Η «Κιβωτός» του Βαγγέλη Πέρρου στην Γκαλερί Σκουφά
Εγκαίνια αυτήν την εβδομάδα για την ατομική έκθεση ζωγραφικής
![7.jpg 7.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/11/13/7.jpg)
Την Πέμπτη 15 Νοεμβρίου στις 7.30 μ.μ. εγκαινιάζεται στην Αίθουσα Τέχνης«Σκουφά 4» η ατομική έκθεση ζωγραφικής του Βασίλη Πέρρου, με τίτλο «Κιβωτός». Η συγκεκριμένη ενότητα έργων, που συνδυάζει, στην διεργασιακή της κατασκευαστική τεχνική την χαρακτική με την ζωγραφική, είναι στο σύνολό της φιλοτεχνημένη σε ξύλο, με λάδι, γραφίτη και μεικτά υλικά. Ο καλλιτέχνης χρησιμοποιεί με ευρηματικό τρόπο και προσωπικές φυσικά εκδοχές το νεοπαραστατικό ιδίωμα, για να ορίσει εκφραστικά, όσο και υποβλητικά, έναν αινιγματικό περισσότερο εικονισμό, που λειτουργεί, κατά κύριο λόγο, μέσα από τις διαστάσεις του συμβολιστικού συνειρμού και της ποιητικής αλληγορίας.
Η Κιβωτός, όπως αναφέρει στο συνοδευτικό κείμενο του Καταλόγου, η Ιστορικός Τέχνης Αθηνά Σχινά, «αφορά μια σειρά από διώνυμα, που παρουσιάζονται να ισορροπούν οριακά ανάμεσα στα ερωτήματα και στις απορίες που γεννούν οι μνήμες και οι πραγματικότητες της ζωής, όπως επίσης οι πραγματικότητες που ποικιλοτρόπως βιώνουμε σε σχέση με τα αρχέτυπα που ανακαλούμε και τις προεκτάσεις που φαντασιακά διαμορφώνουμε, για να συνδέσουμε τα ορατά με τα αθέατα».
![1.jpg 1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/1_151.jpg)
Τα έργα της έκθεσης, εκτός των άλλων, απαρτίζουν ένα γοητευτικό και ταυτοχρόνως κωδικοποιημένο, ένα επίσης νοερό αλλά στη βάση του ένα ουμανιστικό ταξίδι. Το ταξίδι αυτό, «που γεφυρώνει συνείδηση και ασυνείδητο, ατομικότητα και συλλογικότητες, σχέσεις και αναφορές, λειτουργεί συναισθαντικά και μεταμορφωτικά ή μεταγωγικά. Μέσα από τις προσήκουσες παραδοξότητές του, σχηματίζεται ένα είδος άτυπου κι αινιγματικού χρονολογίου. Στις όψεις του των ερωτισμών και των ερωτημάτων, των αποριών και των θαυμαστικών μας, ο καλλιτέχνης διασώζει ποικίλες εμπειρίες και αξίες από τα μνημόνια της ζωής, της δικής του και δικής μας, όπως αυτά μεταφέρονται μέσα από τα όνειρα και τις λαχτάρες μας, μέσα επίσης από τις ενδεχόμενες ανατροπές του βίου και τους εφιάλτες μας», πρωταγωνιστώντας εντέλει οι σωτήριες προσδοκίες και οι ζωογόνες πάντοτε ελπίδες μας.
![2.jpg 2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2_161.jpg)
Ο καλλιτέχνης (γεννήθηκε στην Αθήνα το 1981) σπούδασε ζωγραφική στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών Αθήνας (1999-2005) µε καθηγητές τους Γ. Βαλαβανίδη και Μ. Μανουσάκη (ζωγραφική) και Γ. Ζιάκα (σκηνογραφία). Αποφοίτησε µε άριστα ( 29/30 ) και προτάθηκε για υποτροφία το 2002, το 2003 και το 2004. Έχει εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην Μπιενάλε χαρτιού Cartasia 2016 στην Λούκα της Ιταλίας και στην 5η ∆ιεθνή Συνάντηση Ακαδηµιών Καλών Τεχνών της Μεσογείου το 2004 στην Γένοβα. Την ίδια χρονιά επίσης απέσπασε το βραβείο της 3ης Bienalleφοιτητών των Ανωτάτων Σχολών Καλών Τεχνών Ελλάδας ενώ το 2005 κέρδισε την υποτροφία της Eurobank Private. Το 2017 ήταν υποψήφιος για το 3ο Βραβείο Ευρωπαικής ζωγραφικής του Μουσείου Φρυσίρα. Έχει πραγματοποιήσει 6 ατομικές εκθέσεις, φιλοτεχνήσει µε έργα του εξώφυλλα βιβλίων και δίσκων και έχει συµµετάσχει σκηνογραφικά σε θεατρικές παραστάσεις. Έργα του βρίσκονται σε ιδιωτικές συλλογές στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Ζει και εργάζεται στην Αθήνα.
Info: Επιμέλεια Έκθεσης: Αθηνά Σχινά
Γκαλερί Σκουφά, Σκουφά 4, Κολωνάκι, 210 3603541
Εγκαίνια: Πέμπτη 15 Νοεμβρίου 2018, στις 19.30
Διάρκεια έκθεσης: 15 Νοεμβρίου έως 10 Δεκεμβρίου 2018.
Ώρες λειτουργίας: Δευτ: 11:00-15:30, Τρ & Πεμ: 10:00-15:30 & 17:30-21:00, Τετ: 10:00-15:30, Παρ: 10:00-15:30 & 17:30-20:00, Σαβ: 10:30-15:30
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.