Stefanos Rokos: Η έκθεση αφιερωμένη στο No more shall we part ταξιδεύει
Τα έργα του ζωγράφου Στέφανου Ρόκου ταξιδεύουν σε Αμβέρσα και Κύθηρα
![357830-741365.jpg 357830-741365.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/357830-741365.jpg)
![© Stefanos Rokos © Stefanos Rokos](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/07/25/12_darkerwith.jpg)
Η έκθεση του ζωγράφου Στέφανου Ρόκου αφιερωμένη στο άλμπουμ των Nick Cave and the Bad Sheeds, No more shall we part, συνεχίζει το ταξίδι της
Η NMSWP έκθεση συνεχίζει το ταξίδι της στην Bernaerts Gallery στην Αμβέρσα, μετά από μια επιτυχημένη παρουσίαση στο Μουσείο Μπενάκη, στην Αθήνα την άνοιξη του 2019, αλλά και στα Κύθηρα στην γκαλερί Follow Your Art, η οποία θα φιλοξενήσει 2 μεταξοτυπίες των έργων.
Ο εικαστικός εμπνέεται από τον δίσκο του Nick Cave και των Bad Seeds “No More Shall We Part” 17 χρόνια μετά την κυκλοφορία του και επιχειρεί μία συναισθηματική αποτύπωση των κομματιών σε 14 έργα.
«Αρκετό καιρό μετά την πρώτη ακρόαση του No More Shall We Part, ήξερα πως οι εικόνες που είχαν σχηματιστεί μέσα μου όταν άκουσα για πρώτη φορά τα τραγούδια του ήταν ακόμη μαζί μου. Συνεπώς, το 2015, νιώθοντας περισσότερο ώριμος καλλιτεχνικά, αποφάσισα να αφοσιωθώ για όσο καιρό χρειαζόταν στο να υλοποιήσω την ιδέα που είχα για χρόνια: να προσπαθήσω να οπτικοποιήσω με τον δικό μου προσωπικό τρόπο το δίσκο μέσα από 14 έργα εμπνευσμένα από τα 12 κομμάτια του και 2 b-sides που συμπεριλαμβάνονται στην limited έκδοση και έπειτα να τα μεταφέρω με προσοχή σε ένα artbook».
Σύνδεσμος ανάμεσα στον εικαστικό και τον Nick Cave υπήρξε ο Jim Sclavunos, ντράμερ των Τhe Bad Seeds. Τους δύο άνδρες, τον Ρόκο και τον Sclavuno συνδέει μια μακρόχρονη φιλία. Ο Nick Cave αναφέρει «Ήταν φοβερό να στέκομαι στο στούντιο και να βλέπω τους πίνακες από κοντά - το μεγαλείο τους, με όλες τις λεπτομέρειές τους και τους τρομακτικούς κενούς χώρους τους. Νιώθω να συνδέομαι μαζί τους στην ουσία τους. Αισθάνομαι ότι είναι πολύ κοντά στον τρόπο με τον οποίο γράφω στίχους - έντονες εκρήξεις μνήμης, εκστατικές λεπτομέρειες, αιφνιδιαστικές ερωτικές εξάρσεις, εσωτερικές εικόνες, σφυρηλάτηση κατεψυγμένων αφηγήσεων που αιωρούνται γύρω από όνειρα, στοιχειωμένα και περίεργα επιβεβαιώνοντας τη ζωή».
STEFANOS ROKOS: NICK CAVE & THE BAD SEEDS
NO MORE SHALL WE PART, 14 PAINTINGS 17 YEARS LATER
—
ANTWERP, BELGIUM
Διάρκεια Έκθεσης: 3 – 23 Σεπτεμβρίου 2019
Μέρος: Bernaerts Gallery, Αμβέρσα, Βέλγιο
Οι επισκέπτες της έκθεσης θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την εικαστική προσέγγιση του Στέφανου Ρόκου στο μουσικό άλμπουμ των Nick Cave & The Bad Seeds, με τίτλο "No More Shall We Part", το οποίο αποτελεί την κατάθεση της προσωπικής του πρότασης για τη διαλεκτική σχέση που μπορεί να αναπτυχθεί ανάμεσα σε δύο μορφές τέχνης – τη ζωγραφική και την τραγουδοποιία – οι οποίες ανέκαθεν συγκροτούν τον σκληρό πυρήνα της καλλιτεχνικής του έκφρασης και δημιουργίας.
STEFANOS ROKOS: NICK CAVE & THE BAD SEEDS
NO MORE SHALL WE PART, 14 PAINTINGS 17 YEARS LATER
SILKSCREEN, MONOPRINTS, ART BOOK
—
KYTHERA, GREECE
Η γκαλερί Follow Your Art φιλοξενεί στα Κύθηρα, τις δύο μεταξοτυπίες "Darker With The Day" και "And Νο More Shall We Part", που δημιουργήθηκαν σε συνεργασία με την ομάδα Tind Silkscreen και είναι παραλλαγές των αντίστοιχων ζωγραφικών έργων. Παράλληλα, Θα παρουσιαστούν επιλεγμένες μονοτυπίες.
Εγκαίνια έκθεσης: Τρίτη 13 Αυγούστου 2019, 9:30 μ.μ.
Διάρκεια έκθεσης: 13 - 30 Αυγούστου 2019
Μέρος: Follow Your Art The Gallery, Καψάλι, Κύθηρα
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.