- CITY GUIDE
- PODCAST
-
35°
Καλιφόρνια love σε 32 εικόνες της Ani Jo
Ένα φωτογραφικό road trip σε Λος Άντζελες και Σαν Φρανσίσκο
![karathanos.jpg karathanos.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/karathanos.jpg)
![104747-207927.jpg 104747-207927.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/08/13/104747-207927.jpg)
Μια σπουδαία φωτογράφος σε ένα μυθικό ταξίδι. Η Ani Jo βρέθηκε στην Καλιφόρνια για το πρότζεκτ που ονομάστηκε ALBE. To οποίο σημαίνει: 4 κορίτσια, 56 ημέρες, μια ιλιγγιώδης τουρνέ σε 4 πολιτείες των ΗΠΑ προτού το καραβάνι πατήσει φρένο στο Μεξικό. Περισσότερο από μια περιπέτεια δρόμου βγαλμένη από τα καλύτερα αποσπάσματα της beat μυθολογίας, το ALBE είναι η εκπλήρωση του αμερικανικού ονείρου με οδηγό τη νιότη και τα γερά κότσια.
Το ημερολόγιό της αναφέρει: «Η αστική ζωή δεν μας αρέσει. Εμείς θέλουμε την περιπέτεια στην έρημο, τον δρόμο και το ξημέρωμα στο αυτοκίνητο». Τέτοιες αποφατικές ρήσεις ταιριάζουν στους νέους και συνήθως εκφέρονται χωρίς προβληματισμό, να όμως που στην περίπτωσή μας διατυπώνονται ενώ έχουν μεσολαβήσει είκοσι ημέρες ταξιδιού από τις μητροπόλεις στις εσχατιές της αμερικανικής ηπείρου δίχως παχυλά πορτοφόλια και περίτεχνα GPS.
Έχουν μεσολαβήσει: καταπονημένες πλάτες και φουσκαλιασμένες πατούσες, απρόβλεπτες διανυκτερεύσεις μέσα από το άτυπο παγκόσμιο δίκτυο του couchsurfing, χοροί και πλατσουρίσματα στο Κόνεϊ Άιλαντ, ξημερώματα υπό βροχή στη γέφυρα του Γουίλιαμσμπεργκ, δειλές βόλτες στο Μπρονξ, περιοδείες στους καταυλισμούς των Ναβάχο στη Γιούτα και ορειβασία στα 454 μέτρα του Έιντζελς Λάντινγκ, κατάβαση στο φαράγγι Μπράις με τον πυρετό από την εξάντληση να υφέρπει και τα χρήματα για βενζίνη υπολογισμένα μέχρι το τελευταίο σεντ, πυρετικά σιρκουί με το ταχύμετρο στο όριο νομιμότητας και τα 838 χιλιόμετρα που χωρίζουν το Λ.Α. από το Σαν Φρανσίσκο να καλύπτονται σε διάστημα 10 ωρών, γεύματα 15 δολαρίων στο Όγκντεν και επενδύσεις σε φτηνοπάπουτσα από το σούπερ μάρκετ πριν την επτάωρη τελική εφόρμηση προς το Λας Βέγκας και τη νωθρή του πολυτέλεια, διάσπαρτη με πισίνες και πίστες pole dancing.
Αφήνοντας το Στριπ, το κουαρτέτο οδηγεί ολοένα νοτιότερα… Σαν Μπερναντίνο, Λος Άντζελες, Σαν Ντιέγκο, με απώτατο προορισμό την αντίπερα άκρη των συνόρων και την εύφλεκτη, κάθιδρη Τιχουάνα. Το ημερολόγιο γράφει 24 Ιουλίου και η καταχώριση αναφέρει: «Έχασα το πορτοφόλι μου… Αναρωτιέμαι τι θα αντικρίσω στο Μεξικό».
To ALBE είναι η ιστορία μιας περιπέτειας στο δρόμο. Είναι παράλληλα το ακρωνύμιο τεσσάρων εικοσάχρονων φοιτητριών εικαστικών τεχνών. Οι Beatrice Favaretto, Emma Panini, Laura Giusti, μαζί τους και η Anisa Xhomaqi, (γνωστότερη ως Ani Jo μέσα από τις σελίδες του SOUL, για λογαριασμό του οποίου φωτογραφίζει αδιάκοπα από το 2011), διάλεξαν να συσσωρεύσουν εμπειρίες και εικόνες σε ένα ταξίδι που ελάχιστοι επιχειρούν σε τόσο νεαρή ηλικία. Πέρασαν 56 ημέρες διασχίζοντας 4 πολιτείες των ΗΠΑ και του Μεξικού. Το τελικό κολάζ κάθε φωτογραφίας που το κουαρτέτο αποτύπωσε κατά τη διάρκεια της αμερικάνικης περιπλάνησής του συντέλεσε στη δημιουργία ενός βίντεο που προβλήθηκε στο Home Festival του Τρεβίζο.
