- CITY GUIDE
- PODCAST
-
28°
Ελληνική Σημαία: «Ένα Σύµβολο - 200 Αντικείµενα»
Ένα εικαστικό ταξίδι στην ιστορία της ελληνικής σημαίας από τα τέλη του 19ου αιώνα έως σήμερα
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![Ελληνική Σημαία: «Ένα Σύµβολο - 200 Αντικείµενα» Ελληνική Σημαία: «Ένα Σύµβολο - 200 Αντικείµενα»](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2022/02/02/flag_of_greece_.jpg)
Καλλιτεχνική έκθεση της Flag of Greece για την ιστορία της ελληνικής σημαίας
Με αφετηρία την επέτειο των 200 ετών από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης του 1821, η Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία FLAG OF GREECE AMKE εγκαινιάζει τον πρώτο της κύκλο καλλιτεχνικών εκθέσεων παρουσιάζοντας για πρώτη φορά στο κοινό 200 αντικείμενα από την συλλογή της και σκιαγραφεί ένα εικαστικό ταξίδι στην ιστορία της Ελληνικής Σημαίας από τα τέλη του 19ου αιώνα έως σήμερα. Η έκθεση «Flag of Greece: OneSymbol - 200 Objects» παρουσιάζει υπό την αιγίδα της Επιτροπής «Ελλάδα 2021», στο Θέατρο του Κολλεγίου Αθηνών, στο Ψυχικό, την Ελληνική Σημαία ως πηγή έμπνευσης και ως ιστορικό σύμβολο στον χώρο των εικαστικών τεχνών, της μουσικής, της μόδας και του design.
Η έκθεση είχε παρουσιαστεί στην καλντέρα της Σαντορίνης το καλοκαίρι 2021. Πρόκειται για ένα πραγματικό ταξίδι στην ελληνική ιστορία με επίκεντρο το εικαστικό ενδιαφέρον της γαλανόλευκης. Περιλαμβάνονται από αφίσες, πλακάτ, περιοδικά και καρτ ποστάλ άγνωστων δημιουργών του Πρώτου Παγκοσμίου Πολέμου, παιχνίδια του μεσοπολέμου, συλλεκτικές αναμνηστικές εκδόσεις γραμματοσήμων, καρφιτσών και μεταλλίων του προηγούμενου αιώνα, έως σύγχρονα έργα ζωγραφικής, κεραμικής και φωτογραφίας, καθώς και γλυπτά μοντέρνας τέχνης από καταξιωμένους καλλιτέχνες.
Μαζί με τα έργα καλλιτεχνών της μόνιμης συλλογής, όπως των Παύλου Διονυσόπουλου, Γιάννη Τσαρούχη, Γιάννη Μόραλη, Αλέξη Ακριθάκη, Micha Cattaui, Ζέττας Αντσακλή, Αλέκου Φασιανού, Στέλλας Κουκουλάκη, Τάσου Νικάκη, Dimitris the Athens, Ιωάννη Γουδέ, Phil Pebbington, Antonio Jorge Concalves, Bost, Έλλης Σολωμονίδου-Μπαλάνου, καθώς και numérotés αντικείμενα των οίκων Cartier, Omega, Corum, Jaeger Le Coultre, Swatch, Superga, παρουσιάζονται και νέα έργα πολλών καλλιτεχνών που συνέπραξαν στη στήριξη της Flag of Greece, όπως οι: Έλενα Βότση, B216, Venetia Vildiridi, Grecian Chic, Κατερίνα Ροβύθη, Χρήστος Ευθυμίου, Averel, Zoozoocrochet, Χλόη Ακριθάκη, Χαρά Σκλήκα, Nicky Economou, Αθηνά Χατζή. Στην έκθεση θα ενταχθούν και αντικείμενα, φωτογραφικό/εικαστικό και άλλο υλικό από το Κολλεγιακό «Αφιέρωμα στα 200 χρόνια από την έναρξη της Επανάστασης του 1821».
Ο πρωταρχικός στόχος της Flag of Greece είναι η ανάδειξη της Ελληνικής Σημαίας ως συμβόλου της ελληνικής ταυτότητας και διαχωρίζεται από οποιονδήποτε εθνικιστικό συσχετισμό που προάγει φυλετικές διακρίσεις, κυριαρχικά μοντέλα ή αποκλεισμούς μελών της κοινωνίας. Flag of Greece: One Symbol - 200 Objects «‘Ενα Σύµβολο - 200 Αντικείµενα» Το Κολλέγιο Αθηνών, στο πλαίσιο του δικού του «Αφιερώματος στα 200 χρόνια από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης του 1821», φιλοξενεί με χαρά την έκθεση «Flag of Greece: One Symbol - 200 Objects» συμμετέχοντας με μικρό δείγμα εκθεμάτων από τον δικό του εορτασμό. Τιμά έτσι τους αγωνιστές του 1821, που θυσιάστηκαν για να μας παραδώσουν μια ελεύθερη πατρίδα, και τους ιδρυτές του, που «Ονειρεύουνταν σχολείο που να βγάζη στην κοινωνία μας άνδρες με πατριωτισμό αλλά και με ανθρωπισμό, τίμιους χαρακτήρες, παλληκάρια σωματικώς και πνευματικώς καταρτισμένα για τον αγώνα του βίου….» (Στέφανος Δέλτα, 1932).
Το ρητό του διάσημου Γάλλου συγγραφέα Romain Gary, αναδεικνύει το πατριωτικό αίσθημα, με την πεποίθηση ότι και οι νεότερες γενιές όλων των Ελλήνων θα αγκαλιάζουν την Ελληνική Σημαία ως σύμβολο ενότητας, δημοκρατίας και ελευθερίας, σε μία Ελλάδα κοινωνικής και φυλετικής ισότητας: «Πατριωτισμός είναι η αγάπη για τους δικούς μας. Εθνικισμός είναι το μίσος για τους άλλους» (Romain Gary, 1914-1980). Ο εικαστικός πλούτος μιας ιδιωτικής συλλογής και ο ιστορικός ενός από τα παλαιότερα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας μας συναντιούνται κάτω από τη συγκυρία της επετείου 1821-2021 και ενώνονται με μία πολιτιστική δράση για τους απανταχού Έλληνες, που εντάσσεται απόλυτα στον απώτερο στόχο της αγάπης για την πατρίδα και της δια βίου μάθησης. ∆ιάρκεια Έκθεσης: 21 Δεκεμβρίου 2021 έως 30 Μαρτίου 2022 ∆ιεύθυνση: Θέατρο Κολλεγίου Αθηνών | Στεφάνου Δέλτα 15, Π. Ψυχικό
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.