Πέτρος Νικόλτσος: Η ζωγραφική του πλευρά στο Συνεργατικό Καφενείο
Πώς ζωγραφίζει ένας από τους πιο αναγνωρίσιμους, για το στιλ του, φωτογράφους στην Ελλάδα;
![daad.jpg daad.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/daad.jpg)
![Ο φωτογράφος Πέτρος Νικόλτσος παρουσιάζει την έκθεση ζωγραφικής με έργα που φιλοτέχνησε την περίοδο του lockdown στο Συνεργατικό Καφενείο στην Ακαδημία Πλάτωνος Έργο ζωγραφικής του Πέτρου Νικόλτσου](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/10/24/petros-nikoltsos-zografiki_2_0.jpg)
Ο φωτογράφος Πέτρος Νικόλτσος παρουσιάζει την έκθεση ζωγραφικής με έργα που φιλοτέχνησε την περίοδο του lockdown στο Συνεργατικό Καφενείο στην Ακαδημία Πλάτωνος
Πώς ζωγραφίζει ένας από τους πιο αναγνωρίσιμους, για το στιλ του, φωτογράφους στην Ελλάδα; Από την Κυριακή 25 Οκτωβρίου όσοι βρίσκονται στην Αθήνα μπορούν να αναζητήσουν την απάντηση παρατηρώντας τα έργα του. Ο Πέτρος Νικόλτσος γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1979. Σπούδασε σε νεαρή ηλικία με τους φωτογράφους John Brooks και Νίκο Οικονομόπουλο και έχει δουλέψει ως βοηθός του Jim Godberg του πρακτορείου Magnum. Το 2007 εκδόθηκε το βιβλίο «Λος Άντζελες» από τις εκδόσεις Μελάνι, με φωτογραφίες του και κείμενα της Σώτης Τριανταφύλλου, και το 2010 το βιβλίο «Flâneur» από τις εκδόσεις ΙΑΝΟΣ με φωτογραφίες του και κείμενα του Στέφανου Τσιτσόπουλου. Συνεργάτης του περιοδικού SOUL και της ATHENS VOICE, έχει παρουσιάσει τη δουλειά του σε ομαδικές και ατομικές εκθέσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Κι όταν κοιτάς μια φωτογραφία του σχεδόν ενστικτωδώς αντιλαμβάνεσαι πως την έχει τραβήξει αυτός.
![Ο φωτογράφος Πέτρος Νικόλτσος παρουσιάζει την έκθεση ζωγραφικής με έργα που φιλοτέχνησε την περίοδο του lockdown στο Συνεργατικό Καφενείο στην Ακαδημία Πλάτωνος Έργο ζωγραφικής του Πέτρου Νικόλτσου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/petros-nikoltsos-zografiki_3.jpg)
Αποκαλύπτοντας μια άλλη καλλιτεχνική πλευρά του, ο Πέτρος Νικόλτσος παρουσιάζει μια σειρά έργων μικρού και μεσαίου μεγέθους που φιλοτέχνησε μέσα στη διάρκεια της καραντίνας σε χαρτί με υλικά όπως μελάνι, ακουαρέλα, ακρυλικό, γκουας και μαρκαδόρους. Για να μη χάσει το μυαλό του, όπως σχολιάζει. Οι εικόνες του είναι μη παραστατικές με γεωμετρικές ή καμπύλες φόρμες που άλλοτε θυμίζουν φυτικά οργανικά σχήματα και άλλοτε μηχανικές, αρχιτεκτονικές κατασκευές.
Σε κάποιες περιπτώσεις οι όγκοι μοιάζει να στέκονται σε ένα επίπεδο και να υποστηρίζει ο ένας τον άλλο έναντι κάποιας βαρύτητας ενώ σε άλλες περιπτώσεις οι όγκοι δείχνουν να απογειώνονται ή να αιωρούνται στον χώρο. Τα χρώματα δυνητικά συμβολίζουν τις κοινωνικές και τις πνευματικές δυναμικές του κόσμου μας ενώ τα σχήματα καταστάσεις σταθερότητας ή ελευθερίας.
![Ο φωτογράφος Πέτρος Νικόλτσος παρουσιάζει την έκθεση ζωγραφικής με έργα που φιλοτέχνησε την περίοδο του lockdown στο Συνεργατικό Καφενείο στην Ακαδημία Πλάτωνος Έργο ζωγραφικής του Πέτρου Νικόλτσου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/petros-nikoltsos-zografiki_4.jpg)
Η έκθεση με τον δωρικό τίτλο «Έργα σε χαρτί» του Πέτρου Νικόλτσου, περιμένει κάθε φιλοπερίεργο επισκέπτη στο Συνεργατικό Καφενείο στην Ακαδημία Πλάτωνος, όπου θα παρουσιάζονται τα έργα από την Κυριακή 25 Οκτωβρίου και για δύο εβδομάδες, σε έναν κοινωνικό μη κερδοσκοπικό χώρο που λειτουργεί από το 2010. Ως στόχο έχει την προώθηση της αλληλέγγυας οικονομίας, της άμεσης αδιαμεσολάβητης επικοινωνίας με τους παραγωγούς με προϊόντα που σέβονται τον εργαζόμενο την γη και το περιβάλλον. Η διάρκεια των εγκαινίων την Κυριακή 25 Οκτωβρίου θα είναι από τις 14:00 ως τις 22:00.
![Ο φωτογράφος Πέτρος Νικόλτσος παρουσιάζει την έκθεση ζωγραφικής με έργα που φιλοτέχνησε την περίοδο του lockdown στο Συνεργατικό Καφενείο στην Ακαδημία Πλάτωνος Έργο ζωγραφικής του Πέτρου Νικόλτσου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/petros-nikoltsos-zografiki_5.jpg)
Για την ανάγκη τήρησης των κανόνων προστασίας και για την αποφυγή συνωστισμού επιλέχθηκαν οι δύο μεγάλες βιτρίνες των πλάγιων όψεων του καφενείου ως επιφάνειες ανάρτησης των έργων έτσι η θέασή τους θα γίνεται εξωτερικά. Μια ευκαιρία να βάλεις λίγο χρώμα στη ζωή σου αυτή τη γκρίζα περίοδο.
![Ο φωτογράφος Πέτρος Νικόλτσος παρουσιάζει την έκθεση ζωγραφικής με έργα που φιλοτέχνησε την περίοδο του lockdown στο Συνεργατικό Καφενείο στην Ακαδημία Πλάτωνος Έργο ζωγραφικής του Πέτρου Νικόλτσου](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/petros-nikoltsos-zografiki_1.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.