Εδώ θα είσαι μέσα, αλλά θα είναι σαν έξω
Στο υπόγειο της Στέγης αν κλείσεις τα μάτια, θ’ ακούσεις το Γκάζι, το Μεταξουργείο και τον Κεραμεικό. «Soundscapes Landscapes» από τη Medea Electronique.
![320120-629278.jpg 320120-629278.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/320120-629278.jpg)
![Soundscapes Landscapes / City Above - Life Below Εδώ θα είσαι μέσα, αλλά θα είναι σαν έξω](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/02/06/kiki_papadopoulou_soundscapes_landscapes_img_4752_p.jpg)
Από τις αρχές του περασμένου καλοκαιριού η Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση και η Medea Electronique, η δραστήρια καλλιτεχνική ομάδα της πόλης, εξελίσσουν από κοινού ένα project που ξυπνά τις αισθήσεις. Όταν εμείς σε ρόλο βιαστικού Αθηναίου, εθισμένοι στο τρέξιμο, δεν στεκόμαστε πουθενά, η πόλη γύρω μας ζει, μιλάει, κάνει θόρυβο. Είναι αυτός ο απροσδιόριστος ήχος των πόλεων, ξεχωριστός από πόλη σε πόλη, από γειτονιά σε γειτονιά. H Medea Electronique συνέλεξε aυτό το αστικό ηχόχρωμα και ίσως τώρα βρούμε χρόνο να το ακούσουμε.
Όλα ξεκίνησαν πέρυσι το καλοκαίρι με τον ηχητικό περίπατο της Medea Electronique, «Soundscapes Landscapes / City Above - Life Below», στο Γκάζι, τον Κεραμεικό και το Μεταξουργείο. Το app «Soundscapes Landscapes / Ρίζωμα ΙΙ» ήταν η τέλεια ευκαιρία για βόλτα στην περιοχή με το κινητό να λέει ιστορίες, να διαβάζει ποιήματα, να παίζει μουσικές και ήχους σε μία διαφορετική ξενάγη. H περιοχή επιλέχθηκε χάρη στην πάντα ξεχωριστή της ένταση, ζωντανή και σημαίνουσα από την αρχαιότητα, ενώ η εφαρμογή παραμένει πάντα διαθέσιμη, ιδανική λύση και για ξεναγήσεις φίλων από το εξωτερικό. Οι καλλιτέχνες του ήχου και της εικόνας που εξερεύνησαν και δημιούργησαν μια νέα μορφή καλλιτεχνικής ψηφιακής χαρτογράφησης της περιοχής, παρουσιάζουν τώρα μια real-time περιήγηση στις γειτονιές της Αθήνας στον Εκθεσιακό Χώρο της Στέγης.
![Soundscapes Landscapes / City Above - Life Below Εδώ θα είσαι μέσα, αλλά θα είναι σαν έξω](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/kiki_papadopoulou_soundscapes_landscapes_img_4690_p.jpg)
Στον κεντρικό χώρο με τον χαμηλό φωτισμό, εναλλάσσονται φωτογραφίες στη βιντεοπροβολή και η αίσθηση είναι αυτή ενός black box, αν όμως κλείσεις τα μάτια, είναι σαν να περπατάς έξω, στο δρόμο, στον ανοιχτό, δημόσιο χώρο. Κι αν δεν ήξερες πού βρίσκεσαι, θα αισθανόσουν αμέσως ότι είσαι κάπου στο Κέντρο της Αθήνας, θα το καταλάβαινες από το γλωσσάρι τω ήχων. Κι αν σταθείς παραπάνω στα ηχητικά ερεθίσματα, θα ακούσεις ύμνους από τζαμί, ρεμπέτικα και κόρνες και ίσως μαντέψεις ότι βρίσκεσαι κάπου στον Κεραμεικό και πέριξ. Θα διαβάσεις τα ενδιφέροντα κείμενα που προβάλλονται στο χώρο και θα πληροφορηθείς για την ιστορία της περιοχής, για την οδό Πειραιώς και την παλιά Λαχαναγορά, για την οδό Πλαταιών και τα μηχανουργεία, τη Μ. Αλεξάνδρου, τον Σύλλογο Ρακοσυλλεκτών «ΕΡΜΗΣ». Αποσπάσματα συνεντεύξεων, φωνές παιδιών, ο ήχος των περιστεριών και το ηχογραφημένο υλικό που συνέλεξαν η Medea Electronique και οι φιλοξενούμενοι καλλιτέχνες στην πορεία της έρευνάς, συνεντεύξεις κατοίκων, ειδικών, ήχοι της πόλης και βιντεοσκοπήσεις, έχουν προσαρμοστεί κατάλληλα και παρουσιάζονται σε έναν ιδιαιτέρων συνθηκών κλειστό χώρο.