Κατανεμημένο σε έξι κεφάλαια εμπνευσμένα από ισάριθμους τύπους υλικών, το φιλμ χρησιμοποιεί τα οργανικά στοιχεία που δέσποσαν σε κάθε μίλι του ταξιδιού, μέταλλο, πέτρα, άμμο, αλάτι, νερό και φως, για να διατυπώσουν το δικό τους σχόλιο πάνω στη διαδικασία προσωπικής αποδοχής και απελευθέρωσης που τους προσέφερε ένα τόσο μποέμικο βίωμα.
Ταυτόχρονα, ένα συλλογικό λεύκωμα με τα συγκεντρωτικά στιγμιότυπα της ταξιδιωτικής εμπειρίας των τεσσάρων καλλιτεχνών βρίσκεται στο στάδιο της παραγωγής. Η Ani Jo μας χάρισε τα πιο διαλεχτά καρέ του υπερατλαντικού οδοιπορικού της, ενός φωτογραφικού «αύριο, μια άλλη χώρα» που ξεχειλίζει ταλέντο, φως και μυθική αμερικάνικη τοπιογραφία.
https://www.behance.net/anijostudio
Los Angeles:
San Francisco:
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Στη μετάβαση από τον παλιό κόσμο στον καινούργιο, τι από τον εαυτό μας θα παραμείνει ίδιο; Ο φωτογράφος απαντά μέσα από την έκθεσή του «ABSORBED (Damn, I miss snowboarding)»
Μέχρι πότε μπορούμε να δούμε τη μεγάλη έκθεση που πραγματοποείται με αφορμή τις δύο επετείους ορόσημα
Με αφορμή τις δύο επετείους: 80 χρόνια από την απελευθέρωση της Αθήνας 1944 και 50 χρόνια από την πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας 1974
Ο Αμερικανός ντοκιμαντερίστας Jacob Moe μας μυεί στη ναυτική κουλτούρα πέντε νησιών του Αιγαίου. Τι θα δούμε στην έκθεση.
Μια συζήτηση για τη σχέση του με την τέχνη της φωτογραφίας με αφορμή την ατομική του έκθεση «Καταστροφή και Αναγέννηση»
Σύντομη συζήτηση της Σώτης Τριανταφύλλου με τον διευθυντή φωτογραφίας με αφορμή την αυτοβιογραφία του που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ιδέα γεννήθηκε από την προσωπική ανάγκη για μια ακαθόριστη περιπλάνηση, για μια διαρκή παρατήρηση της πόλης και των ανθρώπων της
Σπουδαία κλικ του 20ού και 21ου αιώνα σε μια έκθεση αφιερωμένη στην απαράμιλλη συλλογή του εκκεντρικού μουσικού και του συζύγου του στο V&A
35 χρόνια τολμηρής, επαναστατικής φωτογραφίας σε ένα άλμπουμ, με περισσότερες από 300 εικόνες
Η γκαλερί Stefanidou Tsoukala υποδέχεται τον γνωστό φωτογράφο
Οι εντυπωσιακές φωτογραφίες των φιναλίστ του διαγωνισμού
Η έκθεση της φωτογράφου, «Everything is the Same but Everything is Different», και θέμα τη θάλασσα, πρωταγωνιστεί μέχρι 20 Ιουνίου στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά
Περισσότερες από 100 φωτογραφίες της Αμερικανίδας διάσημης καλλιτέχνιδας στην πρώτη της μουσειακή έκθεση στην Ελλάδα
Ένα οδοιπορικό στην μεταπολεμική Ελλάδα μέσα από περίπου 100 εικόνες του γνωστού φωτογράφου
Θα εκθέσουν τις φωτογραφίες τους στις γκαλερί της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης από τις 3 έως και τις 23 Ιουνίου 2024
«UN1QUE»: Τι θα δούμε στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
«Την καλύτερη εκπαίδευση της ζωής, την έχω αποκτήσει στα ταξίδια μου ανά τον κόσμο»
Έκθεση των μαθητών της Artshot Gallery σε επιμέλεια του Κώστα Μασσέρα
Τα παιδικά χρόνια, η εξέλιξή της ως φωτογράφος, ο πόλεμος και το μετατραυματικό στρες και η ταινία για τη ζωή της
Μια συζήτηση με τη νικήτρια στην κατηγορία Wildlife & Nature των Sony World Photography Awards 2024
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.