Οι πολύχρωμοι κόσμοι της Lloxy στην πρώτη ατομική της έκθεση ζωγραφικής
Η καλλιτέχνιδα με σύνδρομο down παρουσιάζει τη δουλειά της στη Θεσσαλονίκη
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Οι πολύχρωμοι κόσμοι της Lloxy στην πρώτη ατομική της έκθεση ζωγραφικής Θεσσαλονίκη: Ο εικαστικός κόσμος της Λωξάνδρας «Lloxy» Λούκας, μιας καλλιτέχνιδας με σύνδρομο down - Εγκαινιάζεται στις 23 Απριλίου η πρώτη της έκθεση.](/images/1074x600/jpg/files/2024-04-08/loxy-ekthesi-down.jpg)
Θεσσαλονίκη: Ο εικαστικός κόσμος της Λωξάνδρας «Lloxy» Λούκας, μιας καλλιτέχνιδας με σύνδρομο down - Εγκαινιάζεται στις 23 Απριλίου η πρώτη της έκθεση.
Για μια ματιά στον πολύχρωμο κόσμο της, μέσα από την πρώτη της ατομική έκθεση, προσκαλεί το κοινό η Λωξάνδρα Λούκας, η εικαστικός και μέλος της καλλιτεχνικής κολεκτίβας με αναπηρία και χωρίς «Εν Δυνάμει», που εδράζει στη Θεσσαλονίκη.
![Οι πολύχρωμοι κόσμοι της Lloxy στην πρώτη ατομική της έκθεση ζωγραφικής Οι πολύχρωμοι κόσμοι της Lloxy στην πρώτη ατομική της έκθεση ζωγραφικής](/images/w734/jpg/files/2024-04-08/loxy-ekthesi-down-3.jpg)
H πρώτη ηθοποιός με σύνδρομο down που ανέβηκε στη σκηνή του Εθνικού Θεάτρου
Μάλιστα, η Λωξάνδρα ή Lloxy, όπως υπογράφει τα έργα της, είναι και η πρώτη ηθοποιός με σύνδρομο down που ανέβηκε στη σκηνή του Εθνικού Θεάτρου.
Όπως ανέφερε στο ΑΠΕ η μητέρα της, μία από τις ιδρύτριες και καλλιτεχνική διευθύντρια της «Εν Δυνάμει» Ελένη Δημοπούλου, η Λωξάνδρα εκτός από την ατομική της έκθεση, που εγκαινιάζεται στις 23 Απριλίου στον εικαστικό χώρο ΡΩ, θα βρίσκεται στις 11 με 13 Απριλίου, στις Βρυξέλλες, προσκεκλημένη στο Φεστιβάλ των Νέων Ευρωπαίων Μπάουχαους (New European Bauhaus) προκειμένου να δημιουργήσει μια τοιχογραφία.
![Οι πολύχρωμοι κόσμοι της Lloxy στην πρώτη ατομική της έκθεση ζωγραφικής Θεσσαλονίκη: Ο εικαστικός κόσμος της Λωξάνδρας «Lloxy» Λούκας, μιας καλλιτέχνιδας με σύνδρομο down - Εγκαινιάζεται στις 23 Απριλίου η πρώτη της έκθεση.](/images/w734/jpg/files/2024-04-08/loxy-ekthesi-down-2.jpg)
Η LLoxy παρουσιάζει τα πιο προσωπικά και οικεία έργα της
Στην ατομική της πάντως έκθεση στη Θεσσαλονίκη, μετά από έναν ολόκληρο χρόνο εντατικής δουλειάς στο μικρό καλλιτεχνικό της στούντιο, η LLoxy θα παρουσιάσει τα πιο προσωπικά και οικεία έργα της.
«Πολύχρωμοι κόσμοι που κατοικούνται από ιδιόρρυθμα πλάσματα συναντούν σκοτεινά κενά και παγιδευμένους χώρους. Ίσως την έχετε δει στην τηλεόραση, στον κινηματογράφο ή στη σκηνή, αλλά είναι η πρώτη φορά που η Loxandra "LLoxy" Lucas μας επιτρέπει να ρίξουμε μια ματιά στις εσωτερικές σκέψεις και τα συναισθήματά της. Ο καμβάς είναι ένα μέρος όπου η LLoxy αφήνει άνετα τον εαυτό της να είναι ευάλωτος και ελεύθερος να επικοινωνήσει εσωτερικευμένες ιδέες και συναισθήματα», αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση από τη γκαλερί ΡΩ.
Σύμφωνα με την ιδιοκτήτρια της γκαλερί Ευτυχία Γούσιου, η Λωξάνδρα Λούκας χρησιμοποιεί στα έργα της ακρυλικά και μαρκαδόρους, αποτυπώνοντας με χρώματα ό,τι ζει και βιώνει.
Πρόκειται στην ουσία, καταλήγει η ανακοίνωση της ΡΩ, για μια «πραγματικά εμπνευσμένη απεικόνιση του πώς μοιάζει η τέχνη και η ζωή μέσα από τα μάτια μιας καλλιτέχνιδας με σύνδρομο down».
Η έκθεση θα διαρκέσει έως τις 7 Μαΐου.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.