Το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης στηρίζει το «Μαθαίνουμε στο Σπίτι»
Το Μουσείο μάς έχει συνηθίσει να στηρίζει την εκπαίδευση και τους μικρότερους επισκέπτες του
![foto_1.jpg foto_1.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/foto_1_0.jpg)
![Ενισχύει την αγορά tablets για σχολεία Φίλοι του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/04/29/filoi-moyseio-kykladikis-texnis-tablets.jpg)
Το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης στηρίζει το «Μαθαίνουμε στο Σπίτι», με το 20% από κάθε ανανέωση και αναβάθμιση συνδρομής Φίλων του
Στο πλαίσιο της προστασίας από την εξάπλωση του κορωνοϊού εδώ και περίπου δύο μήνες μένουμε στο σπίτι. Από τις πρώτες δομές που σταμάτησαν τη διά ζώσης λειτουργία τους ήταν τα σχολεία και γι’ αυτό το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων εγκαινίασε το πρόγραμμα εξ αποστάσεως εκπαίδευσης «Μαθαίνουμε στο Σπίτι».
Το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης έχει «παράδοση» στην εκπαίδευση και στην υποστήριξη των παιδιών. Ανά τα χρόνια έχει πραγματοποιήσει αρκετά εκπαιδευτικά προγράμματα για σχολεία και δράσεις αποκλειστικά για τους μικρότερους επισκέπτες του. Παράλληλα, το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης από το 2016 έχει ξεκινήσει έναν κύκλο κοινωνικών προγραμμάτων.
Ήταν, λοιπόν, σχεδόν φυσικό επόμενο ότι το Μουσείο θα στήριζε με τον δικό του τρόπο το «Μαθαίνουμε στο Σπίτι». Πώς; Προσφέροντας 20% έκπτωση στην αγορά tablets για τα σχολεία με κάθε ανανέωση ή αναβάθμιση συνδρομής Φίλων του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης. Ο σκοπός του Μουσείο, με αυτή την κίνηση, είναι τριπλός: Η ενίσχυση του τεχνολογικού εξοπλισμού της εκπαιδευτικής κοινότητας, η βελτίωση των υπηρεσιών εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και η καλλιέργεια των ψηφιακών δεξιοτήτων των μαθητών.
![Στηρίζει το πρόγραμμα «Μαθαίνουμε στο Σπίτι» του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/mouseio-kykladikis-texnis.jpg)
Τι αναφέρει για την πρωτοβουλία του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης η Εκτελεστική Διευθύντριά του, Ευγενία Χριστοδουλάκου;
«Από την πρώτη μέρα της λειτουργίας του, το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης κατακλύζεται από παιδιά που συρρέουν για να δουν από κοντά τις συλλογές και τις εκθέσεις μας.
Παράλληλα, τα εκπαιδευτικά προγράμματα για σχολεία, οι εικαστικές δράσεις για οικογένειες και ο παιδικός διαγωνισμός ζωγραφικής προσφέρουν δημιουργία, χαρά και αναπτύσσουν την ομαδικότητα.
Ήταν, λοιπόν, σχεδόν φυσικό επόμενο ότι το Μουσείο θα στήριζε με τον δικό του τρόπο το «Μαθαίνουμε στο Σπίτι». Πώς; Προσφέροντας στην αγορά tablets για τα σχολεία το 20% από κάθε ανανέωση ή αναβάθμιση συνδρομής Φίλων του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης. Ο σκοπός του Μουσείου, με αυτή την κίνηση, είναι τριπλός: Η ενίσχυση του τεχνολογικού εξοπλισμού της εκπαιδευτικής κοινότητας, η βελτίωση των υπηρεσιών εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και η καλλιέργεια των ψηφιακών δεξιοτήτων των μαθητών.
![Στηρίζει το πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης και «Μαθαίνουμε στο Σπίτι»](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/filoi-moyseio-kykladikhs-texnhs_4.jpg)
Ποιοι είναι οι Φίλοι του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης;
Από το 1986 οι Φίλοι του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης υποστηρίζουν τις δραστηριότητες και τα προγράμματα του Μουσείου.
Η συμβολή όλων – ιδιωτών, οργανισμών, εταιρειών – υπήρξε πάντα ανεκτίμητη, εξασφαλίζοντας πόρους ικανούς να χρηματοδοτήσουν νέες εκθέσεις, τη συντήρηση των μόνιμων συλλογών, εκπαιδευτικά προγράμματα, διαλέξεις και εργαστήρια για ενήλικες, εκδόσεις κλπ.
Σήμερα, ο σύλλογος Φίλων του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης αποτελεί σημείο συνάντησης ανθρώπων που αγαπούν την τέχνη και τον πολιτισμό, υποστηρίζοντας έμπρακτα με την ετήσια συνδρομή τους το έργο του Μουσείου.
Ως αναγνώριση της υποστήριξής τους, οι Φίλοι έχουν αποκλειστικά προνόμια ανάλογα με την κατηγορία συνδρομής, ενώ παράλληλα τούς δίνεται η δυνατότητα να συμμετέχουν σε ξεναγήσεις, ταξίδια και άλλες εκδηλώσεις που διοργανώνονται ειδικά για αυτούς.
Το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης είναι ιδιωτικός μη κερδοσκοπικός οργανισμός και δεν στηρίζεται σε κρατικές επιχορηγήσεις. Στηρίζεται στις δωρεές των Φίλων του για να συνεχίσει να έχει τη δυνατότητα να παράγει έργο ως χώρος πολιτισμού ανοικτός για όλους.
![«Γεννήθηκαν» το 1986 Φίλοι Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/filoi-moyseio-kykladikhs-texnhs-neoi.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.