- CITY GUIDE
- PODCAST
-
34°
Η club σκηνή του Βερολίνου σε σπάνιες φωτογραφίες
Η έκθεση «No Photos on the Dance Floor! Berlin 1989–Today» θυμάται τα πάρτι και τις νύχτες που άφησαν εποχή
![daad.jpg daad.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/daad.jpg)
![04_konfetti_nacht1b_2.jpg 04_konfetti_nacht1b_2.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/08/15/04_konfetti_nacht1b_2.jpg)
«No Photos on the Dance Floor! Berlin 1989–Today»: Τα μυθικά clubs, τα ατελείωτα πάρτι και οι άγριες νύχτες του Βερολίνου σε σπάνιες εικόνες.
Σωτήριο έτος 1989. Το Τείχος του Βερολίνου πέφτει και αρχίζουν να εμφανίζονται παντού κλαμπ, μπαρ και στούντιο. Νέοι καλλιτέχνες, γκαλερίστες, καταληψίες και DJs «καταλαμβάνουν» την πόλη, δίνουν ζωή σε άδεια κτίρια και εγκαταλειμμένα εργοστάσια σχηματίζοντας μια νέα πολιτισμική σκηνή και αναζωογονώντας την πόλη με ήχους και εικόνες. Και μπορεί το techno να μην «γεννήθηκε» εκεί, αλλά αυτό που συνέβη σε κλαμπ όπως το Ufo, το Tresor και το Planet ήταν το big bang της ηλεκτρονικής κουλτούρας που μαγνήτισε εκατομμύρια νέες και νέους. Στα τέλη των 90s η νυχτερινή ζωή του Βερολίνου έγινε μια must ταξιδιωτική στάση. Η πτώση των τιμών στα αεροπορικά εισιτήρια, η διεύρυνση της συνθήκης Σένγκεν αλλά και το κύμα που δημιούργησαν νέα κλαμπ όπως το Bar 25, το Watergate και το Berghain κατέστησαν την πόλη έναν πόλο έλξης για καλλιτέχνες, ακροατές, δισκογραφικές εταιρίες, φέρνοντας νέες επιρροές στον ήχο της πόλης και οδηγώντας πολλούς ανθρώπους να μετακομίσουν εκεί.
![08_tres_1_ind_2.jpg 08_tres_1_ind_2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/08_tres_1_ind_2.jpg)
12 Σεπτεμβρίου 2019. Η έκθεση «No Photos on the Dance Floor! Berlin 1989–Today» του μουσείου φωτογραφίας C/O Berlin, με σπάνιες εικόνες από όσα συνέβησαν στα κλαμπ του Βερολίνου, μια live εμφάνιση των Labland 2019 και DJ sets των Modeselektor, Krsn και Skate, ανατρέχει σε στιγμές 30 ετών που απαθανάτισαν σπουδαίοι φωτογράφοι τεκμηριώνοντας την ιστορία των χώρων. Ο τίτλος της έκθεσης, «No Photos on the Dance Floor!», αναφέρεται σε ένα μοναδικό χαρακτηριστικό του βερολινέζικου κλάμπινγκ, που αν έχεις βρεθεί, γνωρίζεις. Ενώ η φωτογραφία αποτελεί κεντρικό μέρος της νυχτερινής ζωής σε άλλες πόλεις, στο Βερολίνο, υπήρξαν πάντα αυστηροί κανόνες για τη λήψη εικόνων και οι πορτιέρηδες κολλούσαν αυτοκολλητάκια στο φακό της κάμεράς σου. Οι χορευτές έπρεπε να μπορούν να «χάνονται» απερίσπαστοι στη μουσική και οι θαμώνες να αισθάνονται τον χώρο σαν ένα καταφύγιο όπου η ελευθερία και η ιδιωτικότητα προστατεύονται. Κατά τη διάρκεια της ημέρας, οι επισκέπτες θα μπορούν να δουν φωτογραφίες, βίντεο και φιλμ. Κατά τη διάρκεια τη νύχτας θα μπορούν να χορέψουν υπό τους ήχους που θα επιμελούνται διάσημοι DJs και τις εικόνες που θα προβάλλουν visual artists. Μέχρι τις 30 Νοεμβρίου.
