κυριακής Νασιούλα και άλλες περφόρμανς αυτή την εβδομάδα
Η χορευτική ομάδα Artius Dance Theatre παρουσιάζει μια χορευτική παράσταση με φιλοσοφικό βάθος
Το Κρατικό Μπαλέτο της Έσσης και οι χορογράφοι Botis Seva, Josef Nadj, Imre & Marne van Opstal, Lali Ayguade και Χάρης Γκέκας έρχονται στη μεσσηνιακή πρωτεύουσα
29 Απριλίου, η ημέρα που γιορτάζει ο χορός
Ένας υπερταλαντούχος περφόρμερ που δικαιολογημένα έχει κατακτήσει τη θέση του στο διεθνές θεατρικό στερέωμα
Μιλήσαμε με τον χορογράφο Ηλία Χατζηγεωργίου και τον συνθέτη Αλέξη Φάλαντα για τις περφόρμανς που θα συνοδεύσουν την Ολυμπιακή Φλόγα από την Αρχαία Ολυμπία στην Αθήνα
Το γκροτέσκο, το κωμικό και το τρομακτικό συνυπάρχουν σε ένα έργο στα όρια της περφόρμανς, του χορού και των εικαστικών τεχνών.
5 ραντεβού που δεν χάνουμε στη δημοφιλή γιορτή των τεχνών
Το φεστιβάλ νέων χορογράφων της Στέγης επιστρέφει για ενδέκατη χρονιά δίνοντας το προβάδισμα στον ήχο
Η Βελγίδα εικαστικός και δημιουργός περφόρμανς για το «One Song», τους δύσκολους αποχαιρετισμούς, τα συστατικά της δουλειάς της και τη ματιά της στην τέχνη
Οι συντελεστές της παραγωγής μιλούν στην ATHENS VOICE και σχολιάζουν την αγαπημένη τους φράση από το έργο
Η Νίνα Παπαθανασοπούλου γράφει για το διαθεματικό πρότζεκτ που συν-δημιούργησε με την Πένυ Διαμαντοπούλου και θα παρουσιαστεί στο Θέατρο Αυλαία
Μην ξεχάσετε να απολαύσετε απόψε την πανσέληνο του οξύρρυγχου
Η καλλιτεχνική διευθύντρια μάς μιλάει για το «συνειδητό σώμα», τη θεματική στην οποία επικεντρώνεται η 13η διοργάνωση του φεστιβάλ στα Χανιά
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.