- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
Έκθεση ζωγραφικής στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων «Μελίνα»
Με τίτλο «Η Ελλάδα που αγαπώ» και τη συμμετοχή μαθητών και εικαστικών, μέχρι και τις 15 Νοεμβρίου.
![manos_athens_voice_1.jpg manos_athens_voice_1.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/manos_athens_voice_1.jpg)
![ellada_pou_agapw_4.jpg ellada_pou_agapw_4.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/11/04/ellada_pou_agapw_4.jpg)
Εγκαινιάστηκε η έκθεση ζωγραφικής μαθητών και εικαστικών στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων «Μελίνα» με τα έργα να παραχωρούνται στην πινακοθήκη του κέντρου.
Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Δάφνης «Γεώργιος Μπουζιάνης», η Α΄ Διεύθυνση Π.Ε. Αθηνών (Γραφεία Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης & Πολιτιστικών Θεμάτων) και το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης με την υποστήριξη του Οργανισμού Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων παρουσιάζουν την έκθεση ζωγραφικής «Η Ελλάδα που αγαπώ» στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων «Μελίνα» (Ηρακλειδών 66 & Θεσσαλονίκης, Θησείο), Στάση Μετρό Κεραμεικός.
![ellada_pou_agapw_2.jpg ellada_pou_agapw_2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/ellada_pou_agapw_2.jpg)
Στην έκθεση παρουσιάζονται έργα μαθητών/μαθητριών του σχολείου που έχουν θέμα την Ελλάδα μέσα από τα βιώματα και τις εικόνες που έχουν αποκτήσει, δημιουργώντας μια αίσθηση υπερηφάνειας για τον χώρο στον οποίο ζουν και μεγαλώνουν. Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου δημιούργησαν τα ζωγραφικά έργα υπό την επίβλεψη της κας Αθανασίας Σκληρού (επιμελήτριας του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης).
Στην έκθεση ακόμα παρουσιάζονται έργα καταξιωμένων εικαστικών και καλλιτεχνών που εμπνεύστηκαν από τη θεματική μας. Τα έργα αυτά οι εικαστικοί και καλλιτέχνες τα παραχωρούν ανιδιοτελώς στην πινακοθήκη του σχολείου μας, για να εμπνέουν τους μικρούς μαθητές.
![ellada_pou_agapw_3.jpg ellada_pou_agapw_3.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/ellada_pou_agapw_3_0.jpg)
Συμμετέχουν οι εικαστικοί (με αλφαβητική σειρά): Αλεξοπούλου Γιάννα, Αναστασιάδου Ντίνα, Αντζουλίδης Αντώνιος, Βατόπουλος Νίκος, Γιώγος Έννιος Έρως, Γκερρέρο Τζούλια, Δούπη Πολυξένη, Ζούμπα Ελένη, Κανελλόπουλος Κωνσταντίνος, Κανέλλου Εβίτα, Καράλη Αγγέλα, Καραπιδάκη Βάλια, Κιπένη Θαλασσινού Κατερίνα Ευμορφία, Κοκκινάκη Κατερίνα, Κολοτούρου Βάλη, Κόνιαρης Νίκος, Κοτσορές Σωκράτης, Κύρκου Ευδοκία, Κωνσταντίνου Πένυ, Λαός Σταύρος, Μάνου Έφη, Μαυρονικόλα Ματίνα, Μπάρα Αγγελική, Μπόμπορη Αγγελική, Μπλούκου Βασιλική, Παπανικολάου Ελένη, Πάστρα Μαρία, Πεταλίδου Μαργαρίτα, Σταύρου Σοφία, Στράγκας Πέτρος, Σωτήρχος Στάθης, Τσολάκογλου Νίκος, Χαρακτινού Άννα, Χατζηιωάννου Σταματία.
Γενική οργάνωση – Συντονισμός: Νίκος Ευσταθίου, Διευθυντής 5ου Δ.Σ. Δάφνης «Γεώργιος Μπουζιάνης»
Επιμελήτρια έκθεσης: Λουίζα Καραπιδάκη, Ιστορικός Τέχνης – Μουσειολόγος
Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων «Μελίνα», Ηρακλειδών 66 & Θεσσαλονίκης, Θησείο
Διάρκεια Έκθεσης: 2 Νοεμβρίου έως 15 Νοεμβρίου 2019
Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα κλειστά, Τρίτη έως Σάββατο 10:00-20:00, Κυριακή 10:00-14:00
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.