ArtAZ: Έργα που αναδεικνύουν το ύφασμα του καναπέ
Η ομαδική έκθεση παρουσιάζεται στο «9 ΕΝΝΕΑ»
![341667-710504.jpg 341667-710504.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/341667-710504.jpg)
![14.-fotis-pehlivanidis-i_m-not-happy-acrylics-on-canvas-100x120-cm.jpg 14.-fotis-pehlivanidis-i_m-not-happy-acrylics-on-canvas-100x120-cm.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/03/20/14.-fotis-pehlivanidis-i_m-not-happy-acrylics-on-canvas-100x120-cm.jpg)
Σύμφωνα με το βιβλίο «Η Ελληνική Τέχνη από το Α έως το Ω» οι σκληροπυρηνικοί του εικαστικού κόσμου δεν εγκρίνουν τα «έργα τα οποία, αντί να προβληματίζουν τον θεατή, αναδεικνύουν το ύφασμα του καναπέ».
![1.-john-valyrakis-_autumn-leaves_-acrylics-on-canvas-2019-40-x-30cm.jpg 1.-john-valyrakis-_autumn-leaves_-acrylics-on-canvas-2019-40-x-30cm.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/1.-john-valyrakis-_autumn-leaves_-acrylics-on-canvas-2019-40-x-30cm.jpg)
Η Αλεξάνδρα Κολλάρου, επιμελήτρια και συγγραφέας του βιβλίου, καλεί 18 καλλιτέχνες, που ξεχωρίζει για την εικαστική τους ιδιαιτερότητα, να δημιουργήσουν έργα με αφετηρία αυτήν τη φράση. Φυσικά, ο τίτλος της έκθεσης κλείνει το μάτι στο κοινό. Τι είναι λοιπόν στην περίπτωση μας τα «έργα που αναδεικνύουν το ύφασμα του καναπέ»;
![17.-ismini-bonatsou-sierva-maria-de-todos-los-angeles-mixed-media-and-cut-out-on-paper-115-x-90-cm.jpg 17.-ismini-bonatsou-sierva-maria-de-todos-los-angeles-mixed-media-and-cut-out-on-paper-115-x-90-cm.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/17.-ismini-bonatsou-sierva-maria-de-todos-los-angeles-mixed-media-and-cut-out-on-paper-115-x-90-cm.jpg)
Έργα που θέλεις να ζήσεις μαζί τους. Έργα που βλέποντας τα καταλαβαίνεις ότι είναι έργα τέχνης. Επίσης, τα έργα που προτιμάει συνήθως ο κόσμος που δε διαθέτει Phd στην ιστορία της Τέχνης και δικό του εικαστικό Ίδρυμα. Θα μπορούσαμε να τα πούμε «προσιτά» έργα; Πολλοί επαγγελματίες του εικαστικού χώρου αποστρέφονται αυτήν την ιδέα. Θεωρούν ότι υποβιβάζει το υψηλό κάλεσμα της τέχνης, η αποστολή της οποίας είναι να θέτει σκληρά ερωτήματα και να προβληματίζει. Είναι μια άποψη. Μία άλλη άποψη είναι ότι η τέχνη πρέπει να εκφράζει ιδέες και να εμπεριέχει συναισθήματα, και οφείλει να τα μεταφέρει με άμεσο και κατανοητό τρόπο. Αλλιώς δεν είναι τέχνη, είναι κάτι άλλο.
![3.-maria-spyraki-living-life-graffiti-and-collage-on-mdf-board-with-clear-epoxy-resin-on-top-dia-40-cm.jpg 3.-maria-spyraki-living-life-graffiti-and-collage-on-mdf-board-with-clear-epoxy-resin-on-top-dia-40-cm.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/3.-maria-spyraki-living-life-graffiti-and-collage-on-mdf-board-with-clear-epoxy-resin-on-top-dia-40-cm.jpg)
«Δυσανάλογα μεγάλος αριθμός έργων της σύγχρονης καλλιτεχνικής παραγωγής δημιουργείται με σκοπό να εκτιμηθεί αποκλειστικά από συγκεκριμένη μερίδα ανθρώπων -τις λεγόμενες εικαστικές αυθεντίες- και να παραμείνει «γρίφος» για το ευρύ κοινό. Ειρωνικά, το εν λόγω «αδαές» κοινό καλείται να καταναλώσει αυτά τα έργα, δηλαδή να τα αγοράσει και να ζήσει μαζί τους. Η απαίτηση αυτή, εκτός από παράλοηγη, είναι απόλυτα ξιπασμένη» παρατηρεί η Αλεξάνδρα Κολλάρου.
