- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Ο κορωνοϊός και η 25η Μαρτίου μέσα από το πενάκι του Soloup
Ο γνωστός σκιτσογράφος εμπνέεται από την έξοδο του Μεσολογγίου και επιτίθεται στον ιό
Κορωνοϊός, 25η Μαρτίου και χιούμορ. Ο Soloup τα συνδύασε όλα στα σκίτσα του.
Ο κορωνοϊός είναι το μεγάλο θέμα προς σάτιρα και «ξορκισμό». Στο σημερινό φύλλο της εφημερίδας «Ποντίκι», ο γνωστός σκιτσογράφος Soloup (Αντώνης Νικολόπουλος) κάνει με χιούμορ και καυστικότητα μία αναφορά στον αγώνα εναντίον αυτού του αόρατου εχθρού, την παραλληλίζει με την 25η Μαρτίου και την αφιερώνει στους γιατρούς και το νοσηλευτικό προσωπικό. Ενώ παράλληλα ετοιμάζει καινούργιο υλικό για την 200ή επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης, μας έδειξε τα καινούργια του σκίτσα και απάντησε στις ερωτήσεις μας:
Το σημερινό σκίτσο
«Ξαφνικά βρεθήκαμε να ζούμε σε δύσκολες μέρες. Πρωτόγνωρες καταστάσεις που καλούμαστε όλοι να πάρουμε θέση, τόσο σαν κοινωνία όσο και ο καθένας μας ξεχωριστά. Σε τέτοιες συνθήκες, ατομικό και συλλογικό συγκλίνουν. Σας θυμίζει κάτι αυτό; Η συγκεκριμένη γελοιογραφία μόλις ένα χρόνο πριν την πολυδιαφημισμένη επέτειο των 200 χρόνων από την Επανάσταση του ’21, κάνει τη σύνδεση. Το ατομικό και το συλλογικό μπαίνουν ξανά από την ίδια πλευρά της ζυγαριάς. Υπάρχει, λόγω και των ημερών, ένας παραλληλισμός με το 1821 και τις, φυσικά πολύ πιο δύσκολες, αποφάσεις που έπρεπε να πάρουν τότε οι άνθρωποι. Το σκίτσο λοιπόν που δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα που δουλεύω, το “Ποντίκι”, κάνει αυτή τη σύνδεση μέσω ενός θαυμάσιου πίνακα του Θεόδωρου Βρυζάκη για την έξοδο του Μεσολογγίου. Μέρες άνοιξης και τότε, το 1826, όπου το συλλογικό και το ατομικό ταυτίζονταν μπροστά στον κοινό σκοπό και την επιβίωση. Πρωταγωνιστές εδώ, οι γιατροί και οι νοσηλευτές που δίνουν πραγματικά έναν δύσκολο αγώνα».
Σκίτσα για τον κορωνοϊό
«Θα μπορούσε να γίνει κι αλλιώς; Υπάρχει πιο καθολική ειδησεογραφία τα τελευταία χρόνια, όπως αυτή που αναπάντεχα προέκυψε με τον κορωνοϊό; Υπήρχε περίπτωση να άφηνε αδιάφορους τους σκιτσογράφους ένα τέτοιο θέμα;
Μια γελοιογραφία λοιπόν που συνδέεται επίσης με την σημερινή “πολιορκία”, έχει για πρωταγωνιστή τον Κολοκοτρώνη, ζωσμένο όμως αυτή τη φορά με τα σημερινά, τα δικά μας καριοφίλια.
Σε ένα άλλο σκίτσο πάλι, το θέμα είναι η παγκόσμια μανία αποθησαύρισης χαρτιών υγείας ενόψει του αόρατου υγειονομικού κινδύνου και του κατ’ οίκον περιορισμού. Τη στιγμή που, αν ήμασταν πιο διαυγείς, σε μια ανάλογη περίσταση θ’ αναζητούσαμε άλλων ειδών… χαρτιά για πολεμοφόδια».
Το χιούμορ μπορεί να ξορκίσει τον ιό και τον φόβο;
«Το χιούμορ δεν θα σκοτώνει τον κορωνοϊό. Σίγουρα όμως μας κάνει πιο χαλαρούς, πιο αισιόδοξους, ώστε ν’ αντέξουμε αυτές τις πρωτόγνωρες καταστάσεις που ζούμε, και να τις ξεπεράσουμε. Να σας πω λοιπόν κάτι, μιας και αναφερθήκαμε με αφορμή τη συγκεκριμένη γελοιογραφία, στο 1821. Μελετώντας διάφορα κείμενα και απομνημονεύματα για τις ανάγκες του καινούργιου graphic novel που ετοιμάζω, θαύμασα πραγματικά, εκτός από την αλληλεγγύη, το θαυμάσιο χιούμορ που διέθεταν οι πολιορκημένοι του Μεσολογγίου λίγο πριν την έξοδο. Το χιούμορ δεν εξοντώνει τον εχθρό, εξοντώνει όμως τον φόβο».
Η σημερινή επικαιρότητα και η σάτιρα
«Όσο πιο στραβά πάει ο γιαλός, τόσες πιο πολλές αφορμές έχουν οι γελοιογράφοι για να σατιρίζουν. Θέλετε τις ακρότητες του Ερντογάν στη Συρία, τη Μεσόγειο και τα σύνορα; Τη συμπεριφορά της διεθνούς κοινότητας και της Ευρώπης απέναντι σε προβλήματα ανθρωπιστικών κρίσεων όπως είναι το προσφυγικό; Θέλετε τους αυτοσχεδιασμούς και τις παλινωδίες των Ελληνικών κυβερνήσεων; Δυστυχώς δεν έχουν τελειωμό οι αφορμές. Μακάρι να ζούσαμε σε έναν άλλο κόσμο κι ας ήταν οι αφορμές για τους γελοιογράφους, λιγότερες».
Η επόμενη δουλειά
«Από το 2017 με μια καλά δεμένη ερευνητική ομάδα, ετοιμάζουμε ένα μεγάλο, θα έλεγα επικό, graphic novel. Ο τίτλος του είναι “21- Η μάχη της πλατείας”. Θυμάστε το “Αϊβαλί” που είχε κυκλοφορήσει το 2014 από τον Κέδρο; Ε, τώρα μιλάμε για ένα ακόμα μεγαλύτερο graphic novel. Μια πολυεπίπεδη αφήγηση με αναφορές σε πρωτότυπα κείμενα, απομνημονεύματα αλλά και αρχεία. Μεγάλο μέρος της έρευνας μοιράζονται τρεις επιμελήτριες του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου, οι Ρεγγίνα Κατσιμάρδου, η Παναγιώτα Παναρίτη και η Νατάσα Καστρίτη. Στην ομάδα μας επίσης συμμετέχει και το Πανεπιστήμιο Αιγαίου με την καθηγήτρια Εύη Σαμπανίκου ενώ έχουμε πλέον και την πολύτιμη υποστήριξη του ΕΛΙΔΕΚ. Ελπίζουμε πως, αν όλα πάνε καλά, σε έναν χρόνο από τώρα θα είμαστε έτοιμοι να μοιραστούμε αυτή τη δουλειά με τους αναγνώστες. Έχουμε πολλές και ιδιαίτερα τιμητικές προτάσεις για την έκδοσή του. Σε λίγο καιρό όμως πρέπει να αποσαφηνιστεί και αυτό για να μπορέσουμε να το τρέμουμε ακόμα καλύτερα. Σύντομα θα έχετε ξανά νέα μας».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.