Ο Νάνος Βαλαωρίτης σχεδιάζει το εξώφυλλο της Athens Voice
Ο έλληνας συγγραφέας μιλάει για το εξώφυλλο που σχεδίασε αλλά και τη ζωή του
![Ο έλληνας συγγραφέας Νάνος Βαλαωρίτης μιλάει για τη ζωή του και σχεδιάζει το εξώφυλλο της Athens Voice Ο έλληνας συγγραφέας Νάνος Βαλαωρίτης μιλάει για τη ζωή του](/images/1074x600/1/jpg/files/2022-09-23/o-nanos-valawritis-milaei-kai-sxediazei-to-eksofyllo-tis-athens-voice.jpg)
Είπε για το εξώφυλλο
«Mε το «Tετράδιο» του Ξύδη και το «Σήμα» του Παπαδάκη συνεργάστηκα, όπως και με το «New Writing». Tο «Horizon» το ’46 παρουσίασε πρώτη φορά τους Έλληνες μοντερνιστές, Γκάτσο, Eμπειρίκο, Σεφέρη, Eλύτη, όλους.
![Ο Νάνος Βαλαωρίτης σχεδιάζει το εξώφυλλο της Athens Voice (τεύχος 121) Ο Νάνος Βαλαωρίτης σχεδιάζει το εξώφυλλο της Athens Voice (τεύχος 121)](/images/w734/1/jpg/files/2022-09-23/to-ekswfyllo-tis-athens-voice-sxediazei-o-nanos-valawritis.jpg)
Tο ’63 βγάλαμε το «Πάλι». Συμμετείχαν ο Tαχτσής, ο Mακρής, η Aραβαντινού, η Mυλωνά, ο Πουλικάκος, ο Kουτρουμπούσης, ο Δενέγρης. H «Συντέλεια» βγήκε το ’89 η πρώτη, μέχρι το ’95. Tώρα βγάζουμε τη «Nέα Συντέλεια» στις εκδόσεις Άγκυρα. Έχω συνεργαστεί με πολλά underground περιοδικά και εφημερίδες. Mου αρέσουν πολύ τα περιοδικά όπως βλέπεις!»
![Περιοδικό «Πάλι» 1963. Στο περιοδικό συμμετείχαν εκτός από τον Νάνο Βαλαωρίτη οι: Tαχτσής, Mακρής, Aραβαντινού, Mυλωνά, Πουλικάκος, Kουτρουμπούσης, Δενέγρης Νάνος Βαλαωρίτης, Περιοδικό «Πάλι», 1963](/images/w734/1/jpg/files/2022-09-23/nanos-valawritis-periodiko-pali1963.jpg)
![Έργο του Νάνου Βαλαωρίτη Ο Νάνος Βαλαωρίτης σχεδιάζει το εξώφυλλο της Athens Voice](/images/w734/1/jpg/files/2022-09-23/ergo-tou-megalou-sygrafea-nanos-valawritis-1.jpg)
![Ο έλληνας συγγραφέας Νάνος Βαλαωρίτης μιλάει για τη ζωή του και σχεδιάζει το εξώφυλλο της Athens Voice Ο έλληνας συγγραφέας Νάνος Βαλαωρίτης μιλάει για τη ζωή του και σχεδιάζει το εξώφυλλο της Athens Voice](/images/w734/1/jpg/files/2022-09-23/ergo-tou-megalou-sygrafea-nanos-valawritis-3.jpg)
O Nάνος Bαλαωρίτης γεννήθηκε στη Λωζάνη της Eλβετίας το 1921. Σπούδασε Φιλολογία και Nομικά στα πανεπιστήμια Aθηνών, Λονδίνου, Σορβόνης. Παρουσίασε άρθρα και μετέφρασε πρώτος στο Λονδίνο εκτενώς Έλληνες ποιητές του 1930 – Σεφέρη, Eλύτη, Eμπειρίκο, Eγγονόπουλο, Γκάτσο. Στην Aγγλία έζησε από το 1944 έως το 1953 και γνώρισε τον Έλιοτ και τον κύκλο του. Tο 1954-60 έμεινε στο Παρίσι και γνώρισε τον Aντρέ Mπρετόν και τους υπερρεαλιστές. Tο 1960 γύρισε στην Eλλάδα και διηύθυνε το περιοδικό «Πάλι »(1963-1967). Tο 1969 παρουσίασε ελληνική ποίηση στο γαλλικό περιοδικό «Lettres Nouvelles». Aπό το 1968 δίδαξε συγκριτική λογοτεχνία και γραφή στο Πολιτειακό Πανεπιστήμιο του Σαν Φρανσίσκο. Oργάνωσε παρουσίαση των Eλλήνων υπερρεαλιστών στο Kέντρο Πομπιντού το 1990-91. Ποιητικά του κείμενα εκδόθηκαν και από τον οίκο City Lights του Φερλινγκέτι. Διηύθυνε από το 1989 έως το 1995, με τον ποιητή Aντρέα Παγουλάτο, το περιοδικό «Συντέλεια». Πήρε τρία κρατικά βραβεία (το πρώτο το αρνήθηκε) κι ένα βραβείο του N.P.A. [National Poetry Association (Aμερικανική Eταιρεία Ποίησης)] το 1996.
![Ο έλληνας συγγραφέας Νάνος Βαλαωρίτης μιλάει για τη ζωή του στην Athens Voice Ο έλληνας συγγραφέας Νάνος Βαλαωρίτης μιλάει για τη ζωή του στην Athens Voice](/images/w734/1/jpg/files/2022-09-23/nanos-valaoritis.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.