- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Όταν εσύ έγινες αρκούδα, οι φόβοι μου έγιναν τίγρεις
Τι βλέπεις στους πίνακες της Σοφίας-Ρόουζ Κοσμίδου;
![125052-280643.jpg 125052-280643.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/125052-280643.jpg)
![Από την έκθεση «Όταν εσύ έγινες αρκούδα, οι φόβοι μου έγιναν τίγρεις» της Σοφία-Ρόουζ Κοσμίδου Από την έκθεση «Όταν εσύ έγινες αρκούδα, οι φόβοι μου έγιναν τίγρεις» της Σοφία-Ρόουζ Κοσμίδου](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/10/07/foto_4._sto_kentro.jpg)
Σοφία-Ρόουζ Κοσμίδου: Ατομική έκθεση με τίτλο «Όταν εσύ έγινες αρκούδα, οι φόβοι μου έγιναν τίγρεις» στην Gallery Genesis
Μία εξαιρετική ατομική έκθεση -πραγματική κατάθεση ψυχής- φιλοξενείται αυτές τις μέρες στην Gallery Genesis. Στην έκθεση «Όταν εσύ έγινες αρκούδα, οι φόβοι μου έγιναν τίγρεις» από το πρώτο μέχρι το τελευταίο -το πιο αισιόδοξο- έργο, ο θεατής απορροφάται και παρακολουθεί γοητευμένος την βιωματική «αφήγηση» της ταλαντούχας καλλιτέχνιδας Σοφίας - Ρόουζ Κοσμίδου, που αρχίζει από τα παιδικά της χρόνια και περιλαμβάνει τις μνήμες, τις τραυματικές εμπειρίες, τους φόβους, τις ευεργετικές επιρροές που σημάδεψαν τη ζωή της.
Η αναχώρηση και απουσία του πατέρα από το σπίτι, ο οποίος παρουσιάζεται με την μορφή αρκούδου, η έντονη, ουσιαστική και καταλυτική παρουσία της καθολικής Ιρλανδής μητέρας, η οποία παρουσιάζεται με την μορφή της Μαντόνας, οι φόβοι με την μορφή των τίγρεων, οι οποίες άλλοτε παραμονεύουν απειλητικά, άλλοτε κάθονται δίπλα στην μικρή Σοφία και την αδελφή της..., αποτυπώνονται πάνω στον καμβά μ' έναν μοναδικό τρόπο, γεμάτο μαεστρία αλλά και παλλόμενη ευαισθησία, διεγείρουν το συναίσθημα και δεν αφήνουν το μάτι του θεατή να ξεκολλήσει.
![Έργο από την έκθεση «Όταν εσύ έγινες αρκούδα, οι φόβοι μου έγιναν τίγρεις» της Σοφία-Ρόουζ Κοσμίδου Από την έκθεση «Όταν εσύ έγινες αρκούδα, οι φόβοι μου έγιναν τίγρεις» της Σοφία-Ρόουζ Κοσμίδου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/foto_8._stin_paidiki_hara.jpg)
Είναι μία έκθεση που κάποιος θα θέλει να δει πάνω από μία φορά και να προσπαθήσει να εισχωρήσει σ' αυτόν τον παιδικό κόσμο της Σοφίας, ο οποίος στιγματίστηκε έντονα από την απουσία του πατέρα. Μέσα από τα έργα, η καλλιτέχνης απελευθερώνεται, κλείνουν οι λογαριασμοί του παρελθόντος, επουλώνονται οι πληγές, ξορκίζονται οι φόβοι και επέρχεται η κάθαρση και η συμφιλίωση όχι όμως η αποκήρυξη αυτών μια και είναι ακριβώς αυτοί που την ωρίμασαν και την καθόρισαν σαν άνθρωπο.
Και έτσι στο τελευταίο έργο, την βλέπουμε σε μεγαλύτερη ηλικία, με τις τίγρεις μεν δίπλα της, αλλά ήρεμες, να της επιτρέπουν να τις χαϊδεύει... Και αυτό το δάμασμα των άγριων αιλουροειδών είναι ολόδική της μεγάλη κατάκτηση και επιτυχία.
![Έργο από την έκθεση «Όταν εσύ έγινες αρκούδα, οι φόβοι μου έγιναν τίγρεις» της Σοφία-Ρόουζ Κοσμίδου Από την έκθεση «Όταν εσύ έγινες αρκούδα, οι φόβοι μου έγιναν τίγρεις» της Σοφία-Ρόουζ Κοσμίδου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/foto_5._vavel.jpg)
Την επιμέλεια και καλλιτεχνική επιμέλεια της έκθεσης έχει ο Γιώργος Τζάνερης.
Tην έκθεση συνοδεύουν τα κείμενα του καταλόγου της Επιμελήτριας και Ιστορικού Τέχνης Ιριδας Κρητικού και του Εικαστικού Καθηγητή της ΑΣΚΤ, Γιώργου Καζάζη.
Η έκθεση θα διαρκέσει έως τις 9 Οκτωβρίου 2021.
![Έργο από την έκθεση «Όταν εσύ έγινες αρκούδα, οι φόβοι μου έγιναν τίγρεις» της Σοφία-Ρόουζ Κοσμίδου Από την έκθεση «Όταν εσύ έγινες αρκούδα, οι φόβοι μου έγιναν τίγρεις» της Σοφία-Ρόουζ Κοσμίδου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/foto_7._aisthisi_eleytherias_0.jpg)
Ποια είναι η Σοφία-Ρόουζ Κοσμίδου
Η Σοφία-Ρόουζ Κοσμίδου γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αθήνα. Το 2001 εισήχθη στο τμήμα Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Συνέχισε τις σπουδές της στη βυζαντινή φιλοσοφία και φιλολογία τις οποίες ολοκλήρωσε με υποτροφία Ειδικών Κονδυλίων Ερευνας. Το 2013 εισήχθη στο εικαστικό τμήμα της Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών, όπου μαθήτευσε στο ΣΤ' εργαστήριο ζωγραφικής με καθηγητή τον κο. Γ. Καζάζη. Το 2019 ολοκλήρωσε τις σπουδές της με άριστα. Εχει λάβει μέρος σε πολλές ομαδικές εκθέσεις και αυτή είναι η πρώτη της ατομική.
![Η καλλιτέχνης Σοφία-Ρόουζ Κοσμίδου με τον ιδιοκτήτη της Gallery Genenis, Γιώργο Τζάνερη και την Nαταλία Ρίζου. Η καλλιτέχνης Σοφία-Ρόουζ Κοσμίδου με τον ιδιοκτήτη της Gallery Genenis, Γιώργο Τζάνερη και την Nαταλία Ρίζου.](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/foto_12._i_kallitehnis_sofia-rooyz_kosmidoy_me_ton_idioktiti_tis_gallery_genenis_giorgo_tzaneri_kai_tin_natalia_rizoy.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.