- CITY GUIDE
- PODCAST
-
35°
Χριστίνα Ανδρουλιδάκη, CAN Christina Androulidaki Gallery
Το βασικό πρόβλημα τώρα που οι αίθουσες τέχνης ξανανοίγουν είναι ότι ο κόσμος παραμένει «παγωμένος».
![Χριστίνα Ανδρουλιδάκη, CAN Christina Androulidaki Gallery Χριστίνα Ανδρουλιδάκη, CAN Christina Androulidaki Gallery](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/04/14/5r2a7984.jpg)
Η Χριστίνα Ανδρουλιδάκη από την CAN Gallery μιλάει για τις συνέπειες της πανδημίας και του λοκντάουν στον χώρο της τέχνης και οραματίζεται την επόμενη μέρα.
Η πανδημία COVID-19 έφερε τεράστια αναταραχή στον τρόπο που ζούσαμε ως τώρα, δοκίμασε την παγκόσμια οικονομία και έφτασε στα όριά τους ολόκληρα συστήματα υγειονομικής περίθαλψης σε όλο τον κόσμο αλλά ταυτόχρονα μας πέρασε αυτόματα σε μία νέα εποχή στον πολιτιστικό τομέα, βάζοντας με κινήσεις fast forward στον κόσμο των ψηφιακών τεχνολογιών και στη διάδοση περιεχομένου χιλιάδες φοβισμένους, αγχωμένους, βαριεστημένους και κλεισμένους στα σπίτια τους πληθυσμούς. Από τον Μάρτιο του 2020, που οι περισσότεροι χώροι πολιτισμού σε όλο τον κόσμο έκλεισαν επ’ αόριστον (ή τουλάχιστον με τις υπηρεσίες τους ριζικά περιορισμένες) και οι εκθέσεις, παραστάσεις και λοιπά ακυρώθηκαν ή αναβλήθηκαν, είδαμε μία νέα δραστηριοποίηση των μουσείων, των αιθουσών τέχνης, ακόμη και των εμπορικών φουάρ σε ψηφιακές πλατφόρμες, οι οποίες επιχειρούν με διάφορα μέσα, όπως virtual tours, να αντικαταστήσουν τη φυσική ροή του φιλότεχνου κοινού στους χώρους τους με μια αντίστοιχη ψηφιακή.
![© Μαρία Μαρκέζη Χριστίνα Ανδρουλιδάκη, CAN Christina Androulidaki Gallery](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/5r2a7985.jpg)
Πέτυχε αυτό; θα αναρωτηθείτε. Κατά μία έννοια ναι, γιατί ήταν καιρός να χρησιμοποιήσουμε στον μέγιστο βαθμό τις τεχνολογίες που έχουμε στη διάθεσή μας, κατά μία άλλη όμως έννοια όχι. Κι αυτό γιατί η τέχνη κατά τη γνώμη μου χρειάζεται ΒΙΩΜΑ. Η εμπειρία του να επισκέπτεσαι μια αίθουσα τέχνης ή ένα μουσείο και να αντικρίζεις ένα έργο από κοντά δεν έχει καμία σχέση με την εμπειρία που έχεις καθώς το βλέπεις μέσα από μια οθόνη, ξαπλωμένος στον καναπέ με την πιτζάμα σου. Είναι σαν να ρωτάμε εάν τα chat rooms θα αντικαταστήσουν ποτέ πλήρως την ανθρώπινη επαφή ή την ανάγκη μας να βγαίνουμε έξω για καφέ και να κοιτάμε στα μάτια τον συνομιλητή μας.
Σαν CAN gallery την περίοδο της καραντίνας παραμείναμε «ανοικτοί» και πάρα πολύ ενεργοί κυρίως δουλεύοντας στο πλαίσιο συγκρότησης ιδιωτικών συλλογών. Παράλληλα βάλαμε τις εκθέσεις μας στην πλατφόρμα ARTSY, όπου κάποιος μπορεί να περιηγηθεί στον χώρο μας, να έρθει σε επαφή μαζί μας, αλλά και να αγοράσει απευθείας online τα έργα από τις εκθέσεις μας.
![© Μαρία Μαρκέζη Χριστίνα Ανδρουλιδάκη, CAN Christina Androulidaki Gallery](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/5r2a7991.jpg)
Το βασικό πρόβλημα που παρατηρώ τώρα που οι αίθουσες τέχνης δειλά-δειλά ξανανοίγουν και προσκαλούμε το κοινό να επισκεφθεί τους χώρους μας, είναι ότι το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού παραμένει «παγωμένο». Ο κόσμος θέλει να βγει και να κάνει μια βόλτα στον ήλιο, να συναντήσει τους φίλους του, να πάρει κάτι στο χέρι να πιει. Η ακύρωση όλων των άλλων δραστηριοτήτων έχει φέρει ένα γενικότερο μούδιασμα. Όχι μόνο στην αγορά αλλά κυρίως στην ψυχολογία. Οι χώροι τέχνης είναι σίγουρα ένα πολύ ασφαλές περιβάλλον για τον κάθε επισκέπτη. Εισέρχονται λίγα άτομα κάθε φορά, η παραμονή τους δεν ξεπερνάει τα 15-20 λεπτά και φυσικά δεν έρχονται σε κανέναν κίνδυνο καθώς δεν ακουμπούν τίποτα και δεν πλησιάζουν κανέναν. Εύχομαι ότι η επανέναρξη του λιανεμπορίου θα μας ξυπνήσει από τον λήθαργο και θα βγάλει τον κόσμο από το mood ματαίωσης μιας τόσο δύσκολης και παρατεταμένης παύσης.
Η έκθεση Beyond Nostalgia Hijack, η οποία ανοίγει το Σάββατο 17 Απριλίου (11π.μ. - 4 μ.μ.) στην CAN έχει ως θέμα της ακριβώς αυτήν την κατάσταση μουδιάσματος που συχνά βιώνεται σε στιγμές παύσης, η οποία όμως μπορεί να μετατραπεί σε μία χρήσιμη εμπειρία αναστοχασμού ή μετασχηματισμού. Οι καλλιτέχνες που συμμετέχουν στην έκθεση, ο Κωνσταντίνος Γιώτης, η Βαλίνια Σβορώνου, η Έυα Παπαμαργαρίτη, ο Μάριος Σταμάτης και ο Κωνσταντίνος Πέττας, καταπιάνονται με θέματα όπως η ευαλωτότητα, η έννοια του ρομαντισμού στις μέρες μας αλλά και στο μέλλον, η τεχνολογική πρόοδος, το συνεχώς μεταβαλλόμενο φυσικό τοπίο αλλά και η ίδια η ανθρώπινη ταυτότητα ως συνθήκη η οποία βρίσκεται μόνιμα σε κρίση.
![© Μαρία Μαρκέζη Χριστίνα Ανδρουλιδάκη, CAN Christina Androulidaki Gallery](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/5r2a7987.jpg)
Είμαι πολύ αισιόδοξη για το μέλλον. Η πανδημία μας στέρησε αλλά και μας δίδαξε πολλά. Μας έκανε να επανεκτιμήσουμε το υψηλότερο αγαθό – εκείνο της καλής υγείας. Μας ανάγκασε να ξανασκεφτούμε τι σημαίνει πληρότητα για τον καθένα μας. Από αυτήν την κρίση πιστεύω θα βγούμε πιο δυνατοί και σίγουρα πιο διψασμένοι για ζωή.
CAN Christina Androulidaki Gallery, Αναγνωστοπούλου 42, Κολωνάκι, www.can-gallery.com, www.artsy.net/can-christina-androulidaki/works, @cangallery
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.