Damien Hirst: Επιστροφή στη ζωγραφική
Ο Βρετανός καλλιτέχνης παρουσιάζει στο Παρίσι τα «Άνθη κερασιάς» που ολοκλήρωσε στη διάρκεια της πανδημίας
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![damien-hirst.jpg damien-hirst.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/07/06/damien-hirst.jpg)
Cherry Blossoms: Η έκθεση του Damien Hirst στη Fondation Cartier στο Παρίσι μέχρι τις 2 Ιανουαρίου 2022.
Το ότι ο προκλητικός Damien Hirst, γνωστός για τις φαραωνικές του εγκαταστάσεις, θα ζωγράφιζε λουλούδια, δεν το περιμέναμε. Για τον καλλιτέχνη των τετμημέρων νεκρών ζώων, ιδιαίτερα μετά την έκθεση που έκανε στη Βενετία το 2017 με τον τίτλο «Treasures from the Wreck of the Unbelievable», η στροφή φαίνεται εντυπωσιακή: ο Hirst ζωγραφίζει την κερασιά του κήπου του, την οποία, όπως λέει, χρησιμοποιεί σαν ρολόι∙ για να μετράει το πέρασμα των ημερών και των εποχών. Έχοντας δημιουργήσει τεράστιο αριθμό έργων που σόκαραν το κοινό −γεγονός που ανέβαζε τις τιμές τους: για παράδειγμα, το έργο-νεκροκεφαλή με τον τίτλο «For the Love of God» πουλήθηκε 100 εκατομμύρια δολάρια− ο Hirst σοκάρει αυτή τη φορά με τις κερασιές του.
Τα «Cherry Blossoms» εκτίθενται από σήμερα, 6 Ιουλίου, και μέχρι 2 Ιανουαρίου 2022, στη Fondation Cartier στο Παρίσι: πρόκειται για μεγάλους καμβάδες που θυμίζουν την action painting του Jackson Pollock και που συμπίπτουν θεματικά με τα τελευταία έργα του David Hockney ―αμφότεροι οι καλλιτέχνες από το Γιόρκσαϊρ, τους οποίους χωρίζουν σχεδόν τρεις δεκαετίες, σήμερα ζωγραφίζουν δέντρα. Σιγά-σιγά, η αναπαραστατική ζωγραφική ξαναγίνεται cool και ο Lucian Freud ίσως επικρατεί του Francis Bacon που εμπνέει τον Damien Hirst «με την απελπισία του» όπως λέει. «Υπάρχει περίσσεια φρικαλεοτήτων» προσθέτει. «Είναι καιρός για ωραία πράγματα».
Ο Hirst, αφήνοντας πίσω του την εποχή των «Spot Paintings» που τον έκαναν πλούσιο και διάσημο στη δεκαετία του 1980, όταν δεν ήταν ακόμα ούτε 25 ετών, απομακρύνθηκε στο πέρασμα του χρόνου από την ψυχρή τέχνη του Donald Judd ή του Sol Le Witt, ενώ, στην προσωπική του ζωή, επέβαλε πειθαρχία και πρόγραμμα. Το 2006 έπαψε να πίνει και να παίρνει κοκαΐνη, που τον έκαναν «ένα ερείπιο που τραύλιζε» κι από τότε εργάζεται κάθε μέρα 9-5, ώρες γραφείου: «Έβαλα τάξη στη ζωή μου» λέει. «Η καθημερινή ρουτίνα με έχει βοηθήσει πολύ». Στη διάρκεια της πανδημίας ολοκλήρωσε τις κερασιές του στο εργαστήριό του στο Ντέβον: περίπου 100 έργα «πιτσιλωτά» και «κηλιδωτά» σαν φόρος τιμής στον ύστερο ιμπρεσιονισμό.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.