- CITY GUIDE
- PODCAST
-
26°
7 εκθέσεις για να δεις
Aπό τον Γιάννη Μόραλη στον Paul Chan, το εικαστικό φθινόπωρο μοιάζει χρωματιστό και εξωστρεφές
![anoigma.jpg anoigma.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/09/04/anoigma.jpg)
Odysseus and the Bathers, Paul Chan
![Odysseus and the Bathers, Paul Chan Odysseus and the Bathers, Paul Chan](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/7_53.jpg)
Αερογλυπτική, μιας και κινούμενες οι φιγούρες των ηρώων του μέσω ανεμιστήρων, έτσι όπως είναι στημένοι, φτιαγμένοι σαν πλαστικά ομοιώματα λουόμενων σε παραλίες, σε βάζουν κατευθείαν στο θέμα: άνθρωποι στη θάλασσα. Μόνο που δεν είναι κανονικοί λουόμενοι, άσχετα αν ο πολυμήχανος καλλιτέχνης από το Χονγκ Κονγκ που ζει στη Νέα Υόρκη φροντίζει εντέχνως δίπλα τους να τους περιβάλλει με πολύχρωμα ζωγραφισμένες μπουρνουζέ πετσέτες. Σαν αυτές που υπάρχουν στα δωμάτια των ακριβών ξενοδοχείων. Ναι, η ατμόσφαιρα παραπέμπει σε παραλία. Όχι όμως του Long Island, αλλά της Μυτιλήνης. Εκεί που οι βάρκες ξεβράζουν μετανάστες για τη Δύση. Όπως ο Οδυσσέας στον δρόμο για την Ιθάκη, έτσι κι αυτοί ψάχνουν το απάνεμο καταφύγιο. Μια συγκλονιστική έκθεση-σχόλιο για τον ζοφερό αιώνα και τα καλοκαίρια των τελευταίων ειδικά χρόνων, που στη θάλασσα και την ακτή δεν συναντάς μόνο μπιτς μπαρ και ρακετούλες αλλά και «εκδρομείς» της φρίκης. Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης, Νεοφύτου Δούκα 4
Summer Inn
![05-08tsagkarakis7-4.jpg 05-08tsagkarakis7-4.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/05-08tsagkarakis7-4.jpg)
Ξενοδοχειακές μονάδες, πλαζ με ξαπλώστρες, καταστήματα με σουβενίρ, ταβέρνες, βρετανικές παμπ, μαντινάδες παραδίπλα, δορυφορικά πιάτα, καντίνες, πισίνες με γκαζόν. Summer Inn: η Αγγελική Σβορώνου και ο Μαρίνος Τσαγκαράκης παρουσιάζουν εικόνες από το Λασίθι, τόπο συνάντησής τους, και κοινή αναφορά, καθώς το καλοκαίρι έρχεται και φεύγει. Φωτεινά τοπία αλλά και συννεφιασμένοι ουρανοί από το μελτέμι, αφίξεις, αναμονές, θάλασσα και κρητικό καλοκαίρι για πάντα. Με τα ωραία του αλλά και με τα μελαγχολικά του. Elika Gallery, Ομήρου 27, Κολωνάκι
Σοφία Βάρη, Φόρμες & Αντιθέσεις
![Σοφία Βάρη, Φόρμες & Αντιθέσεις Σοφία Βάρη, Φόρμες & Αντιθέσεις](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/serpent-de-la-guerre-2_500x750.jpg)
Δεκάξι γλυπτά μνημειακών διαστάσεων μαγνητίζουν το βλέμμα των επισκεπτών στο ΚΠΙΣΝ. Για τη συγκεκριμένη έκθεση, η Βάρη κινήθηκε μόνο σε μία ασπρόμαυρη παλέτα, λόγω τόσο της γοητείας που της ασκεί το ελληνικό φως όσο και της ιδιοσυγκρασίας του κτιρίου. Παραταγμένα μπροστά από την Αγορά, ακριβώς δίπλα στο Κανάλι, τα γλυπτά της ισορροπούν ανάμεσα στο δυσθεώρητο και το αρμονικό, το φως και τις σκιές. ΚΠΙΣΝ (Αγορά). Ως 7/10. Είσοδος ελεύθερη.
