- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
O Κωνσταντίνος Κακανιάς και τα ημερολόγια της καραντίνας
Μια έκθεση με θέμα την κυρία Τεπενδρή την περίοδο του lockdown παρουσιάζει ο γνωστός καλλιτέχνης αυτό τον καιρό στο Λος Άντζελες
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![The Quarantine Diaries: Η νέα έκθεση του Κωνσταντίνου Κακανιά παρουσιάζεται στο Λος Άντζελες έως τις 22 Αυγούστου Έργο του Κωνσταντίνου Κακανιά](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/07/30/kakanias-tependri_0.jpg)
The Quarantine Diaries: Η νέα έκθεση του Κωνσταντίνου Κακανιά παρουσιάζεται στο Λος Άντζελες έως τις 22 Αυγούστου με πρωταγωνίστρια την κυρία Τεπενδρή.
«Κυρία Τεπενδρή: Τα ημερολόγια της καραντίνας», είναι το όνομα της ατομικής έκθεσης που παρουσιάζει ο Κωνσταντίνος Κακανιάς αυτές τις ημέρες στην γκαλερί Gavlak του Λος Άντζελες. Είναι η δεύτερη έκθεση του γνωστού καλλιτέχνη στην ίδια γκαλερί με νέα έργα φτιαγμένα στο χαρτί που αναρτούσε και στον προσωπικό του λογαριασμό στο instagram όλη αυτή την περίοδο της καραντίνας, φτιάχνοντας σχεδόν καθημερινά το κέφι των followers του.
![The Quarantine Diaries: Η νέα έκθεση του Κωνσταντίνου Κακανιά παρουσιάζεται στο Λος Άντζελες έως τις 22 Αυγούστου Έργο του Κωνσταντίνου Κακανιά](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_3098_0.jpg)
«Αγαπητή κα Corona,
Εσύ, ποταπό μικρόβιο. Πώς τολμάς να σηκώσεις, έστω, το βλέμμα σου και να με κοιτάξεις; Θα σε καταστρέψω, θα σε αφανίσω, θα σε συνθλίψω κάτω από τις στιλέτο μου. Έτσι και σε ξαναδώ στην Park Avenue θα σε κάνω να χάσεις τον ύπνο σου, άθλιο σκατό. Τι είπες; Δεν είναι κομψό να βρίζω; Ποια είσαι ‘συ που θα μιλήσει για κομψότητα και γοητεία, φρικαλέο ον. Εξαιτίας σου έχασα τις αγαπημένες μου παραστάσεις στο Broadway, τις επιδείξεις των νέων ανοιξιάτικων κολεξιόν, έχασα το Salzburg Festival και το κόκκινο χαλί των Καννών… ω, ζω τον απόλυτο εφιάλτη! Και το χειρότερο απ’ όλα, είδα το φυσικό χρώμα των μαλλιών μου για πρώτη φορά μετά από 30 χρόνια. Μπορείς να αντιληφθείς πόσο τραυματική ήταν αυτή η διαπίστωση;
Μην διανοηθείς ποτέ να με πλησιάσεις, βρωμερό πλάσμα. Ξέρεις ποια είμαι ‘γω; Έχεις ιδέα με ποια πας να τα βάλεις;
Πήρες τις ζωές τόσων στυλάτων και γοητευτικών ανθρώπων, συμπεριλαμβανομένης και της προ-προ θειάς μου, της Ματίλντ, που ζούσε στο Μόντε Κάρλο στα 106 της (πάντα τη μισούσα γι’ αυτό, φυσικά).
Μέχρι εδώ ήταν όμως, χρυσή μου. Τώρα έρχομαι για σένα, αηδιαστικό, διπρόσωπο, υποκριτικό, οικτρό και αξιολύπητο μικρόβιο. Τώρα θα δεις τι σημαίνει γυναικεία ισχύς. Αναλαμβάνει η Tependris.
Σε μισώ,
Τ.»
