Hello Future!
Διεθνείς καλλιτέχνες αναστατώνουν τη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών και ποντάρουν στη συμμετοχή σου
![90524-203490.jpg 90524-203490.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/03/10/90524-203490.jpg)
Καινούργιες τεχνικές εκτύπωσης σε πάνινες τσάντες, animation, συμβουλές ζωγραφικής, paper projects, ανταλλαγές αντικειμένων και πειραγμένα έπιπλα... το εικαστικό μέλλον προσγειώνεται στο φουαγιέ της Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών. Η τέχνη πρέπει να αλλάζει, να είναι ανατρεπτική και πρωτοπόρα, και τα μεγάλα ταλέντα του σύγχρονου design που θα την καθορίσουν, ανοίγουν τα sketchbooks τους και δίνουν συμβουλές καριέρας με ελεύθερη είσοδο.
Ποιες τάσεις θα ανατρέψουν τα δεδομένα μας τα επόμενα χρόνια; Στο διήμερο φεστιβάλ «Hello Future!» καλλιτέχνες από το Central Saint Martins του Λονδίνου, το Rhode Island School of Design της Νέας Υόρκης κ.ά. γέμισαν άδειες σελίδες με τη δουλειά τους. Θα μπορούμε όλοι να τις ξεφυλλίσουμε ελεύθερα και να δούμε πρωτότυπα έργα design, φωτογραφίας, animation, εικαστικών, σχεδίου μόδας και γραφιστικής.
Παράλληλα, θα γίνονται διάφορα πολύ ενδιαφέροντα δωρεάν workshops πάνω στο design, τη μόδα και τη ζωγραφική. Στεκόμαστε σ' αυτό που έχει περισσότερο ενδιαφέρον: οι ειδικοί θα δώσουν δωρεάν επαγγελματικές συμβουλές για ένα πετυχημένο portfolio. Πώς θα παρουσιάσεις τη δουλειά σου καλύτερα; Γίνεται να κάνεις καριέρα στο εξωτερικό από το σπίτι; Και άλλα πράγματα που γκουγκλάρουμε αλλά φοβόμαστε να ρωτήσουμε! (τηλεφώνησε στο 213 0178049 για να κλείσεις θέση)
Υ.Γ. Φέρε μαζί σου ένα παλιό αντικείμενο, ένα αρκουδάκι, ένα χριστουγεννιάτικο δώρο, ό,τι θες. Το δικό σου παλιόπραγμα, ως γνωστόν, μπορεί να γίνει το αγαπημένο κάποιου άλλου. Plus, μην ξεχάσεις να δηλώσεις συμμετοχή στην κλήρωση! Τρεις καλλιτέχνες θα μεταμορφώσουν από ένα απλό έπιπλο σε έργο τέχνης. Τρεις επισκέπτες κερδίζουν!
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Σάββατο 21 Μαρτίου
12:00-18:00
Workshop: Live Screen-Printing «Το μέλλον δεν έχει τυπωθεί ακόμα» με την ομάδα TIND
Ελάτε να το τυπώσουμε το μέλλον μαζί! Η ομάδα TIND σας ξεναγεί στη μαγεία του screen printing και σας μαθαίνει τεχνικές εκτύπωσης πάνω σε υφασμάτινες τσάντες και αφίσες!
(Υφασμάτινη τσάντα ώμου 3 € & αφίσες 2 €. Για όλες τις ηλικίες. Παιδιά κάτω των 8 ετών πρέπει να συνοδεύονται από έναν ενήλικα.)
14:00-18:00
Workshop: Animation με τον Μπάμπη Αλεξιάδη «Το μέλλον είναι εδώ»
Ο ταλαντούχος καλλιτέχνης animation Μπάμπης Αλεξιάδης σας ταξιδεύει στο χρόνο έχοντας θέμα το μέλλον! Με τις αναλογικές τεχνικές του θα ανακαλύψετε την παραδοσιακή τεχνική της κινούμενης εικόνας που έχει επιστρέψει στο παρόν, μέσα από τη ζωγραφική, το κολάζ και το σχέδιο.
