Art Take Over II: Το Μall Athens τελεί υπό... κατάληψη!
Πάνω από 100 διακεκριμένοι, ανερχόμενοι αλλά και νέοι δημιουργοί καταλαμβάνουν το εμπορικό κέντρο των Βορείων Προαστίων
Από την Πέμπτη 4/10 και μέχρι τις 20/10 το Μall Athens τελεί υπό... κατάληψη. Μία κατάληψη η οποία, μετά την περσινή επιτυχία, γίνεται πλέον θεσμός.
Οι καταληψίες είναι και πάλι εικαστικοί. Πάνω από 100 διακεκριμένοι, ανερχόμενοι αλλά και νέοι δημιουργοί, μαζί με σημαντικά Ιδρύματα και Μουσεία, ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της Ιστορικού Τέχνης και ανεξάρτητης επιμελήτριας κας Ίριδας Κρητικού για να καταλάβουν το Mall της Αθήνας, με την πλήρη συγκατάθεση της διεύθυνσης, πάντα ανοικτή σε ποιοτικές πολιτιστικές εκδηλώσεις.
Οι καταληψίες αυτοί διαφέρουν από αυτούς που έχουμε συνηθίσει. Δεν έχουν ντουντούκες, ούτε μεγάφωνα, δεν ακούγονται. Η φωνή τους είναι η τέχνη τους.
Δεν βρίσκονται συγκεντρωμένοι σαν μπουλούκι, σε ένα χώρο προκαλώντας προβλήματα και βανδαλισμούς αλλά, αντιθέτως, έχουν καταλάβει σημεία κεντρικών διαδρόμων όλων των επιπέδων του Μall, ομορφαίνοντάς τους και προσφέροντας στους επισκέπτες μία διαφορετική πρόταση διασκέδασης η οποία ξεφεύγει από τις αγορές, το φαγητό ή τις ταινίες.
Δεν έχουν πανό ή πλακάτ. Τα «αιτήματά» τους, τα μηνύματά τους, οι προβληματισμοί τους, οι ανησυχίες τους, οι προτάσεις τους εκφράζονται μέσω των έργων τους.
Δεν διεκδικούν τίποτα. Αντιθέτως, επικοινωνούν την τέχνη τους μέσω δραστηριοτήτων και εργαστηρίων που θα λειτουργούν καθ' όλη τη διάρκεια της εκδήλωσης και καλούν τους επισκέπτες, μικρούς και μεγάλους, να συμμετάσχουν δωρεάν σε αυτά.
Πίνακες ζωγραφικής, φωτογραφίες, κοσμήματα, γλυπτά, ιδιαίτερες, σπάνιες συλλογές, έκθεση digital art, περιμένουν τους επισκέπτες τους Mall να τα θαυμάσουν από κοντά και να ταξιδέψουν μαζί τους στο μαγικό κόσμο της τέχνης, μοναδική διέξοδο από τη ρουτίνα της καθημερινότητας.
Ανάμεσα στα διάφορα εκθέματα, το κοινό θα έχει την ευκαιρία πάρει μία γεύση από το υπέροχο διαμέρισμα του Άγγελου και Λητώς Κατακουζηνού, ενός από τα πιο διάσημα ζευγάρια της αθηναϊκής πνευματικής ελίτ της δεκαετίας του ’30, στο οποίο τώρα στεγάζεται το Ίδρυμα Αγγέλου και Λητώς Κατακουζηνού. Τα ενδύματα της Λητώς Κατακουζηνού, δημιουργίες του Οίκου Τσοπανέλη, τα οποία διέθεσε για την εκδήλωση η διευθύντρια του Ιδρύματος, κα Σοφία Πελοπονησίου - Βασιλάκου, φέρουν το άρωμα των πνευματικών βραδιών που κύλησαν μέσα σε αυτό το διαμέρισμα, ένα από τα σημαντικότερα φιλολογικά σαλόνια της εποχής.
Η στυλοβάτης του Μουσείου, κα Πελοπονησίου, ομολόγησε ότι ένιωσε μεγάλη συγκίνηση όταν είδε τα φορέματα που 30 χρόνια προσπαθεί η ίδια να σώσει να βγαίνουν από τις θήκες και τις ντουλάπες και να δίνουν χαρά στον κόσμο. Αυτή η επικοινωνία και η χαρά που δίνουν κάποια ρούχα από το παρελθόν είναι μας κάνει να νιώθουμε ότι αξίζει αυτή η προσπάθεια, είπε στον σύντομο χαιρετισμό της.
Η συντονίστρια του όλου αυτού project, κα Ίρις Κρητικού, αναφέρθηκε στο πάντα «γλυκό και φιλικό ως προς την τέχνη περιβάλλον του Mall» το οποίο κάνει την επίσκεψη σε αυτό μία πραγματικά πολύ ευχάριστη εμπειρία. Όπως ανέφερε, φέτος βελτιώθηκαν πολλές από τις περσινές δράσεις και προστέθηκαν πολλοί, πολύτιμοι, νέοι συνεργάτες. Τόνισε δε ότι μέρος των εσόδων από τα κοσμήματα και τα τριάντα έργα ζωγραφικής που αποτελούν τον «Περίπατο», εφόσον αυτά πουληθούν, θα δοθούν στο Όλοι Μαζί Μπορούμε, τα οποία θα μετατραπούν σε τρόφιμα για το Γηροκομείο Αθηνών.
Η κυρία Κρητικού, με την ιδιότητα της Προέδρου του ΔΣ του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης, το οποίο συμμετέχει στην εκδήλωση με το «Δάσος της Τέχνης», έκανε ιδιαίτερη αναφορά στην Επιμελήτρια του Μουσείου κα Αθανασία Σκληρού, η οποία κατάφερε να κρατήσει το Μουσείο ανοικτό, το οποίο πριν ενάμισι χρόνο ήταν έτοιμο να κλείσει λόγω διαφόρων κρίσεων που πέρασε.
Ολοκληρώνοντας την παρουσίαση και λίγο πριν ξεκινήσει η ξενάγηση στους χώρους, η κα Κρητικού ευχαρίστησε θερμά όλους τους συνεργάτες, την ομάδα εργασίας και τους καλλιτέχνες που συνετέλεσαν μέσα από ένα άριστο πνεύμα συνεργασίας στο να γίνει και πάλι πραγματικότητα αυτός ο άθλος, το Mall Art Take Over!
Για το αναλυτικό πρόγραμμα των εκδηλώσεων και τα ωράρια λειτουργίας των εργαστηρίων μπορείτε να βρείτε στα παρακάτω links: www.themallathens.gr, facebook καθώς και στο Guide της Athens Voice.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.