Open Studio: Ο Γιώργος Τζινούδης ανοίγει το ατελιέ του στο κοινό
Ο χώρος ονομάζεται The Shot Space και βρίσκεται στο Κουκάκι
![Open Studio: Ο Γιώργος Τζινούδης ανοίγει το ατελιέ του στο κοινό Open Studio: Ο εικαστικός Γιώργος Τζινούδης ανοίγει το ατελιέ του, The Shot Space, στο Κουκάκι, για το κοινό, στις 6 και 7 Απριλίου.](/images/1074x600/jpg/files/2024-03-19/giorgos-tzinoudis-the-shot-space-open-studio.jpg)
Open Studio: Ο εικαστικός Γιώργος Τζινούδης ανοίγει το ατελιέ του, The Shot Space, στο Κουκάκι, για το κοινό, στις 6 και 7 Απριλίου.
Στο εξωτερικό αποτελεί συνήθη πρακτική οι καλλιτέχνες μίας γειτονιάς, μίας πόλης ή μίας περιφέρειας μια - δυο μέρες τον χρόνο και συνήθως στο πλαίσιο μιας ευρύτερης διοργάνωσης να κρατούν ανοιχτά και επισκέψιμα τα στούντιό τους τόσο για το ευρύ κοινό όσο και για τους ανθρώπους του χώρου.
Έτσι δίνεται η δυνατότητα στον κόσμο να επισκεφτεί τους συνήθως απροσπέλαστους και ερμητικούς χώρους των καλλιτεχνικών εργαστηρίων. Να δουν από κοντά δουλειές που δεν έχουν βγει ακόμα στη φόρα, να δουν πού και πώς προετοιμάζεται αυτό που αργότερα θα προωθηθεί ή και όχι στους θεσμικούς χώρους της Τέχνης, να έρθουν σε επαφή με πρωτογενές υλικό, να συνομιλήσουν απευθείας με τους καλλιτέχνες και κυρίως να έχουν μια εμπειρία αρκετά διαφορετική από αυτή των εκθέσεων σε μουσεία και γκαλερί.
![Open Studio: Ο Γιώργος Τζινούδης ανοίγει το ατελιέ του στο κοινό Open Studio: Ο Γιώργος Τζινούδης ανοίγει το ατελιέ του στο κοινό](/images/w734/jpg/files/2024-03-19/giorgos-tzinoudis-the-shot-space-open-studio-2.jpg)
Open Studio: O εικαστικός Γιώργος Τζινούδης ανοίγει το The Shot Space για το κοινό στις 6 και 7 Απριλίου
Ο εικαστικός Γιώργος Τζινούδης ανοίγει το ατελιέ του για κάθε ενδιαφερόμενο, το Σάββατο 6 Απριλίου, από τις 18.00 έως τα μεσάνυχτα, και την Κυριακή 7 Απριλίου, από τις 16.00 έως τις 22.00. To studio The Shot Space, στο Κουκάκι, στην οδό Τούσα Μπότσαρη 18, ξεχωρίζει από μακριά όπως και τα έργα του: μια στεφάνη μπασκέτας πάνω στην οποία βρίσκεται ένα ροζ τούβλο αποτελεί το δικό του «διακριτικό» στην πολυσύχναστη γειτονιά της Αθήνας.
«Open Studio έκανα και στη Νέα Υόρκη, γιατί να μην κάνω και στην Αθήνα;» εξηγεί ο Γιώργος Τζινούδης στην Athens Voice, συμπληρώνοντας πως «έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν θεώρησα το στούντιό μου “άβατο”. Ένα μέρος που ανακατεύω μπογιές, κόλες και ιδέες, κι έτσι κάνω τη δουλειά μου, είναι. Τίποτα το ιερό, τίποτα το μυστικό, τίποτα απροσπέλαστο. Ένας χώρος δουλειάς όπως το γκαραζιέρικο και το ξυλουργείο της γειτονιάς σου. Να μας έρθετε και υπόσχομαι να το έχω αρκετά πιο τακτοποιημένο απ’ ό,τι συνήθως».
Ο Γιώργος Τζινούδης γεννήθηκε στην Κατερίνη. Σπούδασε Καλές Τέχνες σε Ιωάννινα, Μαδρίτη και Νέα Υόρκη. Είναι υπότροφος του ιδρύματος Fulbright. Ζωγραφίζει, παίζει μποξ, γράφει και «κάθε τρία χρόνια το πολύ αλλάζει τόπο διαμονής ευελπιστώντας να βρεθεί αυτός που θα πληρώνει το ρεύμα για εκείνη τη φωτεινή ταμπέλα στη μέση της Κόλασης».
![Open Studio: Ο Γιώργος Τζινούδης ανοίγει το ατελιέ του στο κοινό Open Studio: Ο Γιώργος Τζινούδης ανοίγει το ατελιέ του στο κοινό](/images/w734/jpg/files/2024-03-19/giorgos-tzinoudis-the-shot-space-open-studio-3.jpg)
Μια επίσκεψη σε ένα open studio event προσφέρει έναν διαφορετικό τρόπο θέασης της Τέχνης, την παρατήρησή της in situ. Στον τόπο που δημιουργείται και είναι αρκετά διαφορετική εμπειρία από ό,τι μια έκθεση σε έναν χώρο τέχνης, διότι αφενός δεν πρόκειται για έκθεση με «θέμα» και αφετέρου ο χώρος του εργαστηρίου είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τα λευκά καθαρά δωμάτια των εκθεσιακών χώρων. Είναι λοιπόν πιο πολύ μια ευκαιρία να περιεργαστεί κανείς τον προσωπικό κόσμο του δημιουργού, να συνομιλήσει μαζί του, να ανακαλύψει τις διαδικασίες που κρύβονται πίσω από κάθε έργο. Η αλληλεπίδραση με τον καλλιτέχνη σε ένα τέτοιο περιβάλλον βοηθά στην καλύτερη κατανόηση των δημιουργιών του και δίνει την ευκαιρία να μάθει κανείς περισσότερα για τις τεχνικές, τα υλικά, ακόμα και τις προσωπικές προκλήσεις που τελικά συνέθεσαν το έργο. Επιπλέον οι επισκέπτες σε πολύ πιο χαλαρό κλίμα μπορούν να εμπνευστούν, να ανταλλάξουν ιδέες, να συζητήσουν, να προτείνουν ή απλώς να πιουν μια μπίρα.
Δείτε περισσότερα για τον Γιώργο Τζινούδη στο behance.net/tzinoudis
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.