(Για όλες τις ηλικίες. Παιδιά κάτω των 8 ετών πρέπει να συνοδεύονται από έναν ενήλικα.)
14:00-18:00
Συμβουλευτική Καριέρας / Αξιολόγηση Portfolio με τον Nicola Schwartz
Ποια είναι τα μυστικά ενός πετυχημένου portfolio; Πώς μπορείτε να παρουσιάσετε τη δουλειά σας καλύτερα; Πού πρέπει να ανεβάσετε το portfolio σας για να το δουν οι κατάλληλοι άνθρωποι; Γίνεται να κάνετε καριέρα στο εξωτερικό από το σπίτι;
Μάθετε τις απαντήσεις από έναν καταξιωμένο ειδικό με διεθνή καριέρα στον καλλιτεχνικό χώρο. Εξειδικευμένες συμβουλές και επαγγελματικές γνώσεις για μια δημιουργική επαγγελματική πορεία, σας προσφέρονται δωρεάν σε ραντεβού ένας προς έναν.
Παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας για να κλείσετε τη θέση σας και μην ξεχάσετε το portfolio σας!
(Οι συμμετέχοντες πρέπει να είναι άνω των 17 ετών. Η συμβουλευτική συνάντηση γίνεται στα αγγλικά. Για κρατήσεις, επικοινωνείτε στο Τ. 213 017 8049 ή στο a.pappa@sgt.gr).
16:00-18:00
Workshop: Ζωγραφική με τη Μαριγώ Κάσση
Ελάτε να μάθετε να ζωγραφίζετε. Πειραματιστείτε σε ένα παραδοσιακό μάθημα ζωγραφικής. Καθίστε μπροστά στο δικό σας καβαλέτο και ζωγραφίστε το μέλλον, σε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον workshop για όλα τα επίπεδα, από αρχάριους έως επαγγελματίες ζωγράφους. Το μόνο που χρειάζεται είναι φαντασία.
(Οι συμμετέχοντες θα πρέπει να είναι άνω των 14 ετών).
16:00-18:00
Workshop: Paper Projects! με τη Μαριέττα Καλλονά (yeti toys)
Ένα δημιουργικό εργαστήριο για όλη την οικογένεια. Ελάτε και φτιάξτε κατασκευές από χαρτί. Χρωματίστε, κολλήστε, φανταστείτε.
(Για παιδιά ηλικίας 5-10 ετών και τους γονείς τους).
Κυριακή 22 Μαρτίου
12:00-14:00
Ανταλλαγή αντικειμένων
Το μέλλον είναι στην ανταλλαγή! Ένα άχρηστο αντικείμενο για εσάς μπορεί να είναι το μελλοντικό δώρο κάποιου άλλου. Φέρτε οποιοδήποτε αντικείμενο θέλετε και επιστρέψτε με ένα καινούριο στο σπίτι. Το χριστουγεννιάτικο δώρο που δεν σας άρεσε μέχρι το αρκουδάκι που σας χάρισε ένας πρώην αγαπημένος είναι τα μελλοντικά αγαπημένα αντικείμενα κάποιου που δεν γνωρίζετε καν.
(Για συμμετέχοντες άνω των 16 ετών).
12:00-20:00
Workshop: Live Screen-Printing «Το μέλλον δεν έχει ακόμη τυπωθεί» με την ομάδα TIND
Ελάτε να το τυπώσουμε το μέλλον μαζί! Η ομάδα TIND σας ξεναγεί στη μαγεία του screen printing και σας μαθαίνει τεχνικές εκτύπωσης πάνω σε υφασμάτινες τσάντες και αφίσες!
