Ο Φαίδων Παπαμιχαήλ σε 30 Instagram φωτογραφίες
Ο διάσημος δημιουργός του εξωφύλλου μας εκθέτει στην Αθήνα
![karathanos.jpg karathanos.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/karathanos.jpg)
![77483-156078.jpg 77483-156078.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2014/09/29/77483-156078.jpg)
Μια ανακάλυψη στο τεύχος 497 της A.V. ενέπνευσε την ανάγκη να συμπληρώσουμε όλα τα κομμάτια της εικόνας: ο Γιάννης Νένες συνομίλησε με τον Φαίδωνα Παπαμιχαήλ, διευθυντή φωτογραφίας σε περισσότερες από 40 ταινίες στο Χόλιγουντ, υποψήφιο για Όσκαρ χάρη στη δουλειά του στο «Νεμπράσκα», στενό συνεργάτη του Αλεξάντερ Πέιν, καθώς και σειράς προσωπικοτήτων σαν τον Νικ Κασσαβέτη, τον Ρότζερ Κόρμαν, τον Βιμ Βέντερς, τον Τζορτζ Κλούνεϊ.
Με τον Μπρους Ντερν στα γυρίσματα του «Νεμπράσκα»
Ο καταξιωμένος δημιουργός προκύπτει και ενθουσιώδης Instagramer. To διάστημα αυτό παρουσιάζει φωτογραφίες στην ομαδική έκθεση «#Ινσταντανέ», η οποία φιλοξενείται από τις 25 Σεπτεμβρίου έως τις 18 Οκτωβρίου στην γκαλερί Ζουμπουλάκη. Η είδηση μας έστειλε γραμμή στο προφίλ @papa2, όπου ο Παπαμιχαήλ έχει στήσει το μικρό ψηφιακό του μουσείο, αποτελούμενο από τετράγωνα καρεδάκια. «Δεν είμαι φαν των social media», ανέφερε ο ίδιος, «αλλά το Instagram μου αρέσει γιατί μπορείς εύκολα να μοιραστείς στιγμές σου, βρίσκεις άμεση ανταπόκριση από όλα τα μέρη του κόσμου».
Ενασχολούμενος με τη φωτογραφία με χομπίστικους όρους αλλά συσσωρεύοντας χιλιάδες εικόνες που στο παρελθόν παρέμεναν αθέατες, εύλογα ο Παπαμιχαήλ ενστερνίστηκε με ενθουσιασμό το μέσο. Για τις ανάγκες της έκθεσης ανθολόγησε περί τις 50 εικόνες, μικρό αλλά ενδεικτικό μέρος των οποίων θα έχουμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε σε εκτυπωμένη μορφή υψηλής ανάλυσης στην γκαλερί Ζουμπουλάκη.
Καθώς η ανάγκη αυτοέκφρασης είναι η χαρά και ο όλεθρος όλων των δημιουργικών ανθρώπων, ο Φαίδων Παπαμιχαήλ δεν αρκείται σε περιστασιακή χρήση του Instagram. Η σελίδα του περιέχει περισσότερες από 180 φωτογραφίες που προσφέρουν χορταστική τροφή για το βλέμμα. Υπάρχει η κλασική εικονογραφία του αμερικάνικου highway, με το σούρουπο να αιωρείται σαν επικείμενη προφητεία στο ύψος των άδειων δρόμων. Μενεξεδένιες αποχρώσεις που βροντοφωνάζουν, πορτοκαλοκόκκινα ξημερώματα τραβηγμένα από τον καθρέφτη του οδηγού, διάπυρα τοπία και υποβλητικοί ουρανοί στο μπλε του κοβαλτίου. Οι εικόνες του Παπαμιχαήλ μοιάζουν με καρτ ποστάλ του τελευταίου δειλινού στη γη.
Υπάρχουν αρχιτεκτονικές λήψεις που παιχνιδίζουν με τη φόρμα και τη γραμμή στα όρια της οφθαλμαπάτης, εκμαιεύοντας ποιητικά αισθήματα μέσα από τετριμμένες λήψεις. Η σκιά μιας μαρκίζας πάνω σε τσιμεντένιο τοίχο που ανακαλεί κλειδιά πιάνου. Η αισθησιακή καμπύλη ενός πάγκου που ελίσσεται γύρω από το σώμα, η σχεδόν απτή αφή του ξύλου.
Και έπειτα, είναι και τα πορτρέτα, των οποίων η ελεγειακότητα αποτυπώνει τη ματιά ενός παρατηρητή του οποίου η κατάφαση προς τη ζωή παραμένει ενθουσιώδης: παιδιά που πλατσουρίζουν, παίζουν, κολατσίζουν, χαϊδεύουν με τα ακροδάχτυλα ένα τζάμι στην απόπειρα να δουν τους αντικατοπτρισμούς που κρύβονται παραπέρα. Κοντινό πλάνο σε γυναικείο μάτι, το δέσιμο μιας γόβας μπροστά από τη σιδερώστρα – θηλυκότητα εγκιβωτισμένη στην καθημερινή ρουτίνα. Μαλλιά παρασυρμένα από τον άνεμο απέναντι από θυελλώδες τοπίο, τσουλούφια πεσμένα σε πρόσωπο που κλίνει μελαγχολικά, ασπρόμαυρα βλέμματα που προϋπαντούν την εγγύτητα, ακουμπισμένα σε πλαίσια παραθύρων.
