H ελληνική συμμετοχή στην 9η Διεθνή Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου
Oι Σπύρος Βερύκιος, Φλωρεντία Οικονομίδου και Στέλλα Μιμίκου στην έκθεση με θέμα «Το φως της ζωής / The light of life», που θα διεξαχθεί παράλληλα με τους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες στο Πεκίνο
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/12/28/mpienale-pekinou-4-13.jpg)
9η Διεθνής Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου: στην έκθεση με θέμα «Το φως της ζωής» την Ελλάδα εκπροσωπούν οι Σπ. Βερύκιος, Φλ. Οικονομίδου και Στ. Μιμίκου
Ο επίκουρος καθηγητής στο Τµήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας του Ιονίου Πανεπιστημίου, εικαστικός και γνωστός και από τη δουλειά του ως κομίστας, Σπύρος Βερύκιος, η αναπληρώτρια καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, στο Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων της Σύρου, Φλωρεντία Οικονομίδου και η ζωγράφος Στέλλα Μιμίκου θα εκπροσωπήσουν το πρώτο τρίμηνο του 2022 την Ελλάδα στην 9η Διεθνή Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου. Υπό τον τίτλο «Το φως της ζωής / The light of life», θα «τρέξει» από τις 21 Ιανουαρίου 2022 έως τα τέλη Μαρτίου στο Εθνικό Μουσείο Τέχνης της Κίνας (NAMOC).
![Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/mpienale-tehnis-pekinou-4-2.jpg)
Η οργανωτική επιτροπή αναφέρεται στο κάλεσμά της σε ένα ποίημα του Κινέζου ποιητή Lu You, ο οποίος έζησε κατά τη διάρκεια της δυναστείας των Σονγκ (960-1279 μχ). Στο έργο του «Η Πτώση των ανθών της Δαμασκηνιάς» γράφει: «Τώρα που το έδαφος είναι σπαρμένο από πάγο και χιόνι, ποιος είναι αυτός που θα φέρει πίσω την άνοιξη;». Το φως, η εργασία, η ελπίδα και η μεταμόρφωσή του σκοταδιού στο αντίθετό του, λοιπόν, ορίζουν τους κύριους άξονες στη φετινή έκδοση της κινεζικής μπιενάλε, η οποία στοχεύει να διερευνήσει τρόπους με τους οποίους οι άνθρωποι μπορούν να συνυπάρξουν μέσα από το έργο τους, αναδεικνύοντας παράλληλα οικουμενικές αξίες και την έννοια της κοινωνικής ευθύνης για τη διαμόρφωση ενός ανθρώπινου μέλλοντος.
![Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/mpienale-tehnis-pekinou-4-1.jpg)
Στο Πεκίνο θα ξετυλίξουν την εικαστική ματιά τους καλλιτέχνες από 110 χώρες, σε μια έκθεση που οργανώνεται παράλληλα με τους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου 2022. Η Ολυμπιακή φλόγα, που θα μεταφερθεί από την Αθήνα στην κινεζική πρωτεύουσα προτείνεται από την επιτροπή ως συμβολικό στοιχείο σύγκλισης του θέματος του φωτός.
![Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/mpienale-tehnis-pekinou-4-3.jpg)
Η Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου, που πρωτοδιοργανώθηκε το 2002, διεξάγεται κάθε δύο χρόνια από την Ένωση Καλλιτεχνών της Κίνας, τη CFLAC και τη Δημοτική Κυβέρνηση του Πεκίνου. Έχοντας υποδεχθεί μέχρι τώρα ένα εκατομμύριο επισκέπτες και παρουσιάσει 4000 διεθνείς καλλιτέχνες, αποτελεί μια παγκόσμια πλατφόρμα, η οποία φιλοξενεί ένα ευρύ φάσμα καλλιτεχνικών προσεγγίσεων και πρακτικών στις σύγχρονες εικαστικές τέχνες.
![Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/mpienale-tehnis-pekinou-4-5.jpg)
9η Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου: οι Έλληνες καλλιτέχνες
Ο Σπύρος Βερύκιος επιλέχθηκε με το έργο του «Σονάτα» (2021, λάδι σε καμβά). Η «Σονάτα» είναι ένα πολύπτυχο που αποτελείται από είκοσι πορτρέτα. Ο πίνακας στο σύνολό του είναι μια διερεύνηση των ψυχολογικών πτυχών είκοσι χαρακτήρων σε καθημερινές καταστάσεις μέσα από διαφορετικές εναλλαγές του φωτός και της σκιάς. Η σύνθεση έχει δομηθεί ως μια ρυθμική εξέλιξη και αντιπαράθεση είκοσι ζωγραφικών καταστάσεων.