![7.-paraskevi-ble-acrylics-on-canvas-80x80cm.jpg 7.-paraskevi-ble-acrylics-on-canvas-80x80cm.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/7.-paraskevi-ble-acrylics-on-canvas-80x80cm.jpg)
![6.-giorgos-lintzeris-dihonoia-clay-wood-metal-40x40x40-cm.jpg 6.-giorgos-lintzeris-dihonoia-clay-wood-metal-40x40x40-cm.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/6.-giorgos-lintzeris-dihonoia-clay-wood-metal-40x40x40-cm.jpg)
Οι περισσότεροι βλέπουμε τον προσωπικό μας χώρο σαν καταφύγιο. Περνάμε πολύ μεγάλο μέρος της ζωής μας σε αυτόν και επιλέγουμε προσεκτικά τι αποτελεί κομμάτι του περιβάλλοντος μας· σίγουρα θέλουμε να εκφράζει τον χαρακτήρα μας, να συμπληρώνει το όραμα μας «προσθέτοντας» - ομορφιά συνήθως, με τον τρόπο που ο καθένας από εμάς την αντιλαμβάνεται. Αυτό φυσικά ισχύει και για την τέχνη που επιλέγουμε. Η αλήθεια είναι ότι ο μέσος άνθρωπος δεν ενδιαφέρεται να διαβάσει συνοδευτικό κείμενο 17 σελίδων για να καταλάβει τι θέλει να πει ένα έργο. Ούτε θέλει να βάλει στον τοίχο του μία τσαλακωμένη διαφανεια με ένα κομμάτι σελοτέιπ, αδιαφορώντας απόλυτα αν «το έργο εξερευνά την επίδραση του δυτικού καπιταλισμού στην ψυχοσύνθεση του σύγχρονου αστού». Και κάτι ακόμη: η τέχνη είναι πολύτιμη για πολλούς λόγους - συγκινεί, ομορφαίνει, εμπνέει, διευρύνει τους ορίζοντες μας, ευφραίνει και αγαλλιάζει την ψυχή. Που πήγαν αυτές οι ιδιότητες;
![11.-kostas-spanakis-hippie-van.jpg-oil-on-canvas-50x70-cm.jpg 11.-kostas-spanakis-hippie-van.jpg-oil-on-canvas-50x70-cm.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/11.-kostas-spanakis-hippie-van.jpg-oil-on-canvas-50x70-cm.jpg)
Με αυτά τα δεδομένα, η έκθεση δεν παρουσιάζει έργα που προβληματίζουν τον θεατή με κατά φαντασίαν ρητορικά ερωτήματα και υποθετικά μετά-σχόλια. Παρουσιάζει αισθητικά δυνατά έργα τέχνης, έργα που θα σταθείς μπροστά τους και θα ανασάνεις, που θα σε προσελκύσουν με την ιδιαίτερότητα τους, ίσως θα σου δημιουργήσουν ένα χαμόγελο στα χείλη. Έργα που έχουν πολλά να πούν αλλά δεν εκβιάζουν την προσοχή - αντίθετα έχουν βρει τον τρόπο να μεταφέρουν το μήνυμα τους άμεσα.
