![karathanos.jpg karathanos.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/karathanos.jpg)
![kentriki.jpg kentriki.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/01/15/kentriki_1.jpg)
Οι φωτογραφίες του Mark Broyer είναι μια μελέτη πάνω στη γοητεία της νύχτας. Το νουάρ Αμβούργο του αποθεώνει την απόλυτη σχέση σκότους – δραματικότητας και στήνει βωμούς στο σιωπηλό βασίλειο του μεγαλύτερου λιμανιού της Γερμανίας τις μικρές ώρες. Η κάμερα αφουγκράζεται το σκοτάδι, τα ατμοσφαιρικά, απόκοσμα κάδρα του έχουν κάτι από την αίγλη του σελιλόιντ, ο φακός του παίζει με ελεκτρίκ χρώματα και λεπτομέρειες στις οποίες ο περισσότερος κόσμος δεν δίνει σημασία. Στη σειρά «After Hours», το ένα πλάνο διαδέχεται το άλλο, σαν σκηνή ταινίας που σε περιμένει να της δώσεις τίτλο.
![mark-broyer-hamburg-night-photography-3.gif mark-broyer-hamburg-night-photography-3.gif](/sites/default/files/mark-broyer-hamburg-night-photography-3.gif)
Ντιζάινερ και art director με ομολογημένη λατρεία για τη φωτογραφία, ο Broyer λέει: «Η πόλη αποκαλύπτει ένα διαφορετικό πρόσωπο τη νύχτα, με ορισμένες περιοχές να αποκτούν τον χαρακτήρα κινηματογραφικού σκηνικού απλά και μόνο μέσα από τον περιβάλλοντα φωτισμό. Και μου αρέσει η απουσία του ανθρώπινου στοιχείου, πράγμα πολύ ευκολότερο να επιτευχθεί το βράδυ».
![mark-broyer-hamburg-night-photography-2.gif mark-broyer-hamburg-night-photography-2.gif](/sites/default/files/mark-broyer-hamburg-night-photography-2.gif)
Και έτσι, παίρνει τους δρόμους και αιχμαλωτίζει το μυστικιστικό περιεχόμενό του, τις άδειες λεωφόρους, τις κλειδωμένες προσόψεις, τα λαμπυρίζοντα νέον, πάντοτε χωρίς τρίποδα, σταθερά δίχως φλας, μόνιμα μέσα από ένα ιδιαίτερα προσωπικό φίλτρο που κάνει τη γενέτειρά του να μοιάζει με λερωμένο διαμάντι.
![mark-broyer-hamburg-night-photography-1.gif mark-broyer-hamburg-night-photography-1.gif](/sites/default/files/mark-broyer-hamburg-night-photography-1.gif)
Αυτή δεν είναι η μητρόπολη του museum mile και των μεγάλων γκαλερί, των υπαίθριων παζαριών, των χίπστερ εστιατορίων και του μποέμικου nightlife. Είναι το χαμηλών τόνων φωτογραφικό βλέμμα που απευθύνεται σε αυτούς που ξέρουν πού κρύβεται η καρδιά του Αμβούργου. Ο ίδιος, χρειάστηκε καιρό για να την ανακαλύψει: «Στο ξεκίνημα, προσπαθούσα να ιντριγκάρω τον εαυτό μου ψάχνοντας ενδιαφέρουσες λήψεις της πόλης μου. Έτρεφα την εντύπωση ότι καθετί άλλο, ιδιαίτερα τα μακρινά μέρη, ήταν πολύ πιο κατάλληλα. Απλά δεν εστίαζα αρκετά κοντά». Mια προσεκτική ματιά στις εικόνες του, θα σε πείσει ότι το focus γίνεται στην ποίηση του περιθωρίου.
* Η ιστοσελίδα του Mark Broyer, το προφίλ του στο Instagram και η γκαλερί του στο Behance
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο Αμερικανός ντοκιμαντερίστας Jacob Moe μας μυεί στη ναυτική κουλτούρα πέντε νησιών του Αιγαίου. Τι θα δούμε στην έκθεση.
Μια συζήτηση για τη σχέση του με την τέχνη της φωτογραφίας με αφορμή την ατομική του έκθεση «Καταστροφή και Αναγέννηση»
Σύντομη συζήτηση της Σώτης Τριανταφύλλου με τον διευθυντή φωτογραφίας με αφορμή την αυτοβιογραφία του που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ιδέα γεννήθηκε από την προσωπική ανάγκη για μια ακαθόριστη περιπλάνηση, για μια διαρκή παρατήρηση της πόλης και των ανθρώπων της
Σπουδαία κλικ του 20ού και 21ου αιώνα σε μια έκθεση αφιερωμένη στην απαράμιλλη συλλογή του εκκεντρικού μουσικού και του συζύγου του στο V&A
35 χρόνια τολμηρής, επαναστατικής φωτογραφίας σε ένα άλμπουμ, με περισσότερες από 300 εικόνες
Η γκαλερί Stefanidou Tsoukala υποδέχεται τον γνωστό φωτογράφο
Οι εντυπωσιακές φωτογραφίες των φιναλίστ του διαγωνισμού
Η έκθεση της φωτογράφου, «Everything is the Same but Everything is Different», και θέμα τη θάλασσα, πρωταγωνιστεί μέχρι 20 Ιουνίου στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά
Περισσότερες από 100 φωτογραφίες της Αμερικανίδας διάσημης καλλιτέχνιδας στην πρώτη της μουσειακή έκθεση στην Ελλάδα
Ένα οδοιπορικό στην μεταπολεμική Ελλάδα μέσα από περίπου 100 εικόνες του γνωστού φωτογράφου
Θα εκθέσουν τις φωτογραφίες τους στις γκαλερί της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης από τις 3 έως και τις 23 Ιουνίου 2024
«UN1QUE»: Τι θα δούμε στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
«Την καλύτερη εκπαίδευση της ζωής, την έχω αποκτήσει στα ταξίδια μου ανά τον κόσμο»
Έκθεση των μαθητών της Artshot Gallery σε επιμέλεια του Κώστα Μασσέρα
Τα παιδικά χρόνια, η εξέλιξή της ως φωτογράφος, ο πόλεμος και το μετατραυματικό στρες και η ταινία για τη ζωή της
Μια συζήτηση με τη νικήτρια στην κατηγορία Wildlife & Nature των Sony World Photography Awards 2024
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.