![328722-679673.jpg 328722-679673.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/328722-679673.jpg)
![07.jpg 07.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/05/04/07.jpg)
Ο Ταΰγετος, με μέγιστο ύψος 2.404 μέτρα στη κορυφή του Προφήτη Ηλία, είναι η υψηλότερη οροσειρά της Πελοποννήσου. Καταλαμβάνει εκτάσεις των νομών Λακωνίας, Μεσσηνίας και Αρκαδίας και καθώς έχει το μεγαλύτερο ύψος απ' όλα τα βουνά της Πελοποννήσου χαρακτηρίζεται ως «τρούλος του Μοριά». Η χλωρίδα του Ταΰγετου είναι εξαιρετικά πλούσια και περιλαμβάνει περισσότερα από 1.000 είδη φυτών. Από αυτά, 33 είναι ενδημικά της περιοχής και 100 είναι ενδημικά της Ελλάδας.
![01.jpg 01.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/01_13.jpg)
![02.jpg 02.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/02_22.jpg)
![03.jpg 03.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/03_21.jpg)
![04.jpg 04.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/04_23.jpg)
Η αλήθεια είναι ότι με τα βουνά δεν το έχω και πολύ. Θα έλεγα ότι είμαι αποκλειστικά θαλάσσιος τύπος. Παρά ταύτα, αν βρεθώ σε ορεινή ή ημιορεινή περιοχή, μια περιπλάνηση με το αυτοκίνητο θα την κάνω. Τι σημαίνει αυτό το «αν βρεθώ;» Ας πούμε, να με έχουν καλέσει κάπου, σε κάποιο χωριό, σε κάποια αργία ή σε κάποια χαρμόσυνη τελετή. Κάποιοι, που δεν με γνωρίζουν και τόσο καλά, μπορεί να το κάνουν αυτό το λάθος. Πάντα το σενάριο είναι ίδιο. Μακροσκελές τραπέζι, με πάρα πολύ φαγητό και πάρα πολύ αλκοόλ. Και άφθονη φολκλορική μουσική. Δεν έχει σημασία το πού και το πότε. Παντού και πάντα στην Ελλάδα αυτό είναι η διασκέδαση. Μπορεί να υπάρχει διαφοροποίηση στα εδέσματα ανάλογα την περιοχή, μπορεί να αλλάζει ο τύπος του κρασιού, μπορεί να είναι τσίπουρο ή τσικουδιά, μπορεί να είναι κλαρίνο ή λύρα. Δεν έχει σημασία. Επί της ουσίας, στα δικά μου μάτια και αυτιά είναι πάντα το ίδιο και το αυτό. Και πάντα επίπονο και βασανιστικό. Εντάξει, στο φαγητό δεν λέω ποτέ όχι. Αλλά μιλάμε για κάποιον που η μέγιστη διάρκεια γεύματός του είναι τα 15 λεπτά. Και που δεν καταλαβαίνει γιατί επειδή είναι γιορτή πρέπει να φάει περισσότερο ή να κάτσει 5 ώρες στο τραπέζι. Και, το πιο σημαντικό από όλα, δεν πίνει ούτε σταγόνα αλκοόλ. Οπότε κάθομαι και τρώω αστραπιαία και μόλις αρχίζουν τα «στην υγειά μας», «στις χαρές μας», «άσπρο πάτο» και τα άλλα παρόμοια γραφικά, και ταυτόχρονα αρχίζουν και οι πρώτες νότες δημοτικών ή λαϊκών ασμάτων να βιάζουν τα αυτιά μου, τότε αρχίζουν και οι γύρω μου να αναρωτιούνται: «Ρε συ, πού είναι ο Γιάννης; Πάλι την έκανε ο μαλάκας;»
![05.jpg 05.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/05_20.jpg)
![06.jpg 06.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/06_23.jpg)
Κάπως έτσι βρέθηκα ένα μεσημέρι να έχω πάρει τα βουνά και να τριγυρνώ στα χωριά του Ταΰγετου. Κάπου 4 με 5 ώρες κράτησε η περιπλάνηση. Τόσο κάνω πάντα. Τόσο, ώστε στην επιστροφή, όχι μόνο πλέον να μην ασχολούνται με το ότι την κοπάνησα, αλλά να έχουν πιει τόσο πολύ που να μη θυμούνται καν ποιος είμαι. Τέλος πάντων, το συγκεκριμένο τουρ είχε ως εξής: Σωτηριάνικα, Χαραυγή, Μοναστήρι Αγ. Γεωργίου, Αλτομιρά, Άνω Βέργα, Βέργα, παλιά εθνική οδό Καλαμάτας Σπάρτης, Μενινά, Περιβολάκια, Ελαιοχώρι, Δήμιοβα, Νέδουσα.