Λος Άντζελες και Νέα Υόρκη, μητροπολιτικά στιγμιότυπα του Χονγκ Κονγκ και ερημότοποι της Γεωργίας, μετα-αποκαλυπτικά πλάνα εκκλησιών και βενζινάδικα του Γουαϊόμινγκ, Χώρα Πάτμου και Βερολίνο. Ποιος είπε ότι το Instagram δεν μπορεί να αποτελέσει εργαλείο ανυπέρβλητης τέχνης στα χέρια του κατάλληλου αρτίστα; Το ψηφιακό εκθετήριο του Φαίδωνα Παπαμιχαήλ απαιτεί τακτικές επισκέψεις.
info
#Ινσταντανέ
25 Σεπτεμβρίου – 18 Οκτωβρίου
Συμμετέχουν: Φαίδων Παπαμιχαήλ, Νίκος Αλιάγας, Σταμάτης Αθανάσουλας, Νίκος Βατόπουλος, Μαρίνα Βερνίκου, Μαρία Γιαννά, Θοδωρής Ζουμπουλάκης, Τατιάνα Καραπαναγιώτη, Κωνσταντίνος Καφίρης, Βασίλης Μαραγκός, Δωροθέα Μερκούρη, Βένια Μπεχράκη, Βαγγέλης Πατεράκης, Δανάη Στράτου, Μανούσος Χαλκιαδάκης.
Ώρες λειτουργίας: Τρίτη, Πέμπτη και Παρασκευή 11.00 -15.00 και 17.00–20.00, Τετάρτη 11.00-15.00, Σάββατο 11.00 –14.00. Κυριακή & Δευτέρα κλειστά.
(Οι φωτογραφίες της έκθεσης θα αναρτηθούν στο Instagram με τα hashtag #instazoum14, #Ινσταντανέ, #ZoumboulakisGalleries)
Ο Φαίδων Παπαμιχαήλ στο Instagram
Ο Φαίδων Παπαμιχαήλ σε ένα εικοσάλεπτο προφίλ του Αλέξανδρου Μαραγκού:
Download Video as MP4
Phedon Papamichael, ASC, GSC: A Life Behind The Lens from Alexandros Maragos on Vimeo.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο Αμερικανός ντοκιμαντερίστας Jacob Moe μας μυεί στη ναυτική κουλτούρα πέντε νησιών του Αιγαίου. Τι θα δούμε στην έκθεση.
Μια συζήτηση για τη σχέση του με την τέχνη της φωτογραφίας με αφορμή την ατομική του έκθεση «Καταστροφή και Αναγέννηση»
Σύντομη συζήτηση της Σώτης Τριανταφύλλου με τον διευθυντή φωτογραφίας με αφορμή την αυτοβιογραφία του που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ιδέα γεννήθηκε από την προσωπική ανάγκη για μια ακαθόριστη περιπλάνηση, για μια διαρκή παρατήρηση της πόλης και των ανθρώπων της
Σπουδαία κλικ του 20ού και 21ου αιώνα σε μια έκθεση αφιερωμένη στην απαράμιλλη συλλογή του εκκεντρικού μουσικού και του συζύγου του στο V&A
35 χρόνια τολμηρής, επαναστατικής φωτογραφίας σε ένα άλμπουμ, με περισσότερες από 300 εικόνες
Η γκαλερί Stefanidou Tsoukala υποδέχεται τον γνωστό φωτογράφο
Οι εντυπωσιακές φωτογραφίες των φιναλίστ του διαγωνισμού
Η έκθεση της φωτογράφου, «Everything is the Same but Everything is Different», και θέμα τη θάλασσα, πρωταγωνιστεί μέχρι 20 Ιουνίου στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά
Περισσότερες από 100 φωτογραφίες της Αμερικανίδας διάσημης καλλιτέχνιδας στην πρώτη της μουσειακή έκθεση στην Ελλάδα
Ένα οδοιπορικό στην μεταπολεμική Ελλάδα μέσα από περίπου 100 εικόνες του γνωστού φωτογράφου
Θα εκθέσουν τις φωτογραφίες τους στις γκαλερί της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης από τις 3 έως και τις 23 Ιουνίου 2024
«UN1QUE»: Τι θα δούμε στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
«Την καλύτερη εκπαίδευση της ζωής, την έχω αποκτήσει στα ταξίδια μου ανά τον κόσμο»
Έκθεση των μαθητών της Artshot Gallery σε επιμέλεια του Κώστα Μασσέρα
Τα παιδικά χρόνια, η εξέλιξή της ως φωτογράφος, ο πόλεμος και το μετατραυματικό στρες και η ταινία για τη ζωή της
Μια συζήτηση με τη νικήτρια στην κατηγορία Wildlife & Nature των Sony World Photography Awards 2024
Συνέντευξη με την φωτογράφο και καθηγήτρια φωτογραφίας με αφορμή την έκθεση που έκανε πρόσφατα στην Πράγα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.