![Ο Σπύρος Βερύκιος στην 9η Διεθνή Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου Ο Σπύρος Βερύκιος στην 9η Διεθνή Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/spyros-verykios-sonata.jpg)
Ο Σπύρος Βερύκιος σπούδασε ζωγραφική (1985-1991) και ολοκλήρωσε το Μεταπτυχιακό Εικαστικών Τεχνών / Μ.Ε.Τ. (2004 - 2006) στην ΑΣΚΤ. Από το 1993 εκθέτει στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Έχει παρουσιάσει 6 ατομικές εκθέσεις ζωγραφικής και έχει συμμετάσχει σε 25 ομαδικές εκθέσεις, μεταξύ των οποίων και σε τέσσερις μπιενάλε (Μπιενάλε Νέων Καλλιτεχνών/Ισπανία, 1991, Big Torino/Ιταλία, 2000, Τύνιδας/Τυνησία, 2002, 6η Μπιενάλε Πεκίνου/Κίνα, 2014). Παράλληλα έχει επιμεληθεί και οργανώσει τις οµαδικές εικαστικές εκθέσεις: Πορνογραφία (1997), Το σινεμά εμπνέει τους εικαστικούς (2000), Εδώδιµος τέχνη (2001), Ο Μίκυ συναντά την τέχνη (2004), Love will tear us apart (2005), Κοσμοναύτες του εσωτερικού διαστήματος (2018).
Στη δουλειά του συμπεριλαμβάνονται κόµικ καθώς και εικονογραφήσεις περιοδικών και βιβλίων. Ιστορίες κόµικ του έχουν δημοσιευθεί στην Ελλάδα, Αγγλία, Σλοβενία, Ιταλία και ΗΠΑ. Από το 1996 έχει εργαστεί σε κινηματογραφικές παραγωγές κινουμένων σχεδίων στην Αγγλία και την Ελλάδα.
Διδάσκει στο Τµήµα Τεχνών Ήχου και Εικόνας του Ιονίου Πανεπιστημίου ως Επίκουρος Καθηγητής.
Η Φλωρεντία Οικονομίδου επιλέχθηκε με το έργο της «We will overcome». Το έργο με τίτλο «We will overcome» είναι σχεδιασμένο στον υπολογιστή και τυπωμένο ψηφιακά. Η σύνθεσή της με υστερομεσαιωνικούς υπαινιγμούς, αναφέρεται στη μάχη κατά του Covid-19 και πραγματεύεται την ισορροπία μεταξύ φωτός και σκότους, θετικού και αρνητικού χώρου.
![Η Φλωρεντία Οικονομίδου στην 9η Διεθνή Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου Η Φλωρεντία Οικονομίδου στην 9η Διεθνή Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/florentia-oikonomidou-we-shall-overcome.jpg)
Σπούδασε ζωγραφική στην Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts στο Παρίσι (στο εργαστήριο Zavaro), στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών της Αθήνας (στο εργαστήριο του Νίκου Κεσσανλή) και Χαρακτική, επίσης στην ΑΣΚΤ (στο εργαστήριο του Θανάση Εξαρχόπουλου). Είναι Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, στο Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων της Σύρου, και διδάσκει Σχέδιο – Χρώμα - Έντυπη Τέχνη. Η δουλειά της περιλαμβάνει έργα ζωγραφικής, χαρακτικής και κατασκευές. Τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια εστιάζει στη χρήση νέας τεχνολογίας, όπως video animation, digital prints και εγκαταστάσεις. Η Φλωρεντία Οικονομίδου έχει παρουσιάσει δουλειά της σε δέκα ατομικές και σε πολλές διεθνείς εκθέσεις, Μπιενάλε και Τριενάλε.
Η Στέλλα Μιμίκου επιλέχθηκε με το «Immortal Flame» (2021, μικτή τεχνική, ακρυλικό & κολάζ σε καμβά), έργο με αναφορές στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
![Η Στέλλα Μιμίκου στην 9η Διεθνή Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου Η Στέλλα Μιμίκου στην 9η Διεθνή Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/stella-mimikou-immortal-flame.jpg)
Η καλλιτέχνης αποφοίτησε από το Τμήμα Ζωγραφικής της Ανώτατης Σχολής Καλών Tεχνών (1991-1996) έχοντας ως καθηγητές τους Τριαντάφυλλο Πατρασκίδη και Δημήτρη Μυταρά, τον Γιώργο Ζιάκα στην σκηνογραφία και τον Θανάση Εξαρχόπουλο στην χαρακτική. Επίσης, αποφοίτησε και από το τμήμα Γλυπτικής της ΑΣΚΤ (1996-2000), έχοντας παρακολουθήσει το εργαστήριο του Γιώργου Λάππα. Έχει συμμετάσχει και στις δύο προηγούμενες Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου.
![Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/mpienale-tehnis-pekinou-4-16.jpg)
![Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/mpienale-tehnis-pekinou-4-10.jpg)
![Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/mpienale-tehnis-pekinou-4-8.jpg)
![Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/mpienale-tehnis-pekinou-4-9.jpg)
![Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/mpienale-tehnis-pekinou-4-11.jpg)
![Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/mpienale-tehnis-pekinou-4-14.jpg)
![Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/mpienale-tehnis-pekinou-4-15.jpg)
![Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/mpienale-tehnis-pekinou-4-17.jpg)
INFO:
«Το φως της ζωής / The Light of Life»
9η Διεθνής Μπιενάλε Τέχνης του Πεκίνου
Εθνικό Μουσείο Τέχνης της Κίνας, Πεκίνο
Διάρκεια έκθεσης: 21 Ιανουαρίου – τέλος Μαρτίου 2022
http://www.bjbiennale.com.cn/en/
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.