Είχε μια υπέροχη λιακάδα, τα πάντα γύρω καταπράσινα και ανθισμένα. Όλοι στα τραπέζια, οι δρόμοι άδειοι. Έβαλα Avenged Sevenfold, Bullet For My Valentine, Breaking Benjamin και άλλα παρόμοια που ακούγονται μόνο πάρα πολύ δυνατά (play it loud, που έγραφαν παλιά οι δίσκοι) και οδηγούσα στα δρομάκια του βουνού σαν τρελός.
Α! Έβγαλα και μερικές φωτογραφίες...
![08.jpg 08.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/08_18.jpg)
![09.jpg 09.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/09_19.jpg)
![10.jpg 10.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/10_30.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο Αμερικανός ντοκιμαντερίστας Jacob Moe μας μυεί στη ναυτική κουλτούρα πέντε νησιών του Αιγαίου. Τι θα δούμε στην έκθεση.
Μια συζήτηση για τη σχέση του με την τέχνη της φωτογραφίας με αφορμή την ατομική του έκθεση «Καταστροφή και Αναγέννηση»
Σύντομη συζήτηση της Σώτης Τριανταφύλλου με τον διευθυντή φωτογραφίας με αφορμή την αυτοβιογραφία του που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ιδέα γεννήθηκε από την προσωπική ανάγκη για μια ακαθόριστη περιπλάνηση, για μια διαρκή παρατήρηση της πόλης και των ανθρώπων της
Σπουδαία κλικ του 20ού και 21ου αιώνα σε μια έκθεση αφιερωμένη στην απαράμιλλη συλλογή του εκκεντρικού μουσικού και του συζύγου του στο V&A
35 χρόνια τολμηρής, επαναστατικής φωτογραφίας σε ένα άλμπουμ, με περισσότερες από 300 εικόνες
Η γκαλερί Stefanidou Tsoukala υποδέχεται τον γνωστό φωτογράφο
Οι εντυπωσιακές φωτογραφίες των φιναλίστ του διαγωνισμού
Η έκθεση της φωτογράφου, «Everything is the Same but Everything is Different», και θέμα τη θάλασσα, πρωταγωνιστεί μέχρι 20 Ιουνίου στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά
Περισσότερες από 100 φωτογραφίες της Αμερικανίδας διάσημης καλλιτέχνιδας στην πρώτη της μουσειακή έκθεση στην Ελλάδα
Ένα οδοιπορικό στην μεταπολεμική Ελλάδα μέσα από περίπου 100 εικόνες του γνωστού φωτογράφου
Θα εκθέσουν τις φωτογραφίες τους στις γκαλερί της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης από τις 3 έως και τις 23 Ιουνίου 2024
«UN1QUE»: Τι θα δούμε στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
«Την καλύτερη εκπαίδευση της ζωής, την έχω αποκτήσει στα ταξίδια μου ανά τον κόσμο»
Έκθεση των μαθητών της Artshot Gallery σε επιμέλεια του Κώστα Μασσέρα
Τα παιδικά χρόνια, η εξέλιξή της ως φωτογράφος, ο πόλεμος και το μετατραυματικό στρες και η ταινία για τη ζωή της
Μια συζήτηση με τη νικήτρια στην κατηγορία Wildlife & Nature των Sony World Photography Awards 2024
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.