Η Alison Jackson και το προβοκατόρικο σύμπαν της στο Παλλάς
Πρώτη φορά στην Αθήνα η καλλιτέχνης που «φωτογράφισε» τον Τραμπ με την Μις Μεξικό σε αποκαλυπτική πόζα και την Ελισάβετ να τραβάει σέλφι
Alison Jackson: Στο Παλλάς σε παγκόσμια πρώτη το «Disaster series» αλλά και το βίντεό της από την ταινία για τα 40 χρόνια των Duran Duran
Ξεκίνησε να φωτογραφίζει γιατί μισεί τη φωτογραφία – «νομίζω ότι είναι απατηλό, γλοιώδες και αναξιόπιστο μέσο που σε παρασύρει στο να πιστέψεις ότι είναι αληθινό, όταν δεν υπάρχει περίπτωση να είναι αληθινό» πρεσβεύει χαρακτηριστικά – και δεν είναι λίγες οι φορές που η δράση της της φέρνει μπελάδες με την αστυνομία να την παίρνει στο κυνήγι. Σχολιάζει τη ροπή μας στην ηδονοβλεψία, τη δύναμη και τη σαγήνη της εικόνας απαθανατίζοντας σωσίες διασημοτήτων σε στιγμιότυπα «που υποπτευόμαστε ότι είναι αληθινά» και προσπαθεί να ωθεί «πάντα την κατάσταση στα άκρα» αναγνωρίζοντας την καλή ιδέα στις λήψεις που της προκαλούν νευρικότητα. Και κάπως έτσι η Alison Jackson έχει «συλλάβει» με τον φακό της την… Βασίλισσα Ελισάβετ να παίρνει το πρωινό της στο κρεβάτι με τα αγαπημένα της σκυλιά ή και σε χαρωπές οικογενειακές σέλφι με εγγόνια και δισέγγονα, αλλά και τον Ντόναλντ Τραμπ με την Μις Μεξικό σε ένα... αποκαλυπτικό «ενσταντανέ» στο Οβάλ Γραφείο. Εικόνες από το προβοκατόρικο σύμπαν της βραβευμένης με BAFTA – για τη σειρά του BBC2 «Doubletake» –καλλιτέχνιδας έρχονται για λίγες μέρες τον Δεκέμβριο στο φουαγιέ του θεάτρου Παλλάς στην καρδιά της Αθήνας.
Η λατρεία των διασημοτήτων, ένα φαινόμενο που δημιουργήθηκε από τα media, τις διαφημιστικές εταιρίες και τους ίδιους τους celebrities, βρίσκεται στο επίκεντρο της δουλειάς της αμφιλεγόμενης Βρετανίδας φωτογράφου, η οποία έχει ως στόχο της να κάνει «τους ανθρώπους να σκέφτονται με διαφορετικό τρόπο για τα δημόσια πρόσωπα» διερευνώντας ένα από τα σημαντικότερα θέματα του καιρού μας: μπορούμε να πιστέψουμε αυτό που βλέπουμε σε έναν κόσμο διαμεσολαβημένο από οθόνες, εικόνες και διαδίκτυο;
Υπό τον τίτλο «Alison Jackson in Retrospect; Seeing is Deceiving» στο φουαγιέ του Παλλάς παρουσιάζονται έργα από τη σειρά «Καταστροφή» («Disaster Series») σε διάλογο με μια επιλογή από προηγούμενες και νεότερες δουλειές της, «απεικονίζοντας τις φοβικές φαντασιώσεις μας σε έναν κόσμο διαρκούς τρόμου, που επιδεινώνεται από τις αποτρόπαιες ειδήσεις που τα μέσα εκπέμπουν 24 ώρες το 24ωρο, επτά ημέρες την εβδομάδα». Συγχρόνως, η Jackson παρουσιάζει, στην κόπια του σκηνοθέτη, το βίντεό της από την αποκλειστική ταινία για τα 40 χρόνια των Duran Duran. Την έκθεση διοργανώνει και η επιμελείται η Μαρίνα Νικολετοπούλου.
