Τραβάς εικαστικές φωτογραφίες; Το Lucy Art Residency 2019 σε περιμένει στην Καβάλα
Η διοργάνωση καλύπτει τα έξοδα μεταφοράς, διαμονής, διατροφής
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![Έργο του Martin Errichiello από το φωτογραφικό δοκίμιο «In quarta persona» στην περιφέρεια της Καλαβρίας Έργο του Martin Errichiello από το φωτογραφικό δοκίμιο «In quarta persona» στην περιφέρεια της Καλαβρίας](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/01/18/thumbnail_5._in_quarta_persona._a_visual_research_by_martin_errichiello_and_filippo_menichetti_03.jpg)
Ανοιχτή πρόσκληση συμμετοχής προς καλλιτέχνες που έχουν ως αντικείμενο την εικαστική φωτογραφία απευθύνει το πρόγραμμα φιλοξενίας καλλιτεχνών Lucy Art Residency που πραγματοποιείται για τρίτη χρονιά στο ξενοδοχείο «Lucy Hotel» της Καβάλας. Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων είναι έως τις 13 Φεβρουαρίου 2019.
![Γενική Αποψη του Ξενοδοχείου Lucy στην Καβάλα Γενική Αποψη του Ξενοδοχείου Lucy στην Καβάλα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/thumbnail_1._geniki_apopsi_xenodoheioy_lucy.jpg)
Τι είναι το Lucy Art Residency
Πρόκειται για μια πρωτοβουλία που ξεκίνησε το 2017 από την Μαρία Μιτζάλη με καλλιτεχνικό διευθυντή τον Νικόλα Βεντουράκη, όταν η εικαστική φωτογράφος βρέθηκε να ζει στην Καβάλα για τρία χρόνια, προκειμένου να επιβλέπει την ανακαίνιση της οικογενειακής επιχείρησης, Lucy Hotel. Το ξενοδοχείο λειτουργεί στην πόλη από το 1976 και αποτελεί τουριστικό τοπόσημο της περιοχής. Η ανακαίνισή του ολοκληρώθηκε το 2009 και έμεινε πιστή στη μοντερνιστική προσέγγιση του αρχικού σχεδιασμού του κτιρίου. Η δημιουργία του Lucy Art Residency είχε εξαρχής ως στόχο τη συγκρότηση μιας κοινότητας που θα βρίσκεται σε επαφή με τη σύγχρονη τέχνη και την σταδιακή ανάπτυξη ενός hub τεχνών σε συνεργασία με τοπικούς φορείς και διεθνείς παράγοντες και οργανισμούς.
Το κάλεσμα απευθύνεται σε καλλιτέχνες από την Ευρώπη και την ευρύτερη περιοχή της Μεσογείου ανεξάρτητα από την ηλικία ή το εκπαιδευτικό υπόβαθρό τους. Οποιος/α επιλεγεί για το πρόγραμμα θα φιλοξενηθεί για δυο συνεχόμενες εβδομάδες του Ιουνίου στο ξενοδοχείο και θα έχει την ευκαιρία να γνωρίσει την πόλη της Καβάλας και την ευρύτερη περιοχή. Στο διάστημα της παραμονής του θα έχει άπλετο ελεύθερο χρόνο για σκέψη, πειραματισμό, αναστοχασμό και εμβάθυνση, όλες τις απαραίτητες προϋποθέσεις για να ενεργοποιήσει την «πρώτη ύλη» της δημιουργικότητάς του.
![Έργο του Sylvain Couzinet-Jacque Έργο του Sylvain Couzinet-Jacque](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/thumbnail_2._kavala_sylvain-couzinet-jacques-01.jpg)
Η διοργάνωση καλύπτει τα έξοδα μεταφοράς, διαμονής, διατροφής, ενώ παρέχει και ένα ποσό για την παραγωγή ενός έργου εμπνευσμένου από την πόλη της Καβάλας σε ένα διάστημα έξι μηνών μετά το τέλος της φιλοξενίας. Η μόνη υποχρέωση του καλλιτέχνη κατά τη διάρκεια της παραμονής του είναι να κάνει μια ομιλία ανοιχτή στο κοινό της Καβάλας στο πλαίσιο του Lucy Art Residency Talks στις 15 Ιουνίου. Παράλληλα, θα έχει τη δυνατότητα να έρθει σε επαφή και να καλλιεργήσει σχέσεις με τα μέλη της κριτικής επιτροπής που τον επέλεξαν, στη διάρκεια του σαββατοκύριακου 14-16 Ιουνίου.
Πρώτος φιλοξενούμενος του Lucy Art Residency ήταν ο Γάλλος Sylvain-Couzinet Jacques (2017) και ακολούθησε το δίδυμο των Ιταλών καλλιτεχνών Martin Errichiello και Filippo Menichetti (2018), το έργο των οποίων θα παρουσιαστεί το καλοκαίρι στην Καβάλα.
