Επιστροφή στο σπίτι-μουσείο του Γιάννη Τσαρούχη, που άνοιξε ξανά
Ο Γιάννης Τσαρούχης είναι πάντα ο Κολοσσός του Αμαρουσίου!
![kentriki.jpg kentriki.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/04/03/kentriki.jpg)
Το 1965 στο Μαρούσι, ο Γιάννης Τσαρούχης χτίζει το σπίτι αλλά και το ατελιέ του: στο νούμερο 28 της οδού Πλουτάρχου, ο ζωγράφος στήνει τον προσωπικό του χώρο, ενώ στον πρώτο όροφο και το δώμα της οικίας το εργαστήριό του γίνεται το περίφημο πεδίο-εργοτάξιο σωμάτων, πινέλων, χρωμάτων, ιδεών και της εμβληματικής ζωγραφικής του.
![idryma_tsaroyhi.jpg idryma_tsaroyhi.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/idryma_tsaroyhi.jpg)
Το 1981 ο ίδιος ο Τσαρούχης ιδρύει το περίφημο Ίδρυμα Τσαρούχη, προσδίδοντας στον πάνω όροφο και την ιδιότητα του εκθεσιακού χώρου. Διοργανώνει εκθέσεις, το αποκαλεί «το Μουσείο Αμαρουσίου», εδώ βρίσκεται πλέον η ζωή του όλη.
![mikri.jpg mikri.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/mikri.jpg)
Πίνακες, σημειώσεις, βιβλία, ένα πλούσιο φωτογραφικό αρχείο, που προπάντων χάρη σε αυτό, το φωτογραφικό αρχείο, μπορεί σήμερα η Αθήνα να ξαναζήσει στον ρυθμό και την αύρα του. Την αισθητική των ιδεών αλλά και της «πράξης» του: έως και τις 31 Μαΐου, οι θεατές έχουν την ευκαιρία να δουν αλλά και να νιώσουν πώς ζούσε και δημιουργούσε ο Γιάννης Τσαρούχης από το 1966 έως και το 1989. Μια πιστή απόδοση του «τόπου», του χώρου και φυσικά των συναντήσεών του. Με φίλους, «μοντέλα», προσωπικά του αντικείμενα, φώτα και σκιές που χειρίζονταν με μαεστρία, έργα καρφιτσωμένα σε τοίχους ή υφασμάτινα «διαστήματα»: όλα αφημένα να πλέουν ελεύθερα, μποέμ, ξέγνοιαστα.
![exarhos_2.jpg exarhos_2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/exarhos_2.jpg)
Έργα σε πιστά αντίγραφα, σε φυσίκ μέγεθος, «Αισθανόμουν πάντα την ανάγκη να κάνω ζωγραφική μεγάλου μεγέθους», μια πιστή δηλαδή απόδοση του «τσαρούχιου» κόσμου. Ο διονυσιασμός, το γλέντι, η ομορφιά, η παιδική αέναη ως προς την απλότητα της φόρμας και της αλήθειας ματιά του, η αγιογραφική του προσέγγιση σε εικόνες τοπίων και ανθρώπων, αυτή δηλαδή η γήινη μα και εξαϋλωτική, μυθική αλλά και τόσο ριζωμένη με το εδώ και τώρα των ηρώων του, συνιστούν μια υπέρτατη ευκαιρία για να ξανασυνδέσουμε με την ελληνικότητα του ζωγράφου.
![idryma_tsaroyhi.jpg idryma_tsaroyhi.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/idryma_tsaroyhi_0.jpg)
![it_1582.jpg it_1582.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/it_1582.jpg)
Μέσω Αμαρουσίου κι ενός μουσείου που πήρε ξανά ζωή χάρη στην Documenta 14: στο πλαίσιό της όχι μόνο εκτέθηκαν μέρη της σκηνογραφικής μελέτης του Τσαρούχη, αλλά και πραγματοποιήθηκαν βασικές επισκευές στο κτίριο. Ανακαινισμένο σήμερα το Μουσείο Τσαρούχη παίρνει ζωή. Εγκαινιάστηκε στις 31 Μαρτίου.
![exarhos.jpg exarhos.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/exarhos.jpg)
Φαντάσου το, είναι σαν να μπαίνεις πάλι εκεί! Στο εργαστήριο του κυρίου Γιάννη. Ο χρόνος παγώνει, ο ζωγράφος είναι σαν να είναι πάλι εκεί, φωνές, παιχνίδια, φίλοι, χρώματα, σώματα, επιθυμίες, γέλια, μια βόλτα-εμπειρία.
![i_agia_paraskeyi_2.jpg i_agia_paraskeyi_2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/i_agia_paraskeyi_2.jpg)
![i_agia_paraskeyi.jpg i_agia_paraskeyi.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/i_agia_paraskeyi.jpg)
Η έκθεση «Το εργαστήριο του Γιάννη Τσαρούχη» σε γυρίζει στο παρελθόν. Όχι όμως με μια ρετρό διάθεση, αλλά σαν νοσταλγία μέλλοντος. Μια μυστικιστική - φανερή, μια σιωπηλή- θορυβώδης συνύπαρξη που επανασυστήνει τον ζωγράφο. Που απεικόνισε θαυμαστά το είναι του. Και το όλον μας: από την αρχαιότητα έως και το τώρα, μέσα στο θρυμματισμένο μωσαϊκό δηλαδή της ιστορίας μας, η ζωγραφική του δεν συνθέτει τίποτα άλλο πέρα από την αναζήτηση της χαμένης μας ταυτότητας.
Ίδρυμα Γιάννη Τσαρούχη, Πλουτάρχου 28, Μαρούσι
Τιμή εισόδου: 3 ευρώ
Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα έως Παρασκευή 09:00-14:00
![it_574.jpg it_574.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/it_574.jpg)
![exarhos.jpg exarhos.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/exarhos_0.jpg)
![it_1009.jpg it_1009.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/it_1009.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.