![karathanos.jpg karathanos.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/karathanos.jpg)
Η έκθεση της Άννας Κούρτζα, η οποία διεξάγεται σε παράλληλους χώρους στην πόλη της Θεσσαλονίκης, βρίθει προσώπων που απλά κοιτάζουν τον φακό. Μήπως όμως διακρίνουμε στο βλέμμα τους την αντανάκλαση του ίδιου μας του εαυτού;
Η Άννα Κούρτζα δεν είναι καινούργια μονάδα στα τοπικά εικαστικά. Έχει καταπιαστεί κατά καιρούς με διάφορες τεχνοτροπίες και φορμά. Το τελευταίο της πρότζεκτ ωστόσο, μια σειρά πορτρέτων που εκτίθενται παράλληλα στο «Καποδιστρίου 9» της Βαλαωρίτου και το «Chocolat» της Ικτίνου, εστιάζει σε μια ολότελα νέα, υποβλητική κατεύθυνση, απεικονίζοντας χωρίς φτιασίδια, στιλιστικά τρικ και περιττό συναισθηματισμό τη γεωγραφία των προσώπων φυσιολογικών, καθημερινών Θεσσαλονικέων γυναικών. Παρά τον προφανή νατουραλισμό των πορτρέτων και την ηθελημένη έμφαση στην απέριττη ομορφιά, γίνεται εύκολα διακριτή η τεχνική μαεστρία, η σύνθεση σχήματος, χρώματος και φωτός που κάνει τις φωτογραφίες της τόσο ξεχωριστές. Σύμφωνα με την ίδια, «μπορώ να τραβήξω μέχρι και τριακόσιες λήψεις ώσπου να καταλήξω σε μία, αλλά αυτό που θα απομείνει, είναι η καταγραφή ενός πιστού πορτρέτου της προσωπικότητας». Ενώ η μόνιμη προτροπή της προς τα μοντέλα – πρόσωπα του στενού της κύκλου, είναι «να αντικρίζουν τον φακό σαν να στέκονται μπροστά σε καθρέφτη».
Η εμφατικότερη καλλιτεχνική ανατροπή της σειράς, επιτυγχάνεται χάρη στο ιδιότυπο καδράρισμα, ένα σχεδόν ζωγραφικό photoshop, (η ίδια φροντίζει να υπογραμμίσει πως μικρή διαφορά βρίσκει ανάμεσα στο πινέλο και τον κέρσορα του υπολογιστή), το οποίο προσδίδει μια ντελικάτη μεγαλοπρέπεια χωρίς να στερεί το παραμικρό σε ρεαλισμό. Οι εκτυπώσεις, περίτεχνες σε σημείο να προσομοιάζουν σε πραγματική κορνίζα, έγιναν σε πλαστικοποιημένο φωτογραφικό χαρτί, στα στούντιο της Alpha Neon. Ενώ η Άννα Κούρτζα φροντίζει επίσης να ξεκαθαρίσει ότι, μπορεί μεν τα έργα να συνομιλούν μεταξύ τους, μπορούν να εκτιμηθούν καλύτερα όμως, ιδωμένα κατά ζεύγη.
Το τελευταίο μου ερώτημα αφορά την επιλογή των χώρων. Γιατί όχι σε μια συμβατική γκαλερί; «Βρίσκω πιο πρόσφορους τους ανεπίσημους χώρους. Είναι προσβάσιμοι, δεκτικότεροι, ελαστικοί. Συχνά καταλήγω στο ότι οι γκαλερί τείνουν να απευθύνονται σε μη φυσιολογικούς ανθρώπους». Παρατήρηση που μου φέρνει αυτομάτως στο νου την άποψη του video και installation artist, Krzysztof Wodiczko που θα φιλοξενηθεί στο επόμενο τεύχος του SOUL: «Τα κέντρα των πόλεων είναι πολιτικές γκαλερί τέχνης». Ποιος είπε πως οι τέχνες δε συνομιλούν;
*Τα δύο σκέλη της έκθεσης «Everyday People», της Άννας Κούρτζα, πραγματοποιούνται στο «Καποδιστρίου 9», ως τις αρχές Μαΐου, και στο «Chocolat», έως τα τέλη Μαΐου.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο Αμερικανός ντοκιμαντερίστας Jacob Moe μας μυεί στη ναυτική κουλτούρα πέντε νησιών του Αιγαίου. Τι θα δούμε στην έκθεση.
Μια συζήτηση για τη σχέση του με την τέχνη της φωτογραφίας με αφορμή την ατομική του έκθεση «Καταστροφή και Αναγέννηση»
Σύντομη συζήτηση της Σώτης Τριανταφύλλου με τον διευθυντή φωτογραφίας με αφορμή την αυτοβιογραφία του που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ιδέα γεννήθηκε από την προσωπική ανάγκη για μια ακαθόριστη περιπλάνηση, για μια διαρκή παρατήρηση της πόλης και των ανθρώπων της
Σπουδαία κλικ του 20ού και 21ου αιώνα σε μια έκθεση αφιερωμένη στην απαράμιλλη συλλογή του εκκεντρικού μουσικού και του συζύγου του στο V&A
35 χρόνια τολμηρής, επαναστατικής φωτογραφίας σε ένα άλμπουμ, με περισσότερες από 300 εικόνες
Η γκαλερί Stefanidou Tsoukala υποδέχεται τον γνωστό φωτογράφο
Οι εντυπωσιακές φωτογραφίες των φιναλίστ του διαγωνισμού
Η έκθεση της φωτογράφου, «Everything is the Same but Everything is Different», και θέμα τη θάλασσα, πρωταγωνιστεί μέχρι 20 Ιουνίου στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά
Περισσότερες από 100 φωτογραφίες της Αμερικανίδας διάσημης καλλιτέχνιδας στην πρώτη της μουσειακή έκθεση στην Ελλάδα
Ένα οδοιπορικό στην μεταπολεμική Ελλάδα μέσα από περίπου 100 εικόνες του γνωστού φωτογράφου
Θα εκθέσουν τις φωτογραφίες τους στις γκαλερί της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης από τις 3 έως και τις 23 Ιουνίου 2024
«UN1QUE»: Τι θα δούμε στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
«Την καλύτερη εκπαίδευση της ζωής, την έχω αποκτήσει στα ταξίδια μου ανά τον κόσμο»
Έκθεση των μαθητών της Artshot Gallery σε επιμέλεια του Κώστα Μασσέρα
Τα παιδικά χρόνια, η εξέλιξή της ως φωτογράφος, ο πόλεμος και το μετατραυματικό στρες και η ταινία για τη ζωή της
Μια συζήτηση με τη νικήτρια στην κατηγορία Wildlife & Nature των Sony World Photography Awards 2024
Συνέντευξη με την φωτογράφο και καθηγήτρια φωτογραφίας με αφορμή την έκθεση που έκανε πρόσφατα στην Πράγα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.