- CITY GUIDE
- PODCAST
-
29°
![328722-679673.jpg 328722-679673.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/328722-679673.jpg)
![355100-736127.jpg 355100-736127.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/05/21/355100-736127.jpg)
Το Κουρταλιώτικο φαράγγι βρίσκεται στα νότια του νομού Ρεθύμνου. Ο Κουρταλιώτης ποταμός, που το διασχίζει, εκβάλλει στη Λίμνη Πρέβελη. Στο τελευταίο του κομμάτι ονομάζεται και Μεγάλος Ποταμός. Στις όχθες του υπάρχει μια μεγάλη αποικία φοινικόδεντρων του Θεόφραστου, η οποία δίνει στην περιοχή μια αίσθηση εξωτικού τοπίου. O Κρητικός Φοίνικας ή Φοίνικας του Θεόφραστου (Phoenix theophrastii) είναι ένας μικρός φοίνικας, ενδημικός στην ανατολική περιοχή της Μεσογείου, με πολύ περιορισμένη εξάπλωση. Το μεγαλύτερο μέρος του φοινικοδάσους αποτεφρώθηκε στη μεγάλη πυρκαγιά που ξέσπασε στην περιοχή, τα ξημερώματα της Κυριακής 22 Αυγούστου 2010. Σχεδόν το 70% του δάσους καταστράφηκε. Όμως, χάρις στην πυρανθεκτική, άγνωστη μέχρι πρόσφατα ιδιότητα, που διακρίνει τον συγκεκριμένο φοίνικα, κατάφερε μόνο μέσα στο επόμενο φθινοπωρινό 3μηνο του 2010 όχι μόνο να αναγεννηθεί, αλλά και να διατηρήσει στη ζωή τους ίδιους «αποτεφρωμένους» ενήλικους φοίνικες.
Αρχές της 10ετίας του ’90, πραγματοποιώντας έναν εκτεταμένο γύρο της Κρήτης, ήταν η πρώτη φορά που πήγα στην Πρέβελη. Ήταν γεμάτη με περιθωριακούς, φυγόδικους, λιποτάκτες, διακινητές και άλλα τέτοια καλόπαιδα. Έμεναν μόνιμα όλο το χρόνο εκεί, καθώς και το μέρος δεν ήταν τόσο τουριστικό όσο σήμερα, αλλά και δεν πολυπήγαινε η αστυνομία προς τα εκεί. Τώρα στις μέρες μας καμία σχέση. Το φοινικόδασος είναι φροντισμένο και πεντακάθαρο και σε κανέναν δεν επιτρέπεται να κατασκηνώνει. Ευτυχώς, γιατί ο όγκος τουριστικής προσέλευσης τους καλοκαιρινούς μήνες είναι ασύλληπτος. Τόσο πολύ, που δεν ξέρω αν έχει νόημα να πας. Φαντάσου να κατασκήνωναν κιόλας…!
Είναι λάθος για τους Έλληνες επισκέπτες να έρχονται στην Κρήτη το καλοκαίρι. Η Κρήτη δεν είναι ένα «νησάκι για να κάνεις τα μπάνια σου τον Αύγουστο». Μιλάμε για έναν τόπο που έχει συνολικό μόνιμο πληθυσμό που ξεπερνάει τις 600.000, πού έχει κίνηση και έντονους ρυθμούς όλο το χρόνο και που μπορείς να βρεις τα πάντα 24/7/365. Γιατί να έρθεις και να βρεις παντού κοσμοσυρροή και οχλαγωγία, να ταλαιπωρηθείς και να μην ευχαριστηθείς κανένα από τα πραγματικά ονειρικά μέρη που διαθέτει; Αφήστε το καλοκαίρι για τους τουρίστες και ελάτε χειμώνα, άνοιξη, φθινόπωρο. Ο ενοχλητικός «βιομηχανικός» τουρισμός λειτουργεί κατά βάση Ιούνιο - Σεπτέμβριο. Διαλέξτε κάποιες ημερομηνίες από Οκτώβριο μέχρι Μάιο. Είναι όλα πάμφθηνα σε σχέση με το καλοκαίρι, μπορείτε να μείνετε σε καταπληκτικές πετρόκτιστες βίλες στην εξοχή, υψηλής ποιότητος ξενοδοχεία πόλης, υπέροχα boutique hotels και apartments, όλα σε πάρα πολύ καλές τιμές, ενώ τα αεροπορικά έχουν τιμές ΚΤΕΛ κυριολεκτικά και η πτήση είτε για Χανιά, είτε για Ηράκλειο είναι λίγο παραπάνω από μισή ώρα!