![Soundscapes Landscapes / City Above - Life Below Εδώ θα είσαι μέσα, αλλά θα είναι σαν έξω](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/kiki_papadopoulou_soundscapes_landscapes_img_4758_p.jpg)
Σε αυτό το σκηνοθετημένο περιβάλλον ηχητικής πραγματικότητας οι δρόμοι, οι διασταυρώσεις και οι εμπειρίες από τους δρόμους της Αθήνας ζωντανεύουν. Ο ήχος είναι χαμηλός με στόχο να συγκεντρωθείς στα σημεία. Όπως συμβαίνει στους δρόμους, επικρατεί η βαβούρα των απροσδιόριστων θορύβων, μόνο που τώρα μπορείς να στήσεις αυτί. «Ουσιαστικά είναι όπως ο ήχος της πόλης. Όταν περπατάμε ακούμε ήχους χωρίς να διακρίνουμε αμέσως την προέλευσή τους, ακούμε ένα θόρυβο, αλλά αν στήσουμε αυτί, ακούμε το ζευγάρι στο διπλανό τραπέζι, την ιστορία κάποιου που γνωρίσαμε στο δρόμο. Η έρευνα βασίστηκε σε συνεντεύξεις και παρουσιάζει με κοινωνιολογικό, ανθρωπολογικό και ιστορικό τρόπο το ηχοτόπιο της πόλης», λέει ο Μανώλης Μανουσάκης, συνθέτης και sound engineer της Medea Electronique.
![Soundscapes Landscapes / City Above - Life Below Εδώ θα είσαι μέσα, αλλά θα είναι σαν έξω](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/kiki_papadopoulou_soundscapes_landscapes_img_4771_p.jpg)
Στα τέσσερα station περιμετρικά της αίθουσας φοράς ακουστικά και από τα Virtual Reality γυαλιά παρακολουθείς project εικονικής πραγματικότητας. Το Γκάζι, ο Κεραμεικός και το Μεταξουργείο γίνονται «επαυξημένη πραγματικότητα». Εισχωρείς στα τρισδιάστατα ψηφιακά περιβάλλοντα και μέσα από διαφορετικές θεματικές και καλλιτεχνικές προοπτικές, εξερευνείς μοναδικές και μυστικές γωνιές της πόλης.
«Επιλέξαμε τον χώρο επειδή είχε μια έντονη κάθετη και οριζόντια διαστρωμάτωση με πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη μέσα στα χρόνια σε σχέση με άλλες περιοχές του κέντρου. Κάτι επίσης ενδιαφέρον στην περιοχή είναι ότι όλοι οι κάτοικοι θεωρούν ότι κάποιος προσπαθεί να τους διώξει. Οι ξένοι, οι πλούσιοι, τα μπαρ, τα βουλκανιζατέρ. Όλοι αισθάνονται απειλή από κάποιον που θέλει να φτιάξει την περιοχή όπως τη θέλει», αναφέρει η σκηνοθέτης και animator Κλεοπάτρα Κοραή.
![Soundscapes Landscapes / City Above - Life Below Εδώ θα είσαι μέσα, αλλά θα είναι σαν έξω](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/kiki_papadopoulou_soundscapes_landscapes_img_4790_p.jpg)
Μετά την επίσκεψή στην έκθεση, αξίζει μια επίσκεψη στο Γκάζι, τον Κεραμεικό και το Μεταξουργείο, στο πραγματικό περιβάλλον που αναπλάθει η έκθεση, ακολουθώντας τον πρωτότυπο ηχητικό περίπατος Soundscapes Landscapes–Rhizome II. Η εφαρμογή είναι διαθέσιμη για iOS και Αndroid.
Info: έως 11/2, 16:00-21:00, Εκθεσιακός χώρος Στέγης Ιδρύματος Ωνάση, Συγγρού 107
Είσοδος ελεύθερη με δελτία εισόδου
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.