- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Στο «σφυρί» το τελευταίο πορτρέτο που ζωγράφισε ο Γκούσταφ Κλιμτ
Αναμένεται να πιάσει τα 80 εκατ. δολάρια
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Dame mit Fächer (Γυναίκα με βεντάλια) του Γκούσταβ Κλιμτ Dame mit Fächer (Γυναίκα με βεντάλια) του Γκούσταβ Κλιμτ](/images/1074x600/1/jpeg/files/2023-06-19/1028px-gustav_klimt_-_dame_mit_facher.jpeg)
Γκούσταφ Κλιμτ: Το τελευταίο του πορτρέτο «Dame mit Fächer» («Κυρία με Βεντάλια») θεωρείται σπάνιο και πολύ ιδιαίτερο
Το εντυπωσιακό ποσό των 80 εκατομμυρίων δολαρίων εκτιμάται ότι θα πιάσει ο πίνακας «Dame mit Fächer» («Κυρία με Βεντάλια») του Γκούσταφ Κλιμτ, σε προσεχή δημοπρασία του οίκου Sotheby's στις 27 Ιουνίου, στο Λονδίνο.
Πρόκειται για το τελευταίο πορτρέτο που ζωγράφισε ο Κλιμτ προς το τέλος της ζωής του, το 1918.
Η Χέλενα Νιούμαν, πρόεδρος του Sotheby's Europe και επικεφαλής του τομέα ιμπρεσιονιστικής και μοντέρνας τέχνης στον οίκο δημοπρασιών, το χαρακτηρίζει ως «ένα από τα πλέον εξαιρετικά έργα του Κλιμτ, ζωγραφισμένο όταν ήταν ακόμα στα καλύτερα χρόνια της καλλιτεχνικής δημιουργίας του».
Σπάνιο έργο
Η ταυτότητα του μοντέλου του Κλιμτ δεν είναι γνωστή. Άρχισε το πορτρέτο το 1917, όταν ήδη θεωρείτο ένας από τους πλέον περιζήτητους και διάσημους πορτρετίστες στην Ευρώπη.
Εντούτοις, όπως επεσήμανε ο οίκος, πρόκειται για σπάνιο έργο το οποίο ζωγράφισε αποκλειστικά για τους δικούς του λόγους. Παρά το ότι το σχήμα των πορτρέτων ήταν παραδοσιακά κάθετο, σε αυτόν τον πίνακα ο Κλιμτ επανήλθε στο τετράγωνο σχήμα που χρησιμοποιούσε σε τοπία του τα προηγούμενα χρόνια.
Το ύφος και τα σύμβολα κατοπτρίζουν επίσης την καλά τεκμηριωμένη σαγήνη που ασκούσε στον καλλιτέχνη η ιαπωνική και κινεζική κουλτούρα.
Η ιστορία του
Λίγο μετά τον θάνατο του Γκούσταφ Κλιμτ, ο πίνακας «Dame mit Fächer» αποκτήθηκε από τον Βιεννέζο βιομήχανο Erwin Böhler. Ο Böhler, ο αδελφός του Heinrich και ο ξάδελφός του Hans ήταν στενοί φίλοι τόσο του Κλιμτ όσο και του Έγκον Σίλε. Έκαναν ακόμη και διακοπές μαζί με τον Κλιμτ στη λίμνη Attersee.
Το έργο τελικώς πέρασε στα χέρια του Heinrich και μετά τον θάνατό του το 1940, στη σύζυγό του τη Mabel. To 1967 ήταν στη συλλογή του Rudolph Leopold, ο οποίος είναι γνωστόν ότι το 1952 αγόρασε μια μεγάλη ομάδα έργων του Σίλε από τη Mabel Böhler και ενδεχομένως είχε αγοράσει και το «Dame mit Fächer».
Με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.