![13.-dimitra-marouda-be-a-good-girl-oil-on-canvas-90-x-110-cm.jpg 13.-dimitra-marouda-be-a-good-girl-oil-on-canvas-90-x-110-cm.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/13.-dimitra-marouda-be-a-good-girl-oil-on-canvas-90-x-110-cm.jpg)
![8.-giannis-kardassis-in-my-mind-i-am-a-tough-cookie-plaster-glue-acrylic-28-x-13-each.jpg 8.-giannis-kardassis-in-my-mind-i-am-a-tough-cookie-plaster-glue-acrylic-28-x-13-each.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/8.-giannis-kardassis-in-my-mind-i-am-a-tough-cookie-plaster-glue-acrylic-28-x-13-each.jpg)
Τα έργα πατάνε στην ιστορία της τέχνης, αντλούν αναφορές απο το παρελθόν και το σήμερα, έχουν αφετηρίες που ενίοτε είναι περίπλοκες· έχουν το πολυπόθητο “κονσεπτ”, αλλά ειναι ανοιχτά σε ερμηνεία χωρίς να φωνάζουν ή να επιβάλουν συγκεκριμένες ιδέες φορτικά. Ο θεατής είναι ελεύθερος να ανακαλύψει το έργο μόνος του και να αποφασίσει τι θέλει να πάρει από αυτό.
![15.-john-bicknell-mortal-trace-1-oil-varnish-and-transfer-print-on-paper-framed-32x40-cm.jpg 15.-john-bicknell-mortal-trace-1-oil-varnish-and-transfer-print-on-paper-framed-32x40-cm.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/15.-john-bicknell-mortal-trace-1-oil-varnish-and-transfer-print-on-paper-framed-32x40-cm.jpg)
Η «Φονική γυναίκα» του Shepard Fairey, τα λουλούδια της Ιόλης Ξιφαρά, τα αρκουδάκια-τοτέμ του Ιάκωβου Βολκώβ, τα υποβλητικά τοπίο-πορτραίτα της Δήμητρας Μαρούδα, η «Sierva Maria de Todos los Angeles» της Ισμήνης Μπονάτσου, είναι μερικά μόνο από τα έργα που καλούν το κοινό να δημιουργήσει τη δική του σχέση μαζί τους.
![4.-shepard-fairey-mujer-fatale-lithograph-90x60-cm.jpg 4.-shepard-fairey-mujer-fatale-lithograph-90x60-cm.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/4.-shepard-fairey-mujer-fatale-lithograph-90x60-cm.jpg)
Οι καλλιτέχνες δημιούργησαν τα έργα αυτά με πάθος και γνώση για το αντικείμενο τους και τα παραδίδουν στον κόσμο για να ξεκινήσει η καινούργια τους ζωή, μέσα από μία συνομιλία χωρίς όρους και προϋποθέσεις. Η έκθεση σου προτείνει να μη φοβηθείς την τέχνη, να έρθεις κοντά της και να την απολαύσεις.
![5.-constantine-vraziotis-dinner-is-served_mica-gold-leaf-and-adrylics-on-paper-plate-diameter-22.5-cm.jpg 5.-constantine-vraziotis-dinner-is-served_mica-gold-leaf-and-adrylics-on-paper-plate-diameter-22.5-cm.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/5.-constantine-vraziotis-dinner-is-served_mica-gold-leaf-and-adrylics-on-paper-plate-diameter-22.5-cm.jpg)
Παρουσιάζουν έργα οι καλλιτέχνες: Γιάννης Βαλυράκης, Ιάκωβος Βολκώβ (ΝΑR), Κωνσταντίνος Βραζιώτης, Νίκος Γιαβρόπουλος, Ελένη Καραδήμου, Γιάννης Καρδάσης, Ντίνα Κουμπούλη, Γιώργος Λυντζέρης, Δήμητρα Μαρούδα, Ισμήνη Μπονάτσου, Ιόλη Ξιφαρά, Φώτης Πεχλιβανίδης, Κώστας Σπανάκης, Μαρία Σπυράκη, Αριάδνη Στροφύλλα, John Bicknell, Paraskevi, Shepard Fairey
![0.-kanapes-exhibition-general-banner.jpg 0.-kanapes-exhibition-general-banner.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/0.-kanapes-exhibition-general-banner.jpg)
![0.-exhibition-invitation-kanapes-ak.jpg 0.-exhibition-invitation-kanapes-ak.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/0.-exhibition-invitation-kanapes-ak.jpg)
Δείτε περισσότερες πληροφορίες για την έκθεση στο Guide της Athens Voice
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.