Στην έκθεση που επιμελούνται οι Heiko Hoffmann και Felix Hoffmann πρωταγωνιστούν με περισσότερες από 100 φωτογραφίες τους οι Camille Blake, Tilman Brembs, Ben de Biel, Salvatore Di Gregorio, Martin Eberle, Matthias Fritsch, Dan Halter, Honey-Suckle Company, Erez Israeli, Romuald Karmakar, Steffen Köhn & Phillip Kaminiak, Anna-Lena Krause, Tilmann Künzel, Sven Marquardt & Marcel Dettmann, Marco Microbi, George Nebieridze, Alva Noto, Pfadfinderei, Daniel Pflumm, Mike Riemel Collection, Carolin Saage, Giovanna Silva, Wolfgang Tillmans, Lisa Wassmann και Michael Wesely.
![07_sven_vath_loveparade_1992_td.jpg 07_sven_vath_loveparade_1992_td.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/07_sven_vath_loveparade_1992_td.jpg)
Από την πρώιμη diy εποχή και τα θρυλικά «Love Parade» και «Snax» στον φετιχισμό που κυριάρχησε και τα στιγμιότυπα των party animals, τα σχόλια των φωτογράφων που συνοδεύουν τις εικόνες συμπληρώνουν το παζλ μιας εποχής που αρχίζει να μοιάζει μυθική στους καιρούς της απόλυτης έκθεσης που προστάζουν τα social media.
![09_wolfgang_tillmans_outside_snax_club_2001_a4.jpg 09_wolfgang_tillmans_outside_snax_club_2001_a4.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/09_wolfgang_tillmans_outside_snax_club_2001_a4.jpg)
«Για μένα, το club είναι μια μεγάλη αφαιρετική μηχανή που παράγει συνεχώς εικόνες. Είναι συχνά στα όρια του ορατού, όταν η ‘ομίχλη’ ανεβαίνει και κοιτάζεις προς την οροφή. Άυλα πράγματα λάμπουν και τρεμοπαίζουν εκεί» με τα λόγια του Wolfgang Tillmans.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μενέλαος Μυρίλλας, Neil Shape, Νίκος Αλιάγας, Τάσος Ανέστης, Κοσμάς Κουμιανός, Τάσος Βρεττός, Αντώνης Νικολόπουλος, Γιάννης Λάριος και Θοδωρής Τσεκούρας μοιράζονται φωτογραφίες του καλοκαιριού
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο Αμερικανός ντοκιμαντερίστας Jacob Moe μας μυεί στη ναυτική κουλτούρα πέντε νησιών του Αιγαίου. Τι θα δούμε στην έκθεση.
Μια συζήτηση για τη σχέση του με την τέχνη της φωτογραφίας με αφορμή την ατομική του έκθεση «Καταστροφή και Αναγέννηση»
Σύντομη συζήτηση της Σώτης Τριανταφύλλου με τον διευθυντή φωτογραφίας με αφορμή την αυτοβιογραφία του που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ιδέα γεννήθηκε από την προσωπική ανάγκη για μια ακαθόριστη περιπλάνηση, για μια διαρκή παρατήρηση της πόλης και των ανθρώπων της
Σπουδαία κλικ του 20ού και 21ου αιώνα σε μια έκθεση αφιερωμένη στην απαράμιλλη συλλογή του εκκεντρικού μουσικού και του συζύγου του στο V&A
35 χρόνια τολμηρής, επαναστατικής φωτογραφίας σε ένα άλμπουμ, με περισσότερες από 300 εικόνες
Η γκαλερί Stefanidou Tsoukala υποδέχεται τον γνωστό φωτογράφο
Οι εντυπωσιακές φωτογραφίες των φιναλίστ του διαγωνισμού
Η έκθεση της φωτογράφου, «Everything is the Same but Everything is Different», και θέμα τη θάλασσα, πρωταγωνιστεί μέχρι 20 Ιουνίου στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά
Περισσότερες από 100 φωτογραφίες της Αμερικανίδας διάσημης καλλιτέχνιδας στην πρώτη της μουσειακή έκθεση στην Ελλάδα
Ένα οδοιπορικό στην μεταπολεμική Ελλάδα μέσα από περίπου 100 εικόνες του γνωστού φωτογράφου
Θα εκθέσουν τις φωτογραφίες τους στις γκαλερί της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης από τις 3 έως και τις 23 Ιουνίου 2024
«UN1QUE»: Τι θα δούμε στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
«Την καλύτερη εκπαίδευση της ζωής, την έχω αποκτήσει στα ταξίδια μου ανά τον κόσμο»
Έκθεση των μαθητών της Artshot Gallery σε επιμέλεια του Κώστα Μασσέρα
Τα παιδικά χρόνια, η εξέλιξή της ως φωτογράφος, ο πόλεμος και το μετατραυματικό στρες και η ταινία για τη ζωή της
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.