Ποια είναι η Αlison Jackson που εκθέτει στο φουαγιέ του Παλλάς
Στις δημοσιεύσεις της περιλαμβάνονται τα βιβλία: Private (2004, Penguin Books), Confidential: What you see in this book is not 'real' (2007, Taschen), Stern Fotographie 70 (2012, teNeues) και Private (2016 published by Alison Jackson). Η δουλειά της επίσης περιλαμβάνεται σε πολλές δημόσιες συλλογές μουσείων, όπως στα The Parliamentary Art Collection, Λονδίνο, The National Portrait Gallery, Λονδίνο, SF MOMA, Σαν Φρανσίσκο, The Royal College of Art, Λονδίνο, Musée de la Photographie, Σαρλερουά, The Frances Foundation, Παρίσι, The International Centre of Photography.
Παράλληλα, η Jackson είναι μέλος του Alumni Council for The Royal College of Art και επίτροπος στο Chelsea Art Theatre ενώ δραστηριοποιείται και ως μέντορας για νέους καλλιτέχνες. Το 2019 λανσάρισε ένα διαγωνισμό φωτογραφίας με θέμα «Μια μέρα στη ζωή σου» (A Day in Your Life), με στόχο να ανακαλύψει νέους ταλαντούχους φωτογράφους από μειονεκτικά περιβάλλοντα.
INFO:
Alison Jackson in Retrospect; Seeing is Deceiving
Φουαγιέ του Θεάτρου Παλλάς, Βουκουρεστίου 5, 105 64 Αθήνα
Ημέρες και ώρες λειτουργίας: Πέμ. 2/1 & 9/12, Παρ. 3/12, Τρ. 7/12, 10:00-18:30. Κυρ. 5/12 & Τετ. 8/12, 10:00-17:30.
Είσοδος ελεύθερη
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο Αμερικανός ντοκιμαντερίστας Jacob Moe μας μυεί στη ναυτική κουλτούρα πέντε νησιών του Αιγαίου. Τι θα δούμε στην έκθεση.
Μια συζήτηση για τη σχέση του με την τέχνη της φωτογραφίας με αφορμή την ατομική του έκθεση «Καταστροφή και Αναγέννηση»
Σύντομη συζήτηση της Σώτης Τριανταφύλλου με τον διευθυντή φωτογραφίας με αφορμή την αυτοβιογραφία του που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ιδέα γεννήθηκε από την προσωπική ανάγκη για μια ακαθόριστη περιπλάνηση, για μια διαρκή παρατήρηση της πόλης και των ανθρώπων της
Σπουδαία κλικ του 20ού και 21ου αιώνα σε μια έκθεση αφιερωμένη στην απαράμιλλη συλλογή του εκκεντρικού μουσικού και του συζύγου του στο V&A
35 χρόνια τολμηρής, επαναστατικής φωτογραφίας σε ένα άλμπουμ, με περισσότερες από 300 εικόνες
Η γκαλερί Stefanidou Tsoukala υποδέχεται τον γνωστό φωτογράφο
Οι εντυπωσιακές φωτογραφίες των φιναλίστ του διαγωνισμού
Η έκθεση της φωτογράφου, «Everything is the Same but Everything is Different», και θέμα τη θάλασσα, πρωταγωνιστεί μέχρι 20 Ιουνίου στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά
Περισσότερες από 100 φωτογραφίες της Αμερικανίδας διάσημης καλλιτέχνιδας στην πρώτη της μουσειακή έκθεση στην Ελλάδα
Ένα οδοιπορικό στην μεταπολεμική Ελλάδα μέσα από περίπου 100 εικόνες του γνωστού φωτογράφου
Θα εκθέσουν τις φωτογραφίες τους στις γκαλερί της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης από τις 3 έως και τις 23 Ιουνίου 2024
«UN1QUE»: Τι θα δούμε στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
«Την καλύτερη εκπαίδευση της ζωής, την έχω αποκτήσει στα ταξίδια μου ανά τον κόσμο»
Έκθεση των μαθητών της Artshot Gallery σε επιμέλεια του Κώστα Μασσέρα
Τα παιδικά χρόνια, η εξέλιξή της ως φωτογράφος, ο πόλεμος και το μετατραυματικό στρες και η ταινία για τη ζωή της
Μια συζήτηση με τη νικήτρια στην κατηγορία Wildlife & Nature των Sony World Photography Awards 2024
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.