- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Αυτά είναι τα 4 posters του Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου
Μάς προδίδουν την ταυτότητα του φετινού προγράμματος
Τα εικαστικά posters του 65ου Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου
Δέος και στιβαρότητα, συνδυασμένα με μία παιγνιώδη και υπαινικτική καλαισθησία. Αυτή την ταυτότητα φιλοδοξεί να μάς παρουσιάσει με το φετινό του πρόγραμμα το Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου. Για αυτή την ταυτότητα μάς προϊδεάζει και μέσα από το τέσσερα posters του.
Για τα 65α γενέθλιά του, το Φεστιβάλ θέλει να μάς υπενθυμίσει πως η τέχνη, σε κάθε έκφανσή της, εκφράζεται, αναλύεται και εγγράφεται σε φόρμες. Οι φόρμες αυτές μπορεί να είναι νοητές, κυριολεκτικές, εύκαμπτες, άκαμπτες ή και ρευστές. Στην περίπτωση των φετινών posters, τρεις φόρμες ενώνονται και συναντώνται σε διαφορετικά χρώματα και σχήματα. Ο ρόλος του είναι διπλός. Από τη μία, καθαρά τυπογραφικός, αφού η κάθε μία σχηματίζει ένα από τα αρχικά του Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου. Από την άλλη, είναι εικαστικός, όντας μία παραπομπή σε ανθρώπινες φιγούρες και δραματικές αναπαραστάσεις.
Τα posters, ή μάλλον φόρμες τους δεν σταματούν εκεί όσον αφορά τους συμβολισμούς που κρύβουν μέσα τους. Εντός των κυρίαρχων φορμών, συναντάμε μικρο-φόρμες. Αυτές, σε πρώτο επίπεδο, λειτουργούν ως ένα είδος σημάνσεων για τους χώρους του Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου. Προχωρώντας, όμως, αποτελούν και έναν καμβά, ο οποίος μέσα από έναν εγκιβωτισμό στην ουσία, μάς προσφέρει τη φωτογραφική πληροφορία κάθε παράστασης του φετινού προγράμματος του Φεστιβάλ.
Η επιλογή της συγκεκριμένης εικαστικής διαδικασίας, η οποία έχει ως πηγή έμπνευσης τα πρώτα βήματα του μοντερνισμού τις δεκαετίες του ‘60 και του ‘70, δεν ήταν τυχαία. Η ανακοίνωση του Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου αναφέρει: «Στόχος είναι να εφαρμόσουμε μια επικοινωνιακή μέθοδο που, μέσω της πλαστικότητας και του stopping power, αποτυπώνει κάθε μήνυμα με διακριτό τρόπο, διατηρώντας όμως στρατηγική και αισθητική συνοχή. Η δύναμη μιας φόρμας χωρίς συμβατικό όριο γίνεται το μέσο μεταφοράς του νέου».
Αυτά είναι τα τέσσερα posters του 65ου Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.