- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
Η Λυδία Βενιέρη ζωντανεύει τις ιστορίες του Λόρδου Βύρωνα
Η νέα tableaux vivants έκθεσή της σας περιμένει στο Τζαμί Τζισδαράκη
![foto_1.jpg foto_1.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/foto_1_0.jpg)
![lydia-venieri-27-don-juan-haidee-plate-xxvii.jpg lydia-venieri-27-don-juan-haidee-plate-xxvii.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/04/02/lydia-venieri-27-don-juan-haidee-plate-xxvii.jpg)
Με μία σειρά από ζωντανές εικόνες, ή αλλιώς tableaux vivants, οι ήρωες και οι ιστορίες της ποίησης του Λόρδου Βύρωνα θα αποκτήσουν υπόσταση από τις 7 Απριλίου στις 12:00. Ο λόγος για την «Βυρωνικοί Ήρωες», την έκθεση της Λυδίας Βενιέρη, που θα παρουσιαστεί από το Μουσείο Νεότερου Ελληνικού Πολιτισμού σε έναν από τους πιο εμβληματικούς εκθεσιακούς χώρους της Αθήνας, το Τζαμί Τζισδαράκη (Πανδρόσου 73-97, Αθήνα) στο Μοναστηράκι.
![lydia-venieri-07-don-juan-canto-iv-plate-vii.jpg lydia-venieri-07-don-juan-canto-iv-plate-vii.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/lydia-venieri-07-don-juan-canto-iv-plate-vii.jpg)
Η Λυδία Βενιέρη ακολουθεί τα βήματα καλλιτεχνών, όπως ο Luigi Ontani και η Eleanor Antin, ώστε να παρακολουθήσει τα στοιχεία της ποίησης του Λόρδου Βύρωνα και την νοηματοδότησή τους, με όρους εκδραμάτισης-διαδραμάτισης. Συγκεκριμένα, η καλλιτέχνης φωτογράφισε νέους ανθρώπους ντυμένους με ρούχα της βυρωνικής εποχής σε κατασκευασμένους ειδυλλιακούς χώρους και στη συνέχεια επεξεργάστηκε το υλικό ψηφιακά, δημιουργώντας μία αισθητική ψευδοζωγραφική κατασκευή, μία σειρά από ετεροχρονισμένα μυθοποιητικά φωτογραφικά στιγμιότυπα.
Ο φωτογράφος Robert McCabe σχολίασε για τους «Βυρωνικούς Ήρωες»: ««Η ποίηση του Λόρδου Βύρωνα είναι δυνατή σε ρυθμό, μουσική και εικόνες και η Λυδία ζωντανεύει τους ήρωες και τις ηρωίδες του με ένα πρωτότυπο όραμα. Το συνολικό αποτέλεσμα είναι μια ζωηρή, έντονη ενίσχυση της δυναμικής εικονογραφίας του Βύρωνα μέσα από τον ιδιαίτερο φακό της Λυδίας».
![lydia-venieri-06-pedrillo-and-juan-canto-ii-plate-vi1.jpg lydia-venieri-06-pedrillo-and-juan-canto-ii-plate-vi1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/lydia-venieri-06-pedrillo-and-juan-canto-ii-plate-vi1.jpg)
Την ίδια στιγμή, η Λυδία Βενιέρη έχει σημειώσει για την έκθεση της, η οποία αποτελεί το πρώτο μέρος του «Βυρωνικού Κώδικα» της, που θα βρίσκεται ολόκληρος στο Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης από το ερχόμενο φθινόπωρο: «Το πάθος, ο ρομαντισμός, η επανάσταση, η ανάγκη γι’ αυτό που λέγεται αλήθεια σε συνδυασμό με την περιέργεια για τον κόσμο, το περιπετειώδες πνεύμα και την εορταστική διάθεση, που εναλλάσσεται τη μελαγχολική, το μαθηματικό συναίσθημα, που δημιουργεί μοτίβα αρχέτυπα και επαναλαμβανόμενα στους μοιραίους ανθρώπους, που δεν ορίζονται από τους κοινωνικούς κανόνες ή συμπεριφορές και καταλήγουν σαν αστέρες να σχίζουν και να διαπερνούν τις στοιβάδες της ύπαρξης, είναι για μένα η πεμπτουσία της ζωής και του έργου μου».
![lydia-venieri-09-the-future-cheats-us-plate-ix.jpg lydia-venieri-09-the-future-cheats-us-plate-ix.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/lydia-venieri-09-the-future-cheats-us-plate-ix.jpg)
Η έκθεση θα βρίσκεται στο Τζαμί Τζισδαράκη από τις 7 Απριλίου έως και τις 31 Μαΐου.
Περισσότερες Πληροφορίες:
Ώρες λειτουργίας: Καθημερινά (εκτός Τρίτης) 8:30-16:00
210 3242066/210 3249698
www.mnep.gr
![lydia-venieri-17-sardanapalus-myrrha-plate-xvii.jpg lydia-venieri-17-sardanapalus-myrrha-plate-xvii.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/lydia-venieri-17-sardanapalus-myrrha-plate-xvii.jpg)
![lydia-venieri-04-astarte-manfred-tomorrow-you-die-plate-iv.jpg lydia-venieri-04-astarte-manfred-tomorrow-you-die-plate-iv.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/lydia-venieri-04-astarte-manfred-tomorrow-you-die-plate-iv.jpg)
![lydia-venieri-31-siege-of-corinth-francheska-alp-plate-xxxi.jpg lydia-venieri-31-siege-of-corinth-francheska-alp-plate-xxxi.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/lydia-venieri-31-siege-of-corinth-francheska-alp-plate-xxxi.jpg)
![lydia-venieri-05-the-corsair-plate-v.jpg lydia-venieri-05-the-corsair-plate-v.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/lydia-venieri-05-the-corsair-plate-v.jpg)
![lydia-venieri-03-the-isle-of-greece-plate-iii.jpg lydia-venieri-03-the-isle-of-greece-plate-iii.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/lydia-venieri-03-the-isle-of-greece-plate-iii.jpg)
![lydia-venieri-14-werner-stralenheim-and-urric-plate-xiv.jpg lydia-venieri-14-werner-stralenheim-and-urric-plate-xiv.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/lydia-venieri-14-werner-stralenheim-and-urric-plate-xiv.jpg)
![lydia-venieri-02-maid-of-athens-plate-ii.jpg lydia-venieri-02-maid-of-athens-plate-ii.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/lydia-venieri-02-maid-of-athens-plate-ii.jpg)
![lydia-venieri-29-the-destruction-of-sennacherib-plate-xxix.jpg lydia-venieri-29-the-destruction-of-sennacherib-plate-xxix.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/lydia-venieri-29-the-destruction-of-sennacherib-plate-xxix.jpg)
![lydia-venieri-21-the-giaour-leila-plate-xxi.jpg lydia-venieri-21-the-giaour-leila-plate-xxi.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/lydia-venieri-21-the-giaour-leila-plate-xxi.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.