- CITY GUIDE
- PODCAST
-
35°
Διπλή διάκριση για τον Έλληνα φωτογράφο Πάνο Σκορδά στα Sony World Photography Awards 2018
Ο Πάνος Σκορδάς τιμάται με το βραβείο για την κατηγορία «Πολιτισμός» του Ανοιχτού Διαγωνισμού, καθώς και με το Εθνικό Βραβείο για την Ελλάδα.
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![copyright_c_panos_skordas_greece_winner_open_culture_open_competitio.jpg copyright_c_panos_skordas_greece_winner_open_culture_open_competitio.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/03/23/copyright_c_panos_skordas_greece_winner_open_culture_open_competitio.jpg)
Με μία εκπληκτική εικόνα, ο Έλληνας φωτογράφος Πάνος Σκορδάς αναδείχθηκε νικητής στην κατηγορία «Πολιτισμός» του Ανοιχτού Διαγωνισμού και Εθνικός νικητής για την Ελλάδα στα Sony World Photography Awards 2018.
Επιλέχθηκε ανάμεσα από εκατοντάδες χιλιάδες άλλες συμμετοχές από όλο τον κόσμο, από μια επιτροπή ειδικών κριτών, για το έργο του με τίτλο “Young Minotaur”, το οποίο κατέκτησε δύο βραβεία: Για την καλύτερη μεμονωμένη εικόνα που εισήγαγε οποιοσδήποτε φωτογράφος παγκοσμίως στην κατηγορία «Πολιτισμός» του Ανοιχτού Διαγωνισμού και για την καλύτερη εικόνα Έλληνα φωτογράφου μέσα από οποιαδήποτε από τις 10 κατηγορίες του Ανοικτού Διαγωνισμού των Βραβείων.
Ως νικητής στην κατηγορία του Ανοιχτού Διαγωνισμού, αλλά και νικητής του Εθνικού Βραβείου για την Ελλάδα, ο Πάνος Σκορδάς θα λάβει τον πιο πρόσφατο εξοπλισμό ψηφιακής απεικόνισης από τη Sony και θα μεταβεί στο Λονδίνο για να παρακολουθήσει την τελετή απονομής των Sony World Photography Awards 2018, στις 19 Απριλίου. Τα έργα των νικητών θα προβληθούν στην έκθεση των Sony World Photography Awards στο Λονδίνο από τις 20 Απριλίου έως τις 6 Μαΐου και έχουν δημοσιευτεί στο βιβλίο των Βραβείων για το 2018.
Επίσης στο Λονδίνο, ο Έλληνας φωτογράφος θα συναγωνιστεί με τους εννέα ακόμα νικητές του Ανοιχτού Διαγωνισμού για τον τίτλο του «Φωτογράφου της Χρονιάς για τον Ανοιχτό Διαγωνισμό», με έπαθλο $5.000 (USD)
Τα Sony World Photography Awards 2018, προϊόν του Παγκόσμιου Οργανισμού Φωτογραφίας, είναι ο μεγαλύτερος διαγωνισμός φωτογραφίας στον κόσμο. Η 11η διοργάνωση των βραβείων, συγκέντρωσε τον αριθμό ρεκόρ των 320.000 συμμετεχόντων φωτογράφων, από περισσότερες από 200 χώρες και περιοχές, παρουσιάζοντας μερικά από τα καλύτερα έργα σύγχρονης φωτογραφίας στον κόσμο, που αποτυπώθηκαν τον περασμένο χρόνο.
![copyright-c-panos-skordas.jpg copyright-c-panos-skordas.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/copyright-c-panos-skordas.jpg)
Ο Πάνος Σκορδάς γεννήθηκε και κατοικεί στην Αθήνα και εργάζεται για τον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel. Είναι ένας ιδιαίτερος καλλιτέχνης, ο οποίος ασχολείται με τη ζωγραφική, το σχέδιο, το βίντεο, τη γλυπτική, τη συγγραφή και τη διεύθυνση μουσικών βίντεο κλιπ και ζωντανών παραστάσεων. Στα έργα του κύριο θέμα αποτελεί συνήθως το ανθρώπινο σώμα. Πρόσφατα συμμετείχε στην έκθεση της Ελληνικής Φωτογραφικής Εταιρείας.
