Ρώμη: Έκθεση και ρετροσπεκτίβα του Aldo Rossi
Η έκθεση του ΜΑΧΧΙ παρουσιάζει υλικό και αρχεία από όλον τον κόσμο: σχέδια, σκίτσα, σημειώσεις, επιστολές, φωτογραφίες, μακέτες του αρχιτέκτονα της «μεγαλειώδους απλότητας»
![stavros-papadimas_1.jpg stavros-papadimas_1.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/stavros-papadimas_1.jpg)
![Ο Aldo Rossi © facebook/WikiArquitectura Aldo Rossi](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/03/16/aldo-rossi.jpg)
«Aldo Rossi: Ο αρχιτέκτονας και οι πόλεις»: Η έκθεση του ΜΑΧΧΙ για τη διαδρομή του στον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό, το «designboom» και την «αναλογική πόλη»
To ΜΑΧΧΙ, το Εθνικό Μουσείο των Τεχνών για τον 21ο αιώνα που βρίσκεται στη Ρώμη, διοργανώνει αφιέρωμα στον αρχιτέκτονα Aldo Rossi και ρετροσπεκτίβα του πολύπλευρου έργου του. Η έκθεση του ΜΑΧΧΙ εγκαινιάστηκε στις 10 Μαρτίου και θα συνεχιστεί μέχρι τις 17 Οκτωβρίου 2021 παρουσιάζοντας υλικό και αρχεία από όλον τον κόσμο: σχέδια, σκίτσα, σημειώσεις, επιστολές, φωτογραφίες, μακέτες και άλλα ντοκουμέντα, ανάμεσα στα οποία το πολεοδομικό σχέδιο της περιοχής Gallaratese του Μιλάνου, το σχέδιο του νεκροταφείου της Μόντενα και της συνοικίας Schützenstrasse του Βερολίνου.
![Το Μουσείο Bonnefanten στο Μάαστριχτ της Ολλανδίας, σχεδιασμένο από τον Aldo Rossi © facebook/WikiArquitectura Μουσείο Bonnefanten, Μάαστριχτ, Ολλανδία](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/bonnefanten-museum.jpg)
O Aldo Rossi (1931-1997) γεννήθηκε στο Μιλάνο, όπου σπούδασε Αρχιτεκτονική. Ήδη από το 1959, έγραφε στο περιοδικό Casabella-Continuità του οποίου έγινε αρχισυντάκτης το 1961-1964, ενώ αργότερα έγραψε δύο πολύ σημαντικά βιβλία, Η Αρχιτεκτονική της Πόλης και Επιστημονική Αυτοβιογραφία (κυκλοφορούν και τα δύο στα ελληνικά). Ο Rossi δίδαξε στην Αρχιτεκτονική του Μιλάνου, στο πανεπιστήμιο της Βενετίας, στη Ζυρίχη, στην Ισπανία και σε διάφορα πανεπιστήμια στις Ηνωμένες Πολιτείες. Το 1990 ήταν ο πρώτος ιταλός αρχιτέκτονας που βραβεύτηκε με το Pritzker και το 1992 με το μετάλλιο Thomas Jefferson. Ο Rossi σκοτώθηκε σε αυτοκινητικό δυστύχημα ενώ πήγαινε στο εξοχικό του στη λίμνη Ματζόρε. Ήταν 66 ετών.
![Η καρέκλα «Parigi» σχεδιασμένη από τον Aldo Rossi © EPA/GEORGIOS KEFALAS Parigi, Aldo Rossi](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/parigi-armchair-aldo-rossi.jpg)
Το έργο του συνδυάζει μεγαλοπρεπείς φόρμες με τα πιο αυστηρά γεωμετρικά σχήματα που θυμίζουν τη ζωγραφική του Ντε Κίρικο: απέριττη σουρεαλιστική γεωμετρία που αποπνέει ένταση συνδυάζοντας φαινομενικά διάσπαρτα στοιχεία – «δομές φτιαγμένες από μια σειρά θραυσμάτων που πρέπει να συναρμολογηθούν», όπως έγραφε. Ο Aldo Rossi υπήρξε αντικείμενο λατρείας των φοιτητών και, αντίθετα από το στερεότυπο που υπάρχει για τους Ιταλούς, μιλούσε θαυμάσια αγγλικά χωρίς έντονη προφορά, καθώς και γαλλικά και γερμανικά. Διατηρούσε αρχιτεκτονικά γραφεία στο Μανχάταν, στη Χάγη, στο Τόκιο και στο Μιλάνο.
Η έκθεση του ΜΑΧΧΙ διατρέχει τη διαδρομή του στον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό, τη συμβολή του σ’ αυτό που ονομάζεται «designboom» και τους οραματισμούς του για τη μελλοντική πόλη, τη λεγόμενη «αναλογική πόλη» (città analoga), που εντάσσεται στις μεγάλες πολεοδομικές ουτοπίες του 20ού αιώνα. Ο Rossi είχε παρουσιάσει τη città analoga στην Μπιενάλε της Βενετίας το 1976.
Ο επιμελητής της έκθεσης του MAXXΙ, Alberto Ferlega, λέει ότι οι εργασίες του Rossi, εκτός από την προφανή ιστορική σπουδαιότητά τους, αποκτούν νέα επικαιρότητα στο περιβάλλον της παγκοσμιοποίησης: οι μεγαλουπόλεις μας έχουν ανάγκη από ανανέωση και προσαρμογές. Η έκθεση που έχει τίτλο «Aldo Rossi: o αρχιτέκτονας και οι πόλεις» καθοδηγεί τον επισκέπτη από το Μιλάνο της δεκαετίας του 1950 στην Τζένοβα όπου ο Rossi έχτισε το θέατρο Carlo Felice, στο Βερολίνο, στη Βενετία, στο Τορίνο, στο Μάαστριχτ και στο Κιτακγιούσου της Ιαπωνίας, ενώ αναδεικνύει, εκτός από κτίρια και ανάπλαση συνοικιών, αντικείμενα που έγιναν σύμβολα των δεκαετιών 1970 και 1980. Μεταξύ αυτών την πολυθρόνα «Παρίσι», διάφορα έπιπλα γραφείου (σεκρετέρ, βιβλιοθήκες) και τις χαρακτηριστικές καφετιέρες που υλοποίησε η Alessi.
Στην οργάνωση της έκθεσης συνεργάστηκε η Σοφία Λέκκα-Αγγελοπούλου.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.