Ο Γρηγόρης Αρναούτογλου είναι (και) φωτογράφος!
Δρόμοι, γκράφιτι, πρόσωπα και τοπία αποτυπώνονται από τον φακό του
![115071-630725.jpg 115071-630725.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/115071-630725.jpg)
![Γρηγόρης Αρναούτογλου, 12000 χλμ Γρηγόρης Αρναούτογλου, 12000 χλμ](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/01/20/athens-voice-1-51280.jpg)
Ο Γρηγόρης Αρναούτογλου μιλάει στην ATHENS VOICE για την πρώτη του έκθεση φωτογραφίας με τίτλο «12.000 χλμ».
Ζούμε με την εντύπωση ότι τα τηλεοπτικά πρόσωπα περιορίζουν τις αναζητήσεις τους στη διαδρομή μεταξύ μακιγιάζ και πλατό. Ότι διαβάζουν αποκλειστικά τις τηλεοπτικές ειδήσεις που τους αφορούν, γράφουν μόνο «I love my job» στο Instagram και οι ανησυχίες τους εξαντλούνται στο αν θα τους καλέσει ο Σπύρος Παπαδόπουλος για να χορέψουν τσιφτετέλι μαζί με τον Λάκη Γαβαλά. Η εντύπωση δεν δημιουργήθηκε τυχαία και είναι αρκετά τα παραδείγματα που την επιβεβαιώνουν.
Μέσα σε αυτό το περιβάλλον μάθαμε ότι με τίτλο «12.000 χλμ» ο Γρηγόρης Αρναούτογλου εκθέτει τις φωτογραφίες που τράβηξε στα ταξίδια του από τις Φιλιππίνες μέχρι το Las Vegas. Θέλησα να τις δω ήσυχα, χωρίς πολύ κόσμο, ως καλλιτεχνικό και όχι κοσμικό γεγονός.
Χωρίς περιστροφές: το φωτογραφικό ταξίδι του Αρναούτογλου έχει ενδιαφέρον. Πολλές στάσεις του περιλαμβάνουν εντυπωσιακές γωνίες λήψης, απομονώνουν στιγμιότυπα οπτικής γοητείας, διηγούνται ιστορίες και περιγράφουν διαδρομές στις οποίες ο θεατής παίρνει τη θέση του συνταξιδιώτη.
![Γρηγόρης Αρναούτογλου, 12000 χλμ Γρηγόρης Αρναούτογλου, 12000 χλμ](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/athens-voice-1-4.jpg)
Λίγο πριν φτάσω στην τελευταία φωτογραφία με πλησίασε ο φωτογράφος Γρηγόρης κρατώντας ένα ποτήρι κρασί. Έχοντας για φόντο ένα γκρι τοίχο με ένα κατακόκκινο μπαλκόνι στην άκρη του αρχίσαμε να μιλάμε. Η λέξη «τηλεόραση» ακούστηκε μόνο μια φορά.
![Γρηγόρης Αρναούτογλου, 12000 χλμ Γρηγόρης Αρναούτογλου, 12000 χλμ](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/athens-voice-1-1.jpg)
Υπάρχει κάποια φωτογραφία που σε έχει εντυπωσιάσει και ίσως σε οδήγησε να ασχοληθείς με τη συγκεκριμένη τέχνη;
Όχι, δεν υπήρξε κάποια συγκεκριμένη. Εδώ και 20 χρόνια βγάζω φωτογραφίες και ήταν ένα όνειρό μου να κάνω έκθεση φωτογραφίας. Ένιωσα ότι ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και για αυτό την έκανα τώρα!
Πότε πρωτοέπιασες στα χέρια σου φωτογραφική μηχανή;
Ήμουν 10 χρονών και ήταν μία φωτογραφική μηχανή που μου έφερε δώρο ο πατέρας μου από τη Γερμανία, που δούλευε εκεί... Ωραίο δώρο που όμως τότε δεν το εκτίμησα όσο έπρεπε.
![Γρηγόρης Αρναούτογλου, 12000 χλμ Γρηγόρης Αρναούτογλου, 12000 χλμ](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/athens-voice-1-6.jpg)
Μέχρι τώρα σε γνωρίζαμε κυρίως από την τηλεόραση, η οποία διαθέτει κίνηση και ήχο. Δεν ήταν δύσκολο να εκφραστείς μέσω της φωτογραφίας που είναι ακίνητη, στατική, βωβή;
Ωραία ερώτηση. Για μένα λειτούργησε ακριβώς αντίστροφα, σαν πρόκληση. «Πρέπει να σταματήσεις τον χρόνο» είπα στον εαυτό μου «και να τον κάνεις να σωπάσει. Μέχρι τώρα τρέχεις μαζί του και φωνάζεις, τώρα κάνε τον να αποκτήσει ουσία και ενδιαφέρον χωρίς τίποτα από αυτά που κάνεις τόσα χρόνια» και αυτό έκανα.
Ο κόσμος πώς δέχτηκε την έκθεσή σου; Τι θυμάσαι από τα σχόλια;
Μπροστά μου είπαν όλοι πολύ όμορφα λόγια και τους ευχαριστώ πάρα πολύ. Τώρα το τι είπαν όταν έφυγαν από την έκθεση αυτό ίσως να μη το μάθω ποτέ, αλλά για να σου είμαι ειλικρινής δεν με ενδιαφέρει και πάρα πολύ. Εγώ έκανα κάτι μέσα από την καρδιά μου και όποιος το εκτιμήσει, καλώς. Αν δεν αρέσει σε κάποιους και αυτό είναι σεβαστό.