Περιγράφοντας το βραβευμένο του έργο, ο Πάνος Σκόρδας σημειώνει: «Όταν αποφασίσαμε να κάνουμε ένα οικογενειακό ταξίδι στην Κρήτη τον Απρίλιο του 2017, ένα από τα πράγματα που σκέφτηκα ότι θα ήθελα πολύ να δείξω στον γιο μου, αφού ήταν το πρώτο ταξίδι του στο νησί, ήταν το Ανάκτορο του Μίνωα στη Κνωσό. Η μυθολογία είναι ένα από τα θέματα που με ενδιαφέρουν, έτσι λοιπόν μου ήρθε η ιδέα του "Νέου Μινώταυρου". Δημιούργησα τη φορεσιά (μάσκα και ύφασμα), ελπίζοντας ότι την ημέρα της επίσκεψής μας στον αρχαιολογικό χώρο θα χαρίζαμε σε ένα μικρό κοινό κάποιες όμορφες στιγμές, καθώς και καλή διάθεση με τον γιο μου ως μοντέλο. Ήμουν σε θέση να τραβήξω αρκετές φωτογραφίες, αν και είχα μόνο 10 λεπτά στη διάθεσή μου, καθώς ο ήλιος έπεφτε και είχε αρκετό κρύο!»
Ο διακριθείς φωτογράφος συμπληρώνει: «Είμαι αναπάντεχα χαρούμενος για τη διάκρισή μου αυτή! Ειδικά, επειδή ο ανταγωνισμός σε ένα τέτοιο παγκόσμιο γεγονός είναι τεράστιος. Ασχολούμαι με τη φωτογραφία σε όλη μου τη ζωή και μοιράζομαι τη δουλειά μου τοπικά. Η είσοδος σε αυτόν τον διαγωνισμό ήταν μια παρόρμηση της στιγμής. Είμαι χαρούμενος για αυτό το βραβείο, μου δίνει την ευκαιρία να μοιραστώ τη δουλειά μου ως φωτογράφος σε μια ευρύτερη κοινότητα ανθρώπων που ενδιαφέρονται για τη φωτογραφία. Πιστεύω ότι αυτή η επιτυχία θα μου δώσει τη δύναμη να συνεχίσω να ασχολούμαι με τη φωτογραφία, ακόμα και να εργαστώ ως επαγγελματίας φωτογράφος».
Η επιτυχία του Πάνου Σκορδά ανακοινώθηκε μαζί με τους υπόλοιπους νικητές των 63 Εθνικών Βραβείων και των νικητών από τις 10 κατηγορίες του Ανοιχτού Διαγωνισμού. Οι γενικοί νικητές καθώς οι νικητές της κατηγορίας Επαγγελματιών θα ανακοινωθούν στις 19 Απριλίου.
Οι εικόνες είναι διαθέσιμες εδώ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο Αμερικανός ντοκιμαντερίστας Jacob Moe μας μυεί στη ναυτική κουλτούρα πέντε νησιών του Αιγαίου. Τι θα δούμε στην έκθεση.
Μια συζήτηση για τη σχέση του με την τέχνη της φωτογραφίας με αφορμή την ατομική του έκθεση «Καταστροφή και Αναγέννηση»
Σύντομη συζήτηση της Σώτης Τριανταφύλλου με τον διευθυντή φωτογραφίας με αφορμή την αυτοβιογραφία του που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ιδέα γεννήθηκε από την προσωπική ανάγκη για μια ακαθόριστη περιπλάνηση, για μια διαρκή παρατήρηση της πόλης και των ανθρώπων της
Σπουδαία κλικ του 20ού και 21ου αιώνα σε μια έκθεση αφιερωμένη στην απαράμιλλη συλλογή του εκκεντρικού μουσικού και του συζύγου του στο V&A
35 χρόνια τολμηρής, επαναστατικής φωτογραφίας σε ένα άλμπουμ, με περισσότερες από 300 εικόνες
Η γκαλερί Stefanidou Tsoukala υποδέχεται τον γνωστό φωτογράφο
Οι εντυπωσιακές φωτογραφίες των φιναλίστ του διαγωνισμού
Η έκθεση της φωτογράφου, «Everything is the Same but Everything is Different», και θέμα τη θάλασσα, πρωταγωνιστεί μέχρι 20 Ιουνίου στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά
Περισσότερες από 100 φωτογραφίες της Αμερικανίδας διάσημης καλλιτέχνιδας στην πρώτη της μουσειακή έκθεση στην Ελλάδα
Ένα οδοιπορικό στην μεταπολεμική Ελλάδα μέσα από περίπου 100 εικόνες του γνωστού φωτογράφου
Θα εκθέσουν τις φωτογραφίες τους στις γκαλερί της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης από τις 3 έως και τις 23 Ιουνίου 2024
«UN1QUE»: Τι θα δούμε στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
«Την καλύτερη εκπαίδευση της ζωής, την έχω αποκτήσει στα ταξίδια μου ανά τον κόσμο»
Έκθεση των μαθητών της Artshot Gallery σε επιμέλεια του Κώστα Μασσέρα
Τα παιδικά χρόνια, η εξέλιξή της ως φωτογράφος, ο πόλεμος και το μετατραυματικό στρες και η ταινία για τη ζωή της
Μια συζήτηση με τη νικήτρια στην κατηγορία Wildlife & Nature των Sony World Photography Awards 2024
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.