Το σπίτι των κοιμισμένων εραστών
O Paul Schneggenburger φτιάχνει timelapse με ζευγάρια που κοιμούνται
![51224-191786.jpg 51224-191786.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/51224-191786.jpg)
![56487-113338.jpg 56487-113338.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2013/12/14/56487-113338.jpg)
Το πρότζεκτ «The sleep of the beloved» (Ο ύπνος των αγαπημένων) ξεκίνησε ως η διπλωματική του Paul Schneggenburger, φοιτητή, τότε, στη Σχολή Εφαρμοσμένων Τεχνών της Βιέννης. Η ιδέα ήταν να φωτογραφίσει τις στάσεις που παίρνουν τα σώματα εραστών κατά τη διάρκεια του ύπνου χρησιμοποιώντας φωτογραφική έκθεση μεγάλης διάρκειας.
Για την πραγματοποίηση του πρότζεκτ ο Schneggenburger χρησιμοποίησε το δεύτερο δωμάτιο του σπιτιού του ως στούντιο, στρώνοντας μαύρα σεντόνια στο κρεβάτι και φωτίζοντας το χώρο με χριστουγεννιάτικα φωτάκια. Τα ζευγάρια που κοιμούνταν εκεί –στην αρχή οι φίλοι του φωτογράφου και στη συνέχεια άτομα που δε γνώριζε προσωπικά– είχαν ως μόνη οδηγία να βγάλουν τις μπλούζες τους και να κοιμηθούν προσπαθώντας να σκεφτούν πως βρίσκονται στο δωμάτιό τους. Η κάμερα που ο Schneggenburger είχε τοποθετήσει πάνω από τα σώματά τους ήταν προγραμματισμένη να καταγράφει τις στάσεις τους από τα μεσάνυχτα ως τις έξι το πρωί, λίγο πριν την ανατολή του ήλιου, όταν και έκλεινε αυτόματα.
Οι εικόνες που προέκυψαν διαφέρουν μεταξύ τους. Σε μερικές από αυτές τα σώματα μπλέκονται τόσο πολύ που είναι σχεδόν αδύνατο να διακρίνεις τις μορφές, ενώ σε άλλες σαν να υπάρχει μια νοητή γραμμή ανάμεσά τους που δεν παραβιάζεται. Ο Schneggenburger αποτυπώνει τις στιγμές εκείνες που τα σώματα απαλλάσσονται για λίγο από τη συνειδητότητα και μας επιτρέπει να κρυφοκοιτάξουμε σε ένα μυστικό και απόκρυφο κομμάτι της σχέσης των ανθρώπων που φωτογράφισε.
Στην ιστοσελίδα του πρότζεκτ, ένας από τους συμμετέχοντες γράφει:
«Ποτέ δεν κοιμάμαι σε μαύρα σεντόνια, ούτε χωρίς μπλούζα• δε με φωτογραφίζουν συχνά και όταν αυτό συμβαίνει, έχω τον έλεγχο της κατάστασης. Το κάνω/κάνουμε αυτό για σένα και ίσως και για την τέχνη...
Η απώλεια του ελέγχου είναι απειλητική, η γύμνια είναι απειλητική, η φιλαυτία είναι απειλητική, η αποτυπωμένη πια αγάπη είναι απειλητική. Ή, τέλος πάντων, είναι για μένα. Η κάμερα είναι τεράστια και συνειρμικά φέρνει στο μυαλό μου τον HAL 9000. Αλλά κουράστηκα πια και έτσι προσπαθώ να κοιμηθώ όσο πιο όμορφα γίνεται. Σε εμπιστευόμαστε και σου δίνουμε την άδεια να δεις μια στιγμή διαρκείας και ίσως κάποιο μυστικό. Πώς φωτογραφίζεις κάποιον που δε θέλει να φαίνεται, που προτιμά να κρύβεται; Κάτω από τα σεντόνια;»
*Η ιστοσελίδα του καλλιτέχνη βρίσκεται εδώ και οι φωτογραφίες του άρθρου είναι από εδώ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο Αμερικανός ντοκιμαντερίστας Jacob Moe μας μυεί στη ναυτική κουλτούρα πέντε νησιών του Αιγαίου. Τι θα δούμε στην έκθεση.
Μια συζήτηση για τη σχέση του με την τέχνη της φωτογραφίας με αφορμή την ατομική του έκθεση «Καταστροφή και Αναγέννηση»
Σύντομη συζήτηση της Σώτης Τριανταφύλλου με τον διευθυντή φωτογραφίας με αφορμή την αυτοβιογραφία του που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ιδέα γεννήθηκε από την προσωπική ανάγκη για μια ακαθόριστη περιπλάνηση, για μια διαρκή παρατήρηση της πόλης και των ανθρώπων της
Σπουδαία κλικ του 20ού και 21ου αιώνα σε μια έκθεση αφιερωμένη στην απαράμιλλη συλλογή του εκκεντρικού μουσικού και του συζύγου του στο V&A
35 χρόνια τολμηρής, επαναστατικής φωτογραφίας σε ένα άλμπουμ, με περισσότερες από 300 εικόνες
Η γκαλερί Stefanidou Tsoukala υποδέχεται τον γνωστό φωτογράφο
Οι εντυπωσιακές φωτογραφίες των φιναλίστ του διαγωνισμού
Η έκθεση της φωτογράφου, «Everything is the Same but Everything is Different», και θέμα τη θάλασσα, πρωταγωνιστεί μέχρι 20 Ιουνίου στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά
Περισσότερες από 100 φωτογραφίες της Αμερικανίδας διάσημης καλλιτέχνιδας στην πρώτη της μουσειακή έκθεση στην Ελλάδα
Ένα οδοιπορικό στην μεταπολεμική Ελλάδα μέσα από περίπου 100 εικόνες του γνωστού φωτογράφου
Θα εκθέσουν τις φωτογραφίες τους στις γκαλερί της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης από τις 3 έως και τις 23 Ιουνίου 2024
«UN1QUE»: Τι θα δούμε στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
«Την καλύτερη εκπαίδευση της ζωής, την έχω αποκτήσει στα ταξίδια μου ανά τον κόσμο»
Έκθεση των μαθητών της Artshot Gallery σε επιμέλεια του Κώστα Μασσέρα
Τα παιδικά χρόνια, η εξέλιξή της ως φωτογράφος, ο πόλεμος και το μετατραυματικό στρες και η ταινία για τη ζωή της
Μια συζήτηση με τη νικήτρια στην κατηγορία Wildlife & Nature των Sony World Photography Awards 2024
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.