- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
![44321-127909.jpg 44321-127909.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/44321-127909_0.jpg)
![81159-163815.jpg 81159-163815.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2014/11/18/81159-163815.jpg)
Αν η πρωταρχική ανάγκη του θεατή, είναι να ανακαλύψει ένα συγκεκριμένο εννοιολογικό πλαίσιο μέσα στο οποίο κινούνται τα έργα τέχνης μιας έκθεσης, αν αναζητά κάποια αισθητική συνοχή που θα τον βοηθήσει να αναλύσει με χειρουργική ακρίβεια τον ψυχισμό του καλλιτέχνη, η «Μέθεξη» δεν προτίθεται να ικανοποιήσει αυτή του την ανάγκη.
«Lost», oil on canvas, 100 x 100 cm.
Η κατάταξη των έργων του Γιώργου Κόφτη πάνω από μία λεζάντα είναι τόσο περιττή, όσο ένα βερμπαλιστικό λογύδριο ή μια σχοινοτενής ανάλυση από τον υποφαινόμενο, που δεν είναι και ο ειδικότερος στο να αναγιγνώσκει δεύτερα επίπεδα, να ερμηνεύει εκφραστικά στοιχεία και να αραδιάζει αναφορές από ογκωδέστατα βιβλία ιστορίας της τέχνης.
«City lights», oil on canvas, 60 x 60 cm.
Κάθε ζωγραφικό πόνημα του Γιώργου Κόφτη είναι μοναδικό και αποτυπώνει τις μεταπτώσεις μιας κυκλοθυμικής ιδιοσυγκρασίας πάνω στον καμβά. Δημιουργημένες σε διαφορετικό τόπο και χρόνο, οι πνευματικές συνθέσεις του αποκαλύπτουν τις πτυχές μιας πολύπλοκης ψυχοσύνθεσης που μπορεί να μεταπηδήσει εύκολα από την ευθυμία στο ζόφο, από τη σιγουριά στην ανασφάλεια, από την εγρήγορση στη ραθυμία.
«Flee», oil on canvas
Συναισθήματα ασταθή και ρευστά που καθοδηγούν με αγωνία το πινέλο πάνω στον καμβά και προδίδουν τις βαθύτερες υπαρξιακές ανησυχίες του καλλιτέχνη: το θάνατο, την απώλεια, τη μοναξιά, τη λήθη, τη ματαιότητα και την υποτροπή στα πιο ολέθρια λάθη μας. Υπαρξιακές ανησυχίες, που σαν λύκοι επιβουλεύονται τη γαλήνη του νου και σκορπίζουν, μονάχα όταν η αγάπη γίνεται δυνατότερη και θεριεύει.
«b.f.t.d.», mixed media on wood panel, 26 x 38 cm.
Ο Γιώργος Κόφτης γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη, όπου ζει και εργάζεται. Η σταδιοδρομία του στα εικαστικά ξεκινάει πολύ νωρίς μέσα από το γκραφίτι και τη street art. To 2000 σπουδάζει στην ακαδημία καλών τεχνών της Φλωρεντίας και ολοκληρώνει τις σπουδές του στη Θεσσαλονίκη από όπου και αποφοιτά. Έργα του ανήκουν σε ιδιωτικές συλλογές και στη μόνιμη συλλογή του Μακεδονικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης (έπαινος) και στη μόνιμη συλλογή του Ολυμπιακού Μουσείου Αθλητισμού Θεσσαλονίκης. Έχει πραγματοποιήσει ατομικές και ομαδικές εκθέσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό (Κύπρος, Τουρκία, Ισπανία). Το 2012 παρουσιάζει με το ΚΘΒΕ την παράσταση «πέρασμα», στο κέντρο MC 93 Bobigny στο Παρίσι, σε σκηνοθεσία του Σωτήρη Χατζάκη. Το 2011 αναλαμβάνει τα σκηνικά, τα κοστούμια και το video animation για την παράσταση «Στην Ντενεκεδούπολη» της Ευγενίας Φακίνου με το ΚΘΒΕ το 2011, σε σκηνοθεσία Φωτεινής Μπαξεβάνη. Το τελευταίο διάστημα ασχολείται με τη ζωγραφική αποκλειστικά στο ατελιέ του και στον ελεύθερο χρόνο ασχολείται με την εικονογράφηση παιδικών βιβλίων, με τις κατασκευές, το σκίτσο και τη street art.
Η έκθεση «Μέθεξη» εγκαινιάζεται την Πέμπτη 27 Νοεμβρίου στο café ΤΑΜΒΥΑ (Μελενίκου 14Γ, έναντι πλατείας Χημείου) και θα διαρκέσει έως τις 15 Δεκεμβρίου.
«Young buddhist monk», acrylic on wooden plate, Ø28 cm.
«Wizard», mixed media on wood panel, 28 x 36 cm.
«Truskoolism», mixed media on wooden panel, 26 x 38 cm.
«Sleeping», oil on canvas, 50 x 50 cm.
«Toy story», mixed media on wood panel, 40 x 40 cm.
«Revolver», mixed media on wood panel, 26 x 38 cm.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.