- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
«Dream Together»: Πανό της Γιόκο Όνο στην είσοδο του Μet
Θα ανοίξει ξανά τις πόρτες του στις 29 Αυγούστου
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Τα πανό της Γιόκο Όνο στην είσοδο του Met της Νέας Υόρκης Τα πανό της Γιόκο Όνο στην είσοδο του Met της Νέας Υόρκης](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/08/21/met_2.jpg)
Εκεί όπου συνήθως βρίσκονται διαφημίσεις των εκθέσεων που φιλοξενούνται στο Met, αυτή τη φορά θα υπάρχουν πανό της Γιόκο Όνο με σύνθημα «Dream Together».
Ένα πανό της Γιόκο Όνο που θα φέρει το σύνθημα «Dream Together» θα κοσμεί την πρόσοψη του Met όταν αυτό ανοίξει και πάλι τις πόρτες του στις 29 Αυγούστου.
Εκεί που συνήθως τοποθετούνται οι διαφημίσεις των εκθέσεων που στεγάζονται στο μουσείο, οι υπεύθυνοί του αποφάσισαν να βάλουν το εν λόγω πανό στέλνοντας μήνυμα ενότητας και αλληλεγγύης σε όλο τον κόσμο.
Όταν όμως το Met υποδεχθεί εκ νέου επισκέπτες στις 29 Αυγούστου, θα τους προϋπαντήσει με άλλον τρόπο: για πρώτη φορά, ο χώρος που συνήθως καταλαμβάνεται από διαφήμιση των τρεχουσών εκθέσεων στο μουσείο θα έχει δοθεί στη Γιόκο Όνο, η οποία έχει δημιουργήσει δύο πανό, διαστάσεων 7,3x7,9 μέτρα, στο ένα των οποίων είναι γραμμένη η λέξη «DREAM» και στο άλλο η λέξη «TOGETHER».
«Όταν ονειρευόμαστε μαζί, δημιουργούμε μια καινούργια πραγματικότητα» σχολίασε η Γιόκο Όνο. «Ο κόσμος υποφέρει σε τρομακτικό βαθμό αλλά είμαστε μαζί, ακόμα κι αν είναι δύσκολο κάποιες φορές να το δει κανείς αυτό, και μαζί θα είναι και η μοναδική μας διέξοδος από αυτή την κρίση. Κάθε ένας από εμάς έχει τη δύναμη να αλλάξει τον κόσμο. Θυμηθείτε την αγάπη. ΟΝΕΙΡΕΥΤΕΙΤΕ ΜΑΖΙ».
Tα πανό «στέλνουν, σε όποιον τα βλέπει, ένα μήνυμα προσδοκίας, αντοχής και ελπίδας» είπε ο διευθυντής του Met, Μαξ Χολάιν. Από την πλευρά του, ο πρόεδρος του Μουσείου, Ντάνιελ Βάις, τόνισε ότι «αυτή η ανάρτηση είναι ένα σήμα ότι η ζωή επιστρέφει στη Νέα Υόρκη και στο Met, που ευδοκιμούν στη βάση της κοινότητας και της αίσθησης μιας κοινής αισιοδοξίας για τη δύναμη του ανθρώπινου πνεύματος και την ισχύ της τέχνης να παρηγορήσει, να εμπνεύσει ανθεκτικότητα και να μας βοηθήσει να κατανοήσουμε τους ταραγμένους καιρούς μας».
Το έργο «DREAM TOGETHER» της Γιόκο Όνο θα παραμείνει στην πρόσοψη του Met που βλέπει στην Πέμπτη Λεωφόρο από τις 20 Αυγούστου έως τις 13 Σεπτεμβρίου.
ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ: Live updates - Τι πρέπει να ξέρουμε για τον κορωνοϊό- Συνεχής ενημέρωση εδώ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.