Πέθανε ο σπουδαίος γάλλος ζωγράφος Πιερ Σουλάζ σε ηλικία 102 ετών
«Αγαπώ το μαύρο για τη ζωγραφική δύναμη που κρύβει μέσα του», είχε πει
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Γαλλία: Ο ζωγράφος Πιερ Σουλάζ απεβίωσε σε ηλικία 102 ετών Γαλλία: Ο ζωγράφος Πιερ Σουλάζ απεβίωσε σε ηλικία 102 ετών](/images/1074x600/1/jpg/files/2022-10-26/merlin_165113619_b516d0a6-829b-40f3-a7b7-2f913ec5aa75-superjumbo.jpg)
Γαλλία: Ο ζωγράφος Πιερ Σουλάζ απεβίωσε σε ηλικία 102 ετών
Ο Πιερ Σουλάζ, ο Γάλλος αφηρημένος ζωγράφος που έγινε πιο γνωστός για τους πειραματισμούς του με διαφορετικές αποχρώσεις του μαύρου απεβίωσε σε ηλικία 102 ετών, ανακοίνωσε το μουσείο που είναι αφιερωμένο στη ζωή και στο έργο του στη γενέτειρά του Ροντέζ, στη νοτιοδυτική Γαλλία. Ο Σουλάζ, ο οποίος σύμφωνα με τον επικεφαλής του μουσείου, Μπενουά Ντεκρόν, απεβίωσε χθες, Τρίτη, το βράδυ στο νοσοκομείο, είχε εργαστεί αποκλειστικά με το μαύρο από το 1979, κυρίως με μια σειρά έργων που αποκαλούσε «Outrenoir» (ελλ. «Πέρα από το μαύρο»).
Ο Σουλάζ γεννήθηκε παραμονή Χριστουγέννων του 1919 στη νοτιοδυτική Γαλλία. Ο ζωγράφος ανακάλυψε πώς μπορούσε να παίξει με το φως πάνω σε μαύρη επιφάνεια. Ετσι γεννήθηκαν τα «outrenoirs» του, μεγάλα, μονοχρωματικά μαύρα έργα, με το χρώμα να εναποτίθεται στις επιφάνειες σε λεπτό ή παχύ στρώμα, ανάγλυφα ή επίπεδα, με απαλές ή τραχιές πινελιές
Πριν από τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, ο Σουλάζ είχε ήδη περιοδεύσει σε μουσεία του Παρισιού αναζητώντας την κλίση του και μετά τη στρατιωτική θητεία του κατά τη διάρκεια του πολέμου, άνοιξε ένα στούντιο στο Παρίσι, πραγματοποιώντας την πρώτη του έκθεση στο Salon des Indépendants το 1947.
Ο Σουλάζ άρχισε να κερδίζει αναγνώριση στις Ηνωμένες Πολιτείες τη δεκαετία του 1950. Έργα του συμπεριλήφθηκαν στις δύο μεγάλες εκθέσεις Ευρωπαίων καλλιτεχνών, Younger European Painters στο Μουσείο Solomon R Guggenheim (1953) και The New Decade: 22 European Painters and Sculptors στο Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης (1955) στη Νέα Υόρκη. Το 1979 έγινε ξένο επίτιμο μέλος της Αμερικανικής Ακαδημίας Τεχνών και Γραμμάτων.
Από το 1987 έως το 1994, δημιούργησε 104 βιτρό παράθυρα για τη ρωμανική αβαϊκή εκκλησία Sainte-Foy στο Conques (Aveyron, Γαλλία). Το 2007, το Μουσείο Φαμπρ του Μονπελιέ αφιέρωσε μια ολόκληρη αίθουσα στον Σουλάζ παρουσιάζοντας μια δωρεά που έκανε στην πόλη. Περιελάμβανε είκοσι πίνακες που χρονολογούνταν από το 1951 έως το 2006, μεταξύ των οποίων σημαντικά έργα της δεκαετίας του 1960, δύο μεγάλα "συν-μαύρα" έργα της δεκαετίας του 1970 και αρκετά μεγάλα πολύπτυχα. Μια αναδρομική έκθεση πραγματοποιήθηκε στο Centre National d'Art et de Culture Georges Pompidou από τον Οκτώβριο του 2009 έως τον Μάρτιο του 2010. Το 2010, το Μουσείο της Πόλης του Μεξικού παρουσίασε μια αναδρομική έκθεση ζωγραφικής που περιλάμβανε επίσης μια συνέντευξη-βίντεο με τον καλλιτέχνη (με ισπανικούς υπότιτλους).
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.