Τολμήστε το! Μόνο τότε θα μπορέσετε να δείτε εικόνες σαν και αυτές που περιλαμβάνει αυτή η ενότητα. Είναι από ένα road-trip τη Δευτέρα του Πάσχα, που ξεκίνησε από τα Χανιά γύρω στις 10:00 το πρωί με συννεφιά και θέα στο βάθος τα Λευκά Όρη και τον Ψηλορείτη τίγκα στο χιόνι, συνεχίστηκε με καταρρακτώδη βροχή στην ενδοχώρα του Ρεθύμνου και κατέληξε σε κολύμπι στο ηλιόλουστο Λιβυκό πέλαγος. Κατά τις 5 το απόγευμα ήμουν πίσω. Όσο για τον τίτλο του άρθρου, δείτε τις εικόνες και πείτε μου αν έχω άδικο...
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο Αμερικανός ντοκιμαντερίστας Jacob Moe μας μυεί στη ναυτική κουλτούρα πέντε νησιών του Αιγαίου. Τι θα δούμε στην έκθεση.
Μια συζήτηση για τη σχέση του με την τέχνη της φωτογραφίας με αφορμή την ατομική του έκθεση «Καταστροφή και Αναγέννηση»
Σύντομη συζήτηση της Σώτης Τριανταφύλλου με τον διευθυντή φωτογραφίας με αφορμή την αυτοβιογραφία του που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ιδέα γεννήθηκε από την προσωπική ανάγκη για μια ακαθόριστη περιπλάνηση, για μια διαρκή παρατήρηση της πόλης και των ανθρώπων της
Σπουδαία κλικ του 20ού και 21ου αιώνα σε μια έκθεση αφιερωμένη στην απαράμιλλη συλλογή του εκκεντρικού μουσικού και του συζύγου του στο V&A
35 χρόνια τολμηρής, επαναστατικής φωτογραφίας σε ένα άλμπουμ, με περισσότερες από 300 εικόνες
Η γκαλερί Stefanidou Tsoukala υποδέχεται τον γνωστό φωτογράφο
Οι εντυπωσιακές φωτογραφίες των φιναλίστ του διαγωνισμού
Η έκθεση της φωτογράφου, «Everything is the Same but Everything is Different», και θέμα τη θάλασσα, πρωταγωνιστεί μέχρι 20 Ιουνίου στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά
Περισσότερες από 100 φωτογραφίες της Αμερικανίδας διάσημης καλλιτέχνιδας στην πρώτη της μουσειακή έκθεση στην Ελλάδα
Ένα οδοιπορικό στην μεταπολεμική Ελλάδα μέσα από περίπου 100 εικόνες του γνωστού φωτογράφου
Θα εκθέσουν τις φωτογραφίες τους στις γκαλερί της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης από τις 3 έως και τις 23 Ιουνίου 2024
«UN1QUE»: Τι θα δούμε στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
«Την καλύτερη εκπαίδευση της ζωής, την έχω αποκτήσει στα ταξίδια μου ανά τον κόσμο»
Έκθεση των μαθητών της Artshot Gallery σε επιμέλεια του Κώστα Μασσέρα
Τα παιδικά χρόνια, η εξέλιξή της ως φωτογράφος, ο πόλεμος και το μετατραυματικό στρες και η ταινία για τη ζωή της
Μια συζήτηση με τη νικήτρια στην κατηγορία Wildlife & Nature των Sony World Photography Awards 2024
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.