![59266-137646.jpg 59266-137646.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/59266-137646.jpg)
![55157-111303.jpg 55157-111303.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2013/12/01/55157-111303.jpg)
Τι συμβαίνει όταν δεν μπορούμε να επαναφέρουμε τις αναμνήσεις μας, όσο σκληρά κι αν προσπαθούμε; Τι γίνεται όταν κάτι οικείο μετατρέπεται σε ξένο και αγνώριστο, λόγω μιας ασθένειας; Η έκθεση φωτογραφίας «Αλτσχάιμερ: Μια ήσυχη ιστορία, 2012» με έργα της Arabella Plouviez εξετάζει τις έννοιες των αναμνήσεων, της μνήμης και της απώλειάς της και παρουσιάζεται σε ένα κτίριο που κουβαλάει τις δικές του μνήμες στο πέρασμα του χρόνου, στο Μπενσουσάν Χαν. Πρόκειται για ένα σημαντικό ιστορικό κομμάτι της Θεσσαλονίκης, που στη δεκαετία του 1920 λειτουργούσε ως πανδοχείο, ενώ στη συνέχεια στέγασε διαφόρων ειδών καταστήματα (μπαχαρικών, ψιλικών κ.ά.)
Μέσα στη σύγχυση της νόσου του Αλτσχάιμερ, η καθημερινότητα απομακρύνεται, η αμεσότητα χάνεται και το άτομο πασχίζει να κατανοήσει τη σύγχυση των άλλων. Η παρούσα σειρά χρησιμοποιεί ένα οικιακό περιβάλλον, όπου έχει βιωθεί μια ολόκληρη ζωή, και το μέσο της φωτογραφίας, που τόσο συχνά μεταχειριζόμαστε ως μνήμη, για να εξερευνήσει μερικούς από τους τρόπους με τους οποίους το μυαλό μας χάνεται μέσα σε αυτή την ασθένεια.
Τα έργα αυτά δεν αφορούν τη διαδικασία της μνήμης με προφανή τρόπο. Μέσα από τη σχέση μεταξύ εικόνων που εξερευνούν τη ξεθωριασμένη δόξα ενός αγαπημένου σπιτικού και του κειμένου που με βάση την ασάφεια της μίας και μόνης λέξης παρέχει μία πληθώρα εμφανών εννοιών και ταυτόχρονα καμία σαφήνεια όσον αφορά το μήνυμα, το κάθε έργο προκαλεί τον θεατή να αντιληφθεί την απόσταση από το παρόν που η νόσος Αλτσχάιμερ μπορεί να επιφέρει.
Η Arabella Plouviez είναι καθηγήτρια, επικεφαλής του τομέα της Φωτογραφίας στο Πανεπιστήμιο του Sunderland. Έχει δημοσιεύσει και εκθέσει τη φωτογραφική της δουλειά τόσο σε εθνικό όσο και σε διεθνές επίπεδο. Η δουλειά της συνδυάζει εικόνα και κείμενο για να απεικονίσει ιδέες και θέματα, ενώ η έρευνά της πραγματοποιείται μέσω συνεργασίας με διάφορες κοινότητες. Πιο συγκεκριμένα, το σώμα δουλειάς της έχει διερευνήσει διαφορετικά κοινωνικά πεδία, εξετάζοντας από ζητήματα φρενοβλάβειας και εγκληματικότητας και τη νόσο του Αλτσχάιμερ έως την αναπαράσταση των γυναικών. Πρόσφατα έργα της μελετούν τη φωτογραφία την εποχή του Δικτύου. Σε συνεργασία με τους συναδέλφους της, έχει συμβάλει στη δημιουργία του ερευνητικού κέντρου φωτογραφίας Northern Centre of Photography στο Πανεπιστήμιο του Sunderland, και μέσα σε αυτό την περιφερειακή υπηρεσία ανάπτυξης, North East Φωτογραφία Network (NEPN), η οποία ενθαρρύνει και υποστηρίζει την ανάπτυξη κριτικού λόγου γύρω από υψηλή ποιότητας, κριτικής φύσεως φωτογραφικές πρακτικές. www.photography-at-sunderland.co.uk
Η έκθεση είναι μια παραγωγή του Πανεπιστημίου του Sunderland και φιλοξενείται έως τις 22 Δεκεμβρίου στο Μπενσουσάν Χαν (Εδέσσης 6, Άνω Λαδάδικα, τηλ.: 2313318212). Ώρες λειτουργίας: Πε-Κυ 11.00-19.00.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.