![The Quarantine Diaries: Η νέα έκθεση του Κωνσταντίνου Κακανιά παρουσιάζεται στο Λος Άντζελες έως τις 22 Αυγούστου Έργο του Κωνσταντίνου Κακανιά](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/kakanias-tependris.jpeg)
Η εμβληματική κυρία Τεπενδρή στέλνει γράμμα στον Covid-19. Χειμαρρώδης και τολμηρή εξαπολύει προσωπική επίθεση στην κα Corona θέλοντας να εκφράσει τη δυσαρέσκειά της για την πρωτόγνωρη κατάσταση μέσα στην οποία είναι αναγκασμένη να ζει.
![The Quarantine Diaries: Η νέα έκθεση του Κωνσταντίνου Κακανιά παρουσιάζεται στο Λος Άντζελες έως τις 22 Αυγούστου Έργο του Κωνσταντίνου Κακανιά](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/worldofswiffer.jpg)
Η καραντίνα βρίσκει τον Κωνσταντίνο Κακανιά μαζί της, ακούει τα παράπονά της, αντιλαμβάνεται την αγανάκτηση που πλημμυρίζει τα posts της κυρίας Τεπενδρή στα σόσιαλ μίντια και τα μεταφέρει με χρώμα στο χαρτί.
Εμπνευσμένος από το ευφυές χιούμορ και το κοφτερό κριτικό πνεύμα της κυρίας Τεπενδρή και χωρίς να πάψει λεπτό να παρατηρεί σχεδόν εμμονικά τον παρηκμασμένο κόσμο της τέχνης, του ντιζάιν, της ευθαρσούς πολυτέλειας και του κοσμοπολιτισμού, ο Κακανιάς δημιουργεί ένα ιδιότυπο «ημερολόγιο», μια νέα ζωγραφική σειρά που αφηγείται τα έργα και τις ημέρες της ξακουστής κυρίας Τεπενδρή κατά την περίοδο της καραντίνας. Και παρόλο που αυτή τη φορά το παιχνιδιάρικο πινέλο του αντικρούει στο θλιβερό αντικείμενο με το οποίο καταπιάνεται - τον «εγκλεισμό» που επέβαλε η πανδημία - οι ζωγραφιές του αποκαλύπτουν μια ανεξάντλητη δίψα για ζωή και δημιουργία, γιατί η σοφή κυρία Τεπενδρή παροτρύνει να «ταξιδέψουμε με το νου», συστήνοντας ένα αρκετά ταιριαστό μάντρα για την περίοδο της καραντίνας και της κοινωνικής αφύπνισης.
![The Quarantine Diaries: Η νέα έκθεση του Κωνσταντίνου Κακανιά παρουσιάζεται στο Λος Άντζελες έως τις 22 Αυγούστου Έργο του Κωνσταντίνου Κακανιά](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/simplelife.jpg)
H νέα έκθεση του Κωνσταντίνου Κακανιά με τίτλο «Ημερολόγια Καραντίνας» (The Quarantine Diaries) παρουσιάζεται από τις 25 Ιουλίου έως τις 22 Αυγούστου στη γκαλερί GAVLAK στο Λος Άντζελες.
![The Quarantine Diaries: Η νέα έκθεση του Κωνσταντίνου Κακανιά παρουσιάζεται στο Λος Άντζελες έως τις 22 Αυγούστου Έργο του Κωνσταντίνου Κακανιά](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/scan081.jpg)
![The Quarantine Diaries: Η νέα έκθεση του Κωνσταντίνου Κακανιά παρουσιάζεται στο Λος Άντζελες έως τις 22 Αυγούστου Έργο του Κωνσταντίνου Κακανιά](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/scan078.jpg)
![The Quarantine Diaries: Η νέα έκθεση του Κωνσταντίνου Κακανιά παρουσιάζεται στο Λος Άντζελες έως τις 22 Αυγούστου Έργο του Κωνσταντίνου Κακανιά](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/habibi.jpg)
![The Quarantine Diaries: Η νέα έκθεση του Κωνσταντίνου Κακανιά παρουσιάζεται στο Λος Άντζελες έως τις 22 Αυγούστου Έργο του Κωνσταντίνου Κακανιά](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/scan077.jpg)
![The Quarantine Diaries: Η νέα έκθεση του Κωνσταντίνου Κακανιά παρουσιάζεται στο Λος Άντζελες έως τις 22 Αυγούστου Έργο του Κωνσταντίνου Κακανιά](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/egypt_0.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.