Γιάννης Μόραλης
![Γιάννης Μόραλης Γιάννης Μόραλης](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/moralis.jpg)
Πρωτοπόρος ζωγράφος, ταλαντούχος χαράκτης, προικισμένος σκηνογράφος και εξέχων ακαδημαϊκός δάσκαλος, ο Γιάννης Μόραλης υπήρξε μία από τις δημοφιλέστερες καλλιτεχνικές φυσιογνωμίες του ελληνικού 20ού αιώνα. Μέσα από ζωγραφικά έργα, σχέδια και χαρακτικά, γλυπτά και αρχιτεκτονικές εφαρμογές, εξώφυλλα δίσκων και εικονογραφήσεις βιβλίων, η έκθεση επιχειρεί να χαρτογραφήσει την πορεία του ανά δημιουργική δεκαετία, αναδεικνύοντας άγνωστες πτυχές της ζωής και του έργου του. Αναδρομική έκθεση του έλληνα ζωγράφου Γιάννη Μόραλη στο Μουσείο Μπενάκη - Κτίριο οδού Πειραιώς. 20/9/2018 - 5/1/2019
Κώστας Βαρώτσος, Γλυπτική 2008-2018
![Κώστας Βαρώτσος, Γλυπτική 2008-2018 Κώστας Βαρώτσος, Γλυπτική 2008-2018](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/varwtsos.jpg)
Ο Βαρώτσος με το έργο του δίνει τρισδιάστατη μορφή στο ουσιώδες, σε έναν ποιητικό γλυπτικό κόσμο. Με ονειρική διάθεση βάζει φαντασία στην ύλη που αγαπάει και με αυτή δουλεύει περίπου σαράντα χρόνια για να κατακτήσει μια άλλη λάμψη του γυαλιού. Η απλότητα, η λιτότητα και το καίριο κυριαρχούν στη δουλειά του, προσεγγίζοντας χωρίς περιγραφική διάθεση και με απεριόριστη δύναμη ελευθερίας τη γη, τον ουρανό και τη θάλασσα. Ίδρυμα Εικαστικών Τεχνών και Μουσικής Β.&Μ. Θεοχαράκη. Ως 21/10.
O τελευταίος αναγνώστης (Εκθεσιακή Τριλογία: Η Άγραφη Βιβλιοθήκη)
![O τελευταίος αναγνώστης (Εκθεσιακή Τριλογία: Η Άγραφη Βιβλιοθήκη) O τελευταίος αναγνώστης (Εκθεσιακή Τριλογία: Η Άγραφη Βιβλιοθήκη)](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/7_52.jpg)
Το Annex M, το νεοσύστατο κέντρο για τις εικαστικές τέχνες στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, προετοιμάζει μια εκθεσιακή τριλογία με τίτλο «Η Άγραφη Βιβλιοθήκη» γύρω από το θέμα Βιβλία/Αναγνώστες/Συγγραφείς. Η έκθεση επιχειρεί να αναδείξει δίκτυα πολλαπλών σχέσεων και διασυνδέσεων, που ανιχνεύονται στη διατομή του βιβλίου/κειμένου με το σώμα, προφορικότητας και κειμενικότητας, του προσωπικού με τον δημόσιο χώρο. Μέγαρο Μουσικής Αθηνών. Ως 16/9. Είσοδος δωρεάν.
Where We Stand
![Where We Stand Where We Stand](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/screenshot-93.jpg)
Η έκθεση φιλοξενεί τη φωτογραφική δουλειά 15 φωτογράφων. 15 προσωπικά project που αναπτύχθηκαν σε μορφή και περιεχόμενο ενός δημιουργικού έργου. Προέρχονται από τα εκπαιδευτικά προγράμματα της Δημιουργικής Φωτογραφίας του Ελληνικού Κέντρου Φωτογραφίας, με εισηγητές τον Κωστή Αντωνιάδη, τον Κώστα Γουδή και τη Νατάσσα Μαρκίδου. Μουσείο Μπενάκη - Κτίριο οδού Πειραιώς. 27/9 - 7/8. Είσοδος ελεύθερη.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Διάσημοι και ιστορικοί καλλιτέχνες, σύγχρονες και γυναικείες φωνές δίνουν το παρών τον Αύγουστο σε μουσεία και γκαλερί
Ήταν ιδρυτής της Αίθουσας Τέχνης Καππάτος και διοργανωτής της σειράς εκθέσεων Rooms
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.