![Γρηγόρης Αρναούτογλου, 12000 χλμ Γρηγόρης Αρναούτογλου, 12000 χλμ](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/athens-voice-1-5.jpg)
Αν φωτογράφιζες κάθε δεκαετία τη ζωή σου, ποιους θα επέλεγες για να ποζάρουν;
Την πρώτη δεκαετία μία ποδοσφαιρική μπάλα. Τη δεύτερη τους γονείς μου, αφού στην εφηβεία είχαμε πολλές κόντρες. Την τρίτη ένα μικρόφωνο και μία τηλεοπτική κάμερα. Την τέταρτη δεκαετία θα φωτογράφιζα τον εαυτό μου σε έναν καθρέφτη, αφού η προσπάθειά μου να με καταλάβω και να με διορθώσω μου πήρε αρκετά χρόνια από αυτή τη δεκαετία. Τώρα που είμαι στα μέσα της πέμπτης δεκαετίας νομίζω ότι θέλω να ξαναφωτογραφίσω την κάμερα και τον εαυτό μου σε ένα τηλεοπτικό στούντιο, αφού πλέον νιώθω πολύ πιο ώριμος και έτοιμος να δημιουργήσω στην τηλεόραση όμορφα πράγματα, πολύ πιο συνειδητοποιημένος και πεπειραμένος.
Υπάρχουν φωτογραφίες που σου αρέσουν και τις κρατάς για τον εαυτό σου χωρίς να τις μοιράζεσαι με άλλους;
Όχι, δεν κρατάω καμία, μου αρέσει να μοιράζομαι τα πάντα.
![Γρηγόρης Αρναούτογλου, 12000 χλμ Γρηγόρης Αρναούτογλου, 12000 χλμ](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/athens-voice-1-3.jpg)
Ποια στιγμή του παρελθόντος σου θα ήθελες να την έχεις αποτυπώσει σε φωτογραφία;
Θα ήθελα να φωτογραφίσω τον εαυτό μου παιδί σε ένα λούνα παρκ, τότε που ήμουν πραγματικά ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου και δυστυχώς δεν έχω ούτε μια φωτογραφία με εμένα σε λούνα παρκ εκείνη την αθώα εποχή.
Οι τοίχοι του σπιτιού σου έχουν φωτογραφίες που έχεις τραβήξει εσύ;
Όχι, καμία. Όπως δεν έχω και καμία φωτογραφία με το πρόσωπό μου, ούτε σε καδράκι.
Ποια φωτογραφία σου κρύβει ενδιαφέρουσα ιστορία;
Αυτή που έχει τίτλο «Το χρυσό χαμόγελο», αλλά την ιστορία θα την πω μόνο αυτόν που θα την επιλέξει.
![Γρηγόρης Αρναούτογλου, 12000 χλμ Γρηγόρης Αρναούτογλου, 12000 χλμ](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/athens-voice-1-2.jpg)
Υ.Γ. Η έκθεση «12.000 χλμ.» θα φιλοξενηθεί τις επόμενες ημέρες στη Θεσσαλονίκη και την Κύπρο.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο Αμερικανός ντοκιμαντερίστας Jacob Moe μας μυεί στη ναυτική κουλτούρα πέντε νησιών του Αιγαίου. Τι θα δούμε στην έκθεση.
Μια συζήτηση για τη σχέση του με την τέχνη της φωτογραφίας με αφορμή την ατομική του έκθεση «Καταστροφή και Αναγέννηση»
Σύντομη συζήτηση της Σώτης Τριανταφύλλου με τον διευθυντή φωτογραφίας με αφορμή την αυτοβιογραφία του που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ιδέα γεννήθηκε από την προσωπική ανάγκη για μια ακαθόριστη περιπλάνηση, για μια διαρκή παρατήρηση της πόλης και των ανθρώπων της
Σπουδαία κλικ του 20ού και 21ου αιώνα σε μια έκθεση αφιερωμένη στην απαράμιλλη συλλογή του εκκεντρικού μουσικού και του συζύγου του στο V&A
35 χρόνια τολμηρής, επαναστατικής φωτογραφίας σε ένα άλμπουμ, με περισσότερες από 300 εικόνες
Η γκαλερί Stefanidou Tsoukala υποδέχεται τον γνωστό φωτογράφο
Οι εντυπωσιακές φωτογραφίες των φιναλίστ του διαγωνισμού
Η έκθεση της φωτογράφου, «Everything is the Same but Everything is Different», και θέμα τη θάλασσα, πρωταγωνιστεί μέχρι 20 Ιουνίου στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά
Περισσότερες από 100 φωτογραφίες της Αμερικανίδας διάσημης καλλιτέχνιδας στην πρώτη της μουσειακή έκθεση στην Ελλάδα
Ένα οδοιπορικό στην μεταπολεμική Ελλάδα μέσα από περίπου 100 εικόνες του γνωστού φωτογράφου
Θα εκθέσουν τις φωτογραφίες τους στις γκαλερί της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης από τις 3 έως και τις 23 Ιουνίου 2024
«UN1QUE»: Τι θα δούμε στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
«Την καλύτερη εκπαίδευση της ζωής, την έχω αποκτήσει στα ταξίδια μου ανά τον κόσμο»
Έκθεση των μαθητών της Artshot Gallery σε επιμέλεια του Κώστα Μασσέρα
Τα παιδικά χρόνια, η εξέλιξή της ως φωτογράφος, ο πόλεμος και το μετατραυματικό στρες και η ταινία για τη ζωή της
Μια συζήτηση με τη νικήτρια στην κατηγορία Wildlife & Nature των Sony World Photography Awards 2024
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.