(Υφασμάτινη τσάντα ώμου 3 € & αφίσες 2 €. Για όλες τις ηλικίες. Παιδιά κάτω των 8 ετών πρέπει να συνοδεύονται από έναν ενήλικα.)
14:00-18:00
Workshop: Animation με τον Μπάμπη Αλεξιάδη «Το μέλλον είναι εδώ»
Ο ταλαντούχος καλλιτέχνης animation Μπάμπης Αλεξιάδης σας ταξιδεύει στο χρόνο έχοντας θέμα το μέλλον! Με τις αναλογικές τεχνικές του θα ανακαλύψετε την παραδοσιακή τεχνική της κινούμενης εικόνας που έχει επιστρέψει στο παρόν, μέσα από τη ζωγραφική, το κολάζ και το σχέδιο.
(Για όλες τις ηλικίες. Παιδιά κάτω των 8 ετών πρέπει να συνοδεύονται από έναν ενήλικα).
14:00-18:00
Συμβουλευτική Καριέρας / Αξιολόγηση Portfolio με τον Nicola Schwartz
Ποια είναι τα μυστικά ενός πετυχημένου portfolio; Πώς μπορείτε να παρουσιάσετε τη δουλειά σας καλύτερα; Πού πρέπει να ανεβάσετε το portfolio σας για να το δουν οι κατάλληλοι άνθρωποι; Γίνεται να κάνετε καριέρα στο εξωτερικό από το σπίτι;
Μάθετε τις απαντήσεις από έναν καταξιωμένο ειδικό με διεθνή καριέρα στον καλλιτεχνικό χώρο. Εξειδικευμένες συμβουλές και επαγγελματικές γνώσεις για μια δημιουργική επαγγελματική πορεία, σας προσφέρονται δωρεάν σε ραντεβού ένας προς έναν.
Παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας για να κλείσετε τη θέση σας και μην ξεχάσετε το portfolio σας!
(Οι συμμετέχοντες πρέπει να είναι άνω των 17 ετών. Η συμβουλευτική συνάντηση γίνεται στα αγγλικά. Για κρατήσεις, επικοινωνείτε στο Τ. 213 017 8049 ή στο a.pappa@sgt.gr).
14:00-18:00
Future Collectables: Κλήρωση Δώρου
Δείτε μπροστά τα μάτια σας τρία αντικείμενα να γίνονται συλλεκτικά! Τρεις ταλαντούχοι καλλιτέχνες (Κώστας Θεοχάρης, Στέφανος Ανδρεάδης, Λάιος Παπάζογλου) επεμβαίνουν σε ένα απλό έπιπλο και το μεταμορφώνουν σε έργο τέχνης. Τρεις τυχεροί επισκέπτες θα κερδίσουν ένα εντελώς μοναδικό έπιπλο, μετά από κλήρωση.
(Για όλες τις ηλικίες).
16:00-18:00
Workshop: Ζωγραφική με τη Μαριγώ Κάσση
Ελάτε να μάθετε να ζωγραφίζετε. Πειραματιστείτε σε ένα παραδοσιακό μάθημα ζωγραφικής. Καθίστε μπροστά στο δικό σας καβαλέτο και ζωγραφίστε το μέλλον, σε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον workshop για όλα τα επίπεδα, από αρχάριους έως επαγγελματίες ζωγράφους. Το μόνο που χρειάζεται είναι φαντασία.
(Οι συμμετέχοντες θα πρέπει να είναι άνω των 14 ετών).
16:00-18:00
Workshop: Paper Projects! με τη Μαριέττα Καλλονά (Yeti toys)
Ένα δημιουργικό εργαστήριο για όλη την οικογένεια. Ελάτε και φτιάξτε κατασκευές από χαρτί. Χρωματίστε, κολλήστε, φανταστείτε.
(Για παιδιά ηλικίας 5-10 ετών και τους γονείς τους).
Info: 21-22/3, Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών, Λεωφ. Συγγρού 107-109, 210 900 5800
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.