Οι φανταστικοί κόσμοι του Γιώργου Αυγέρου
Η νέα ατομική έκθεση του καλλιτέχνη φιλοξενείται στην Γκαλερί Ζουμπουλάκη
![341667-710504.jpg 341667-710504.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/341667-710504.jpg)
![giorgos-avgeros_athina_655x100_skones-zwgrafikis_2018zg.jpg giorgos-avgeros_athina_655x100_skones-zwgrafikis_2018zg.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/09/27/giorgos-avgeros_athina_655x100_skones-zwgrafikis_2018zg.jpg)
H Γκαλερί Ζουμπουλάκη παρουσιάζει τη νέα ατομική έκθεση του Γιώργου Αυγέρου με τίτλο «Νοητικές Περιπλανήσεις», την Πέμπτη 17 Οκτωβρίου 2019, στις 8 μ.μ.
H Γκαλερί Ζουμπουλάκη παρουσιάζει τη νέα ατομική έκθεση του Γιώργου Αυγέρου με τίτλο «Νοητικές Περιπλανήσεις». Ο Γιώργος Αυγέρος διερευνά την δορυφορική τεχνολογική εικόνα και τα προγράμματα ψηφιακής επεξεργασίας με οξυδέρκεια. Ενσωματώνει στη δουλειά του κάθε μικροατέλεια ή λάθος του προγράμματος, καθώς αυτά του επιτρέπουν να δημιουργήσει νέες οπτικές εικόνες. Διασχίζει έτσι τις τέσσερις διαστάσεις του χωροχρόνου και προσκαλεί τον θεατή σε ένα ταξίδι γύρω από τον κόσμο. Εστιάζει σε επίκαιρα κοινωνικοπολιτικά και οικολογικά ζητήματα που αφορούν συγκεκριμένες τοποθεσίες, όπως η Ελλάδα και η Ιαπωνία, μέχρι και τον κόσμο ολόκληρο. Η έκθεση Νοητικές Περιπλανήσεις πραγματεύεται το κοινωνικοπολιτικό πλαίσιο του παγκοσμιοποιημένου ανθρώπινου κόσμου.
![giorgos-avgeros_blurred-face-8-ulitsa-bolshaya_95x645_karvouno_2018zg.jpg giorgos-avgeros_blurred-face-8-ulitsa-bolshaya_95x645_karvouno_2018zg.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/giorgos-avgeros_blurred-face-8-ulitsa-bolshaya_95x645_karvouno_2018zg.jpg)
Η έκθεση είναι οργανωμένη γύρω από τέσσερις ανεξάρτητες θεματικές ενότητες:
- Η Ελληνική εκλεκτική μνήμη, το Ελληνικό “Φαντασιακό" σε σχέση με επιλεγμένες περιοχές.
- Κριτική της Παγκόσμιας κοινωνικοπολιτικής και οικολογικής θεώρησης.
- Χωροχρονική αναπόληση καλλιτεχνών.
- Ανώνυμα πορτραίτα.
![giorgos-avgeros_babylon-b_73x100_skones-zwgrafikis_2017zg.jpg giorgos-avgeros_babylon-b_73x100_skones-zwgrafikis_2017zg.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/giorgos-avgeros_babylon-b_73x100_skones-zwgrafikis_2017zg.jpg)
Οι θεματολογίες αναδύονται από τις πηγές των ενδιαφερόντων και τα καθημερινά ερεθίσματα του καλλιτέχνη. Κοινός παρονομαστής είναι η χρήση της ίδιας δημιουργικής προσέγγισης και τεχνοτροπίας, η εικονική περιήγηση και συλλογή εναέριων και “streetview” εικόνων, η επεξεργασία και ανάπλαση τους. Οι ψηφιακές εικόνες επανέρχονται στον χειροπιαστό κόσμο. Δουλεύοντας με προσήλωση στη λεπτομέρεια, ο καλλιτέχνης συνδυάζει στο χαρτί το σχέδιο με κάρβουνο και τον χρωματισμό με σκόνες ζωγραφικής στεγνές. Η απαιτητική αυτή διαδικασία έχει ως απώτερο στόχο να εκθέσει την τεχνητή φύση της δορυφορικής εικόνας και την ψευδαίσθηση της τρισδιάστατης προσομοίωσης, όπως αυτές εμφανίζονται σε προγράμματα εναέριας περιήγησης. Το αποτέλεσμα είναι ένα μείγμα από αναγνωρίσιμες εικόνες που μοιάζουν φανταστικές, όπως φιγούρες του Ιερώνυμου Μπος, ήρωες της Επανάστασης του ’21, αλλά και βασιλιάδες και εικόνες που αντικατοπτρίζουν την επιλεκτική εθνική μνήμη της Ελλάδας. Σε άλλο πίνακα εμφανίζεται σε μικρογραφία μια ζωγραφιά του ιάπωνα καλλιτέχνη Χοκουσάι. Οι ψηφιακές εικόνες της Γης μεταμορφώνονται σε πίνακες, ο καθένας με την δική του αφήγηση. Στη σειρά των ανώνυμων πορτρέτων επικρατεί το επίκαιρο ζήτημα των συνεπειών της ηλεκτρονικής παρακολούθησης, όπως η λογοκρισία και η παραβίαση της ιδιωτικότητας. Δίνοντας έμφαση στην εποχή της «μηχανής αναζήτησης», το φυσικό περιβάλλον των μορφών επισημαίνεται γραπτώς αντί οπτικά περιγραφικώς.
Μέσω των νοητικών του περιπλανήσεων, ο Γιώργος Αυγέρος ωθεί τον θεατή να επανεξετάσει την πολυεπίπεδη έννοια της παγκοσμιοποίησης. Η σημερινή αντίληψη του κόσμου άλλαξε εφόσον αποκτήσαμε πρόσβαση στην εναέρια θέα. Ο κόσμος πλέον επαναπροσδιορίζεται ως ένα διασυνδεδεμένο δίκτυο, μία οντότητα.
Η Athens Voice είναι χορηγός επικοινωνίας.
Info: Εγκαίνια έκθεσης: 17/10/19, 8 μ.μ., Διάρκεια έκθεσης: 17/10 - 9/11, Γκαλερί Ζουμπουλάκη (Πλ. Κολωνακίου 20).
Δείτε εδώ ολόκληρο το κείμενο της Έλλης Αντωνίου και τον κατάλογο της έκθεσης.
Ο Γιώργος Αυγέρος γεννήθηκε στα Χανιά το 1953. Τις πρώτες του γνώσεις στη ζωγραφική τις απέκτησε στη Σχολή Σχεδιαστών Γ.Μαρκουλάκη, με δασκάλους τους ζωγράφους Β.Κελαϊδή και Α. Πετρουλάκη. Η δεκαετία του ’70 τον βρίσκει στην Αθήνα, στα εργαστήρια των Γ.Βογιατζή και Β.Κορκόβελου. Το 1981 πηγαίνει για σπουδές στο Παρίσι, ενώ το 82 το εγκαταλείπει και εγκαθίσταται μόνιμα στα Χανιά όπου για μεγάλο διάστημα δουλεύει γλυπτά και κατασκευές. Τα τελευταία χρόνια η ζωγραφική είναι αυτή που κυριαρχεί στη δουλειά του σε συνδυασμό όμως πολλές φορές με το ανάγλυφο στοιχείο ή την κατασκευή.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.