«Ραντεβού» με τον Γιάννη Μόραλη στο σπίτι-εργαστήριό του στην Αίγινα
Η αφηγήτρια Σάσα Βούλγαρη και η χορογράφος Τζένη Αργυρίου προσεγγίζουν τη ζωή και το έργο του ιστορικού καλλιτέχνη στο σπίτι όπου έζησε στο νησί του Αργοσαρωνικού
![woman_guest.jpg woman_guest.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/woman_guest_2.jpg)
![Οικία Γιάννη Μόραλη, Αίγινα Οικία Γιάννη Μόραλη, Αίγινα](/images/1074x600/jpg/files/2022-08-01/dscf2249.jpg)
Οικία Γιάννη Μόραλη στην Αίγινα: ανοίγει με εκδηλώσεις στις 2 και 3 Σεπτεμβρίου
Πάνε 13 χρόνια που σίγησε το σπίτι του Γιάννη Μόραλη στην Αίγινα και δύο από τότε που υποδέχτηκε το κοινό για ένα μόλις βράδυ, το καλοκαίρι του 2020, με αφορμή την περφόρμανς του Βασίλη Σαλπιστή. Στις 2 και 3 Σεπτεμβρίου, όμως, το εμβληματικό τοπόσημο στο αγαπημένο νησί των καλλιτεχνών, το σπίτι-εργαστήριο που έχτισε τη δεκαετία του 1970 ο μεγάλος αρχιτέκτονας Άρης Κωνσταντινίδης αποκρυσταλλώνοντας το πνεύμα του ιδιοκτήτη του, ανοίγει ξανά για δυο βράδια. Για να ανακαλύψουμε το "κουκούλι" όπου ο ιστορικός καλλιτέχνης και δάσκαλος στην ΑΣΚΤ περνούσε τη μισή χρονιά ζωγραφίζοντας και συναντώντας τους αγαπημένους φίλους και γείτονές του Νίκο Νικολάου και Χρήστο Καπράλο, να αφουγκραστούμε τα ίχνη του («λερώνουν» ακόμα το δάπεδο του ατελιέ οι μπογιές που έπεφταν την ώρα που δούλευε), την πορεία του αλλά και μια αίσθηση από τη διαδικασία της δημιουργίας.
![Σάσα Βούλγαρη Η παραμυθού Σάσα Βούλγαρη](/images/w734/jpeg/files/2022-08-01/%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B7_%CF%83%CE%B1%CF%83%CE%B1.jpeg)
Και απευθύνονται σε μικρούς και μεγάλους οι δύο (με ελεύθερη είσοδο, κατόπιν κράτησης απαραιτήτως) εκδηλώσεις που διοργανώνει η Εταιρεία Μελέτης, Έρευνας και Προβολής της Νεοελληνικής Τέχνης – Εργαστήριο Γιάννης Μόραλης στο πλαίσιο του 13ου Aigina Fistiki Fest. Την αυλαία ανεβάζει η γνωστή παραμυθού Σάσα Βούλγαρη (την Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου, στις 19:00 και στις 20:30) με αφηγήσεις για ένα αγόρι που το έλεγαν Γιάννη, το οποίο ονειρεύτηκε και τόλμησε να γίνει ζωγράφος, γλύπτης, χαράκτης, σκηνογράφος, δάσκαλος. Ιστορίες βασισμένες σε αληθινά γεγονότα, βιώματα και μαρτυρίες από και για τον Μόραλη, αλλά και μυθοπλαστικά αφηγήματα που έχουν στόχο να φέρουν σε επαφή ενήλικες και παιδιά (από 9 ετών και άνω) με το έργο και την πολύπλευρη και γοητευτική προσωπικότητά του. Η αφήγηση πλαισιώνεται από ένα παιχνίδι καλωσορίσματος και γνωριμίας με τον χώρο και με εικόνες από τη ζωή και τα έργα του.
!["Συνομιλίες" στην οικία Γιάννη Μόραλη στην Αίγινα "Συνομιλίες" στην οικία Γιάννη Μόραλη στην Αίγινα](/images/w734/jpg/files/2022-08-01/synomolies_sm.jpg)
Οι «Συνομιλίες» με τον ιστορικό δημιουργό συνεχίζονται το Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου (στις 19:00 και 21:00) μέσα από την περφόρμανς που εμπνεύστηκε η Τζένη Αργυρίου επιδιώκοντας να αποτυπώσει τη διαδικασία δημιουργίας ενός ζωγραφικού έργου μέσω μιας χορογραφικής σύνθεσης. Στον σκηνικό χώρο-«καμβά», που υπογράφει ο γλύπτης Βασίλης Γεροδήμος, η Δήμητρα Μερτζάνη και ο Αλέξανδρος Φουσέκης αναλαμβάνουν ως ερμηνευτές να αποδώσουν έναν γλυπτικό πίνακα εν κινήσει ζωντανεύοντας με τα σώματα και τα χρώματα των ενδυμάτων τους που συμπλέκονται φόρμες εμπνευσμένες από τους πίνακες και την παλέτα του καλλιτέχνη. Όπως σημειώνει η γνωστή χορογράφος, πρόκειται για «Μια επιτέλεση που εμπνέεται από το έργο του Γιάννη Μόραλη και τον τρόπο που συνομιλούσε με το ανθρώπινο σώμα κατά την καλλιτεχνική του πορεία. Η δραματουργική γραμμή του έργου σχετίζεται με το πέρασμα από την κλασική απόδοσή του, στην αφαίρεση και στη φόρμα και συνδιαλέγεται τόσο με την παραστατικότητα του σώματος όσο και με τη γεωμετρία αυτού, τις γραμμές και τις καμπύλες του. Δυνατά στοιχεία τα συμπλέγματα των σωμάτων στους πίνακές του που δημιουργούν νέες φόρμες και που αν και αφαιρετικές, διατηρούν το σώμα αναγνωρίσιμο, και έτσι πρωταγωνιστεί όχι μέσα από τον ρεαλισμό αλλά από την “Πρώτη αίσθηση” των βιωμάτων του. Δύο σώματα, μέλη και σχήματα λιγότερο ή περισσότερο αναγνωρίσιμα, συνομιλούν και μετατρέπουν μέσα από την απλότητα και την ακρίβεια, την κίνηση σε “οπτικό φαινόμενο”». Στην ενδυματολογική έρευνα συνέβαλαν οι Βασιλεία Ροζάνη και Δέσποινα Μακαρούνη, ενώ την κατασκευή ενδυμάτων υπογράφουν τα Maya Stores και η Ευτυχία Τζαβάρα.
Τις εκδηλώσεις επιμελούνται η ανιψιά του καλλιτέχνη και γνωστή κεραμίστρια Χριστίνα Μόραλη και η επιμελήτρια Νίκη Δάφνη εγκαινιάζοντας τη δραστηριότητα του Εργαστηρίου Γιάννης Μόραλης για τη νέα σεζόν. Θυμίζουμε ότι στις 26 Οκτωβρίου έπεται η έκθεση «Γιάννης Μόραλης. Χώρος ιδιωτικός» στο Μουσείο Μπενάκη με πρώιμα και μεταγενέστερα έργα του που δεν έχουμε δει ξανά στην Αθήνα και με προσωπικά αντικείμενα που θα επιδιώξουν να μας μεταφέρουν νοερά στο ατελιέ του.
INFO:
Οικία Γιάννη Μόραλη, οδός Γ. Μόραλη, περιοχή Πλακάκια, Αίγινα.
Πληροφορίες-δηλώσεις συμμετοχής στα 6944440829 και 2297022067. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.