- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Open Call 1821 - 2021: Χαιρετισμός του Κώστα Μπακογιάννη
«Η εντυπωσιακή συμμετοχή φωτίζει τα μηνύματα των δημιουργών και της επετείου των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821. Η Τέχνη μάς συνδέει με το μέλλον, με όσα οραματιζόμαστε για τον τόπο και την πόλη μας»
![Κώστας Μπακογιάννης, Δήμαρχος Αθηναίων Κώστας Μπακογιάννης, Δήμαρχος Αθηναίων](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2022/01/12/mr4_9470_bakoyiannis.jpg)
Ο Κώστας Μπακογιάννης γράφει για τον διαγωνισμό «200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821. Και μετά;» που συνδιοργάνωσε ο Δήμος Αθηναίων και η ATHENS VOICE
Το 2021, έτος εορτασμού για τα 200 χρόνια από την ελληνική επανάσταση, δεν εξελίχθηκε λόγω της πανδημίας όπως το περιμέναμε. Μας έδωσε ωστόσο τη δυνατότητα να σκεφτούμε και να προβληματιστούμε ως προς το τι από αυτά που διδαχτήκαμε ως παιδιά ανταποκρίνεται στην ιστορική αλήθεια, πόσες και ποιες από τις αξίες για τις οποίες πολέμησε για πολλά χρόνια ο λαός μας παραμένουν αναλλοίωτες, πόσο άλλαξε η χώρα μας, και ίσως να γνωρίσουμε καλύτερα ανθρώπους που έγραψαν αυτό το κεφάλαιο της ιστορίας μας υπερβαίνοντας στερεότυπα, ιδεολογίες, τοπικισμούς, ενίοτε και εαυτόν. Η επέτειος αυτή απέδειξε ότι η Αθήνα, μια ζωντανή και γοητευτική πλέον μητρόπολη, συνεχίζει να παράγει πολιτισμό εμπνεόμενη από την πορεία του έθνους στον χρόνο, ακόμη και κάτω από αντιξοότητες.
Ο Δήμος Αθηναίων, επιθυμώντας να προσφέρει στους δημότες του και στους καλλιτέχνες, υλοποίησε μια σειρά από πολιτιστικές δράσεις και εκδηλώσεις, μεταξύ των οποίων και το πρότζεκτ «200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821. Και μετά;» σε συνδιοργάνωση με την ATHENS VOICE και υπό την αιγίδα της Επιτροπής «Ελλάδα 2021». Απευθύνοντας δημόσια πρόσκληση σε ζωγράφους, γλύπτες, video artists, φωτογράφους, street artists, καλλιτέχνες από όλο το φάσμα του εικαστικού χώρου, ανεξαρτήτου εθνικότητας, που έμεναν στη χώρα ή το εξωτερικό, τους ζήτησε να αποτυπώσουν τη δική τους οπτική για την Ελλάδα του παρόντος και του μέλλοντος.
Η εντυπωσιακή συμμετοχή φωτίζει τα μηνύματα των δημιουργών και της επετείου των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821. Ανατρέχοντας στο παρελθόν και κοιτώντας το παρόν, η Τέχνη μάς συνδέει ακόμα μια φορά με το μέλλον, με όσα οραματιζόμαστε για τον τόπο και την πόλη μας.
Σε αυτό τον εικαστικό διάλογο οι φωνές του πολιτισμού «συνομίλησαν» με έννοιες και ιδεώδη συνθέτοντας ένα πολύχρωμο και τολμηρό πανόραμα έργων, συνεχίζοντας τη συζήτηση για το μέλλον της Ελλάδας. Ο ιδιαίτερος συμβολισμός της επετείου των 200 χρόνων από την ελληνική επανάσταση, που ενέπνευσε λαούς, ανθρώπους των τεχνών και των γραμμάτων σε όλο τον πλανήτη, υπό το πρίσμα αυτής της ιδιαίτερης καλλιτεχνικής σύμπραξης, αποκτά μια νέα λαμπρή θέαση.
Η περιπέτεια της πανδημίας ανέδειξε περαιτέρω τη σημασία του πολιτισμού στη ζωή μας και μας έκανε να αντιληφθούμε ότι ο πολιτισμός δεν είναι μια «πολυτέλεια» αλλά αναγκαιότητα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.