«Ο άλλος άνεμος» του Χρήστου Κεχαγιόγλου φυσάει στην Πάτρα
Η νέα ατομική έκθεση του καλλιτέχνη φιλοξενείται στην γκαλερί Cube
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![«Ξύλινη αποβάθρα σε γιορτή», Ακρυλικό σε καμβά Χρήστος Κεχαγιόγλου «Ο Άλλος άνεμος», Γκαλερί Cube, Πάτρα](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/11/05/kex-xilini-apovathra-se-giorti-acrylics-on-canvas-90-x-113-cm_pr1280.jpg)
Η νέα ατομική έκθεση του Χρήστου Κεχαγιόγλου «Ο Άλλος άνεμος» παρουσιάζεται στην Γκαλερί Cube στην Πάτρα.
Η Γκαλερί Cube στην Πάτρα εγκαινιάζει τη συνεργασία της με τον εικαστικό Χρήστο Κεχαγιόγλου και φιλοξενεί την καινούργια του δουλειά στην ατομική του έκθεση με τίτλο «Ο Άλλος Άνεμος» από τις 8 Νοεμβρίου ως τις 7 Δεκεμβρίου 2019.
Ο άλλος άνεμος έρχεται από το φανταστικό αρχιπέλαγος, που παιδιά σαν ήμασταν, χτίσαμε την μυθολογία του και το ταξιδέψαμε. Ή μάλλον αυτό μας κάλεσε και μας ταξίδεψε, αλλά μεγαλώνοντας εμείς σταματήσαμε πια να το πιστεύουμε. Κι όμως ο άνεμος του δεν σταμάτησε ποτέ να πνέει ελεύθερα μέσα μας, είναι εκείνο το ανάλαφρο αεράκι που αισθανόμαστε που και που ν’ αναστατώνει τη λογική μας και να μας απελευθερώνει από τις ψευδαισθήσεις της καθημερινότητας. Έρχεται από τόσο μακριά, που στην πνοή του ακούγεται ακόμα η γλώσσα του πρώτου ανθρώπου, η γλώσσα των μάγων, η αρχαία γλώσσα της δημιουργίας. Ας αφουγκραστούμε μες στη ζωγραφική τον ψίθυρο του, που ονοματίζει μυστικά τα πράγματα και τα αναζητά μες στη βαθιά κι αρχέγονη οντότητα τους.
![«Δέντρο με μαργαρίτες ΙΙΙ», Ακρυλικό σε καμβά Χρήστος Κεχαγιόγλου «Ο Άλλος άνεμος», Γκαλερί Cube, Πάτρα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/kex-dentro-me-margarites-iii-acrylics-on-cavas-50-x-50-cm_pr.jpg)
![«Συνάντηση στην Πάτρα», Ακρυλικό σε καμβά Χρήστος Κεχαγιόγλου «Ο Άλλος άνεμος», Γκαλερί Cube, Πάτρα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/kex-sinantisi-stin-patra-acrylics-on-canvas-70-x-70-cm_pr.jpg)
Τον Δεκέμβρη η έκθεση θα παρουσιαστεί στην Αλεξανδρούπολη ενώ τον Μάιο θα έρθει και στην Αθήνα.
![«Ιστιοφόρο φάντασμα», Ακρυλικό σε καμβά Χρήστος Κεχαγιόγλου «Ο Άλλος άνεμος», Γκαλερί Cube, Πάτρα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/kex-istioforo-fantasma-acrylics-on-canvas100-x-150-cm_pr.jpg)
![«Μοβ δάσος», Ακρυλικό σε καμβά Χρήστος Κεχαγιόγλου «Ο Άλλος άνεμος», Γκαλερί Cube, Πάτρα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/kex-mwb-dasos-acrylics-on-canvas70-x70-cm_pr.jpg)
Βιογραφικό Σημείωμα
Ο Χρήστος Κεχαγιόγλου γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1960. Ζωγραφίζει συστηματικά από το 1978 μέχρι σήμερα. Σπούδασε μηχανικός στο Πολυτεχνείο Θεσσαλονίκης σκηνοθεσία κινηματογράφου στην Αθήνα και στη συνέχεια έκανε μεταπτυχιακές σπουδές φιλοσοφίας της Τέχνης στο Παρίσι.
Έχει εργαστεί επί είκοσι τουλάχιστον χρόνια σαν art director και σκηνοθέτης στον κινηματογράφο και στην διαφήμιση. Πειραματικές ταινίες και Video art έργα του έχουν παρουσιαστεί σε διεθνή φεστιβάλ, αίθουσες τέχνης και μουσεία.
Έχει κάνει 36 ατομικές και πάνω από 70 ομαδικές εκθέσεις ζωγραφικής στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Το καλοκαίρι του 2014 η Πινακοθήκη Κυκλάδων παρουσίασε στην Σύρο μια ολοκληρωμένη αναδρομική έκθεση του έργου του.
Έργα του έχουν πινακοθήκες, μουσεία και μεγάλες συλλογές στην Ελλάδα και στο εξωτερικό (Εθνική Πινακοθήκη, Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, Μουσείο Βορέ, Πινακοθήκη Βογιατζόγλου και πολλά άλλα).
Έχουν εκδοθεί πολλά βιβλία, λευκώματα και μουσικές παραγωγές με έργα του (εκδόσεις Πατάκη, Κέδρος, Εν Πλω, Καλειδοσκόπιο, Κριτική, κ.α.)
![«Τραπέζι της νύχτας», Ακρυλικό σε καμβά Χρήστος Κεχαγιόγλου «Ο Άλλος άνεμος», Γκαλερί Cube, Πάτρα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/kex-trapezi-ths-nixtas-acrylics-on-canvas-50-x-50-cm_pr.jpg)
![«Ξύλινη αποβάθρα σε γιορτή», Ακρυλικό σε καμβά Χρήστος Κεχαγιόγλου «Ο Άλλος άνεμος», Γκαλερί Cube, Πάτρα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/kex-xilini-apovathra-se-giorti-acrylics-on-canvas-90-x-113-cm_pr880.jpg)
Πληροφορίες έκθεσης
Εγκαίνια: Παρασκευή, 8 Νοεμβρίου 2019, 20.00 – 10.30
Διάρκεια: 8 Νοεμβρίου – 7 Δεκεμβρίου 2019
Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα Τετάρτη Σάββατο 10.00 – 14.00, Τρίτη Πέμπτη Παρασκευή 10.00 – 14.00 & 18.00 – 21.00
Cube gallery, Μιαούλη 39, Πάτρα. Τηλ. 2611110069, email: lianazoza@cubegallery.gr, www.cubegallery.gr
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.