- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
![4754-202316.jpeg 4754-202316.jpeg](/images/120x120/3/jpeg/sites/default/files/contributor/4754-202316_0.jpeg)
Ένας ζωγράφος που ζει στην Ξάνθη, αλλά αγαπάει το Σέφιλντ των Pulp, το Βερολίνο του Μπόουι και τα γυμνά σώματα από όπου κι αν προέρχονται. Να, δες.
Ξάνθη; Τι κανείς εκεί; Ντόπιος ή μετανάστης (επαγγελματικός ή ερωτικός); Είμαι Ξανθιώτης γέννημα θρέμμα. Το λέω έτσι, γιατί γεννήθηκα, μεγάλωσα αλλά και ανατράφηκα σε αυτήν, καθώς ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο Πολυτεχνείο Ξάνθης. Όταν έφτασε η ώρα των «μεγάλων αποφάσεων» (καριέρα, οικογένεια και λοιπά), διαπίστωσα ότι ο τόπος που μου ταίριαζε καλύτερα ήταν η Ξάνθη.
Ian Brown
Iggy, Jarvis, Lou και Nico, Θωμάς Waits, Polly Jean Harvey, Dizzy, τι κόλλημα ωραίο και τι πορτρέτα όμορφα! Πώς σου ήρθε η ιδέα; Φόρος τιμής σε ήχους που αγαπάς να υποθέσω; Μπορείς να το πεις και έτσι. Το κόλλημά μου είναι η μουσική, αλλά η μεγάλη μου αγάπη είναι η ζωγραφική. Το να ζωγραφίζω πορτρέτα μουσικών είναι ο τέλειος συνδυασμός.
Πέρα από τη σειρά με τη μουσική, τι άλλο ζωγραφίζεις και με τι άλλο καταπιάνεσαι στο πεδίο των εικαστικών; Γιατί και κάποια γυμνά σου είναι εξίσου εντυπωσιακά δυνατά! Ασχολούμαι κυρίως με το πρόσωπο και το ανθρώπινο σώμα. Η εκφραστικότητα και η αισθαντικότητα είναι πράγματα που με παρακινούν να ζωγραφίζω άλλοτε ρεαλιστικά και άλλοτε φαντασιακά.
Jarvis Cocker
Χέρι, χαρτί, καμβάς, μπογιές ή υπολογιστής και ψηφιακές επεξεργασίες; Ποια είναι η τεχνική σου αλλά και το μανιφέστο σου; Δεν έχω κάποιο μανιφέστο, γιατί, για μένα, η τέχνη δεν μπορεί να είναι δογματική. Προς το παρόν, έχω πειραματιστεί με τα παραδοσιακά υλικά της ζωγραφικής και δεν έχω ασχοληθεί με ψηφιακές επεξεργασίες. Όσο για την τεχνική, καθορίζεται από την έμπνευση.
Egon Schiele
Παλιό σύνθημα από το Πολυτεχνείο Ξάνθης της δεκαετίας του ’80: «Μένω στην Ξάνθη μόνιμα, είπα να κάτσω φρόνιμα, μα άλλο δεν αντέχω!». Σχολίασέ το προβάλλοντάς το στο σήμερα της πόλης αλλά και στην καθημερινή σου ζωή, εικαστική και κοινωνική! Τι γίνεται δηλαδή σε αυτή την πόλη πέρα από ήσυχη ζωή, καθαρό αέρα, ποτά, γιορτές με μάσκες και σουβλάκια; Αν με το «φρόνιμα» εννοείς «βαρεμάρα», θα σου πω ότι δεν ισχύει. Στην Ξάνθη πλέον, αν δεν θέλεις να βαρεθείς, δεν βαριέσαι. Σίγουρα δεν είναι αστικό κέντρο, αλλά, από την άλλη, δεν είναι μόνο μια πόλη «φολκλόρ». Αντιμετωπίζει σήμερα τα ίδια προβλήματα που αντιμετωπίζει όλη η χώρα. Ωστόσο, αυτό που μπορεί να παρατηρήσει κανείς είναι ότι παρά τους περιορισμένους πόρους, υπάρχει μια κινητικότητα στον χώρο του πολιτισμού, η οποία οφείλεται είτε σε δομές που ήδη υπάρχουν είτε σε ιδιωτική πρωτοβουλία.
1 + 1
Yellow / Green pages
Spellbound
Nude
Black pages
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.