![Έργο του Filippo Menichetti από το φωτογραφικό δοκίμιο «In quarta persona» στην περιφέρεια της Καλαβρίας Έργο του Filippo Menichetti από το φωτογραφικό δοκίμιο «In quarta persona» στην περιφέρεια της Καλαβρίας](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/thumbnail_4.in_quarta_persona._a_visual_research_by_martin_errichiello_and_filippo_menichetti_04.jpg)
Η Κριτική Επιτροπή
Η επιλογή των συμμετεχόντων γίνεται από μια διεθνή ομάδα επιμελητών και διευθυντών γκαλερί που εργάζονται σε σπουδαίους πολιτιστικούς οργανισμούς της Ελλάδας και του εξωτερικού. Στις δυο προηγούμενες διοργανώσεις για παράδειγμα συμμετείχαν επιμελητές από το μουσείο Tate Modern του Λονδίνου, τo Μουσείο Φωτογραφίας FOAM στο Αμστερνταμ (FOAM-Photography Museum Amsterdam), τη γκαλερί C/O Berlin στο Βερολίνο, τις γκαλερί Materia στη Ρώμη και Kalfayan στην Αθήνα κ.α. Η φετινή κριτική επιτροπή απαρτίζεται από τους:
- Raphaëlle Stopin, επιμελήτρια στο Tμήμα Φωτογραφίας του Διεθνούς Φεστιβάλ Μόδας και Φωτογραφίας της Ιέρ στη Γαλλία (Hyères International Festival of Fashion and Photography).
- Γιώργη Μαγγίνη, Επιστημονικό Διευθυντή του Μουσείου Μπενάκη στην Αθήνα.
- Nadine Wietlisbach, Διευθύντρια του Μουσείου Φωτογραφίας στο Βίντερτουρ της Ελβετίας (Fotomuseum Winterthur).
- Verena Kaspar-Eisert, επιμελήτρια στο Μουσείο Τέχνης Βιέννης (Kunst Haus Wien. Museum Hundertwasser).
- Μυρτώ Στείρου, Σύλβια Σαχίνι και Joao Linneu, δημιουργούς του μη κερδοσκοπικού οργανισμού, VOID, με αντικείμενό του τη φωτογραφία και έδρα την Αθήνα.
- Νικόλα Βεντουράκη, Καλλιτεχνικό Διευθυντή του Lucy Art Residency και παραλήπτη του βραβείου Deutsche Bank Award in Photography (2013). Ο Βεντουράκης συμμετέχει στην επιτροπή χωρίς να έχει δικαίωμα ψήφου.
![Έργο του του Sylvain Couzinet-Jacque Έργο του του Sylvain Couzinet-Jacque](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/thumbnail_3.kavala_sylvain-couzinet-jacques-02.jpg)
Όπως κάθε χρονιά έτσι και φέτος η επιτροπή θα εξετάσει όλα τα portfolios που θα φτάσουν στη μακρά λίστα των επικρατέστερων συμμετοχών. Σημειωτέον, δεν υπάρχει κόστος συμμετοχής στη διαδικασία επιλογής όπως συνήθως είθισται σε τέτοιες περιπτώσεις.
Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο Αμερικανός ντοκιμαντερίστας Jacob Moe μας μυεί στη ναυτική κουλτούρα πέντε νησιών του Αιγαίου. Τι θα δούμε στην έκθεση.
Μια συζήτηση για τη σχέση του με την τέχνη της φωτογραφίας με αφορμή την ατομική του έκθεση «Καταστροφή και Αναγέννηση»
Σύντομη συζήτηση της Σώτης Τριανταφύλλου με τον διευθυντή φωτογραφίας με αφορμή την αυτοβιογραφία του που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ιδέα γεννήθηκε από την προσωπική ανάγκη για μια ακαθόριστη περιπλάνηση, για μια διαρκή παρατήρηση της πόλης και των ανθρώπων της
Σπουδαία κλικ του 20ού και 21ου αιώνα σε μια έκθεση αφιερωμένη στην απαράμιλλη συλλογή του εκκεντρικού μουσικού και του συζύγου του στο V&A
35 χρόνια τολμηρής, επαναστατικής φωτογραφίας σε ένα άλμπουμ, με περισσότερες από 300 εικόνες
Η γκαλερί Stefanidou Tsoukala υποδέχεται τον γνωστό φωτογράφο
Οι εντυπωσιακές φωτογραφίες των φιναλίστ του διαγωνισμού
Η έκθεση της φωτογράφου, «Everything is the Same but Everything is Different», και θέμα τη θάλασσα, πρωταγωνιστεί μέχρι 20 Ιουνίου στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά
Περισσότερες από 100 φωτογραφίες της Αμερικανίδας διάσημης καλλιτέχνιδας στην πρώτη της μουσειακή έκθεση στην Ελλάδα
Ένα οδοιπορικό στην μεταπολεμική Ελλάδα μέσα από περίπου 100 εικόνες του γνωστού φωτογράφου
Θα εκθέσουν τις φωτογραφίες τους στις γκαλερί της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης από τις 3 έως και τις 23 Ιουνίου 2024
«UN1QUE»: Τι θα δούμε στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
«Την καλύτερη εκπαίδευση της ζωής, την έχω αποκτήσει στα ταξίδια μου ανά τον κόσμο»
Έκθεση των μαθητών της Artshot Gallery σε επιμέλεια του Κώστα Μασσέρα
Τα παιδικά χρόνια, η εξέλιξή της ως φωτογράφος, ο πόλεμος και το μετατραυματικό στρες και η ταινία για τη ζωή της
Μια συζήτηση με τη νικήτρια στην κατηγορία Wildlife & Nature των Sony World Photography Awards 2024
Συνέντευξη με την φωτογράφο και καθηγήτρια φωτογραφίας με αφορμή την έκθεση που έκανε πρόσφατα στην Πράγα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.