Ο Καρυοθραύστης στην Οικία Κατακουζηνού
Η Μαρίνα Στελλάτου δημιουργεί 14 έργα ζωγραφικής εμπνευσμένα από το γνωστό παραμύθι των Χριστουγέννων
![125052-280643.jpg 125052-280643.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/125052-280643.jpg)
![img_20171230_184548.jpg img_20171230_184548.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/01/04/img_20171230_184548.jpg)
Οι μέρες των γιορτών που όλοι με τόση λαχτάρα περιμέναμε, τελειώνουν και η ρουτίνα της καθημερινότητας μας χτυπά σιγά-σιγά την πόρτα. Κι όμως ενδόμυχα όλοι θα επιθυμούσαμε αυτή η μαγεία να συνεχιζόταν και ίσως να παρακαλάμε, σαν τα μικρά παιδιά, να μην τελειώσει ποτέ το παραμύθι.
Η επιθυμία αυτή μπορεί να γίνει πραγματικότητα με μία επίσκεψη στην Οικία Κατακουζηνού στην οποία αυτές τις μέρες φιλοξενούνται 14 έργα ζωγραφικής της Μαρίνας Στελλάτου, εμπνευσμένα από τον Καρυοθραύστη, ένα από τα δημοφιλέστερα έργα στην ιστορία του μπαλέτου και το ωραιότερο παραμύθι των Χριστουγέννων, ύμνο στην προσφορά, τη φιλία και την ανιδιοτελή αγάπη.
Τα πανέμορφα έργα της καλλιτέχνιδας, στα οποία πρωταγωνιστούν υπαρκτά πρόσωπα, δικοί της άνθρωποι, ενσωματωμένα τέλεια στον ξεχωριστό αυτό χώρο, διακρίνονται για τα ζωντανά τους χρώματα, την κίνηση, την τρυφερότητα και την ευαισθησία τους και μας μεταφέρουν στο χριστουγεννιάτικο όνειρο της μικρής Κλάρας, όπου τα πάντα είναι δυνατά. Ο κινούμενος στρατιώτης, ο Καρυοθραύστης, η πιο γνωστή κούκλα-φιγούρα των Χριστουγέννων, μεταμορφώνεται σε έναν όμορφο πρίγκιπα και μαζί με την Κλάρα ξεκινούν το ταξίδι σε έναν παραμυθένιο, μαγικό κόσμο γεμάτο νεράιδες, βασίλισσες, πύργους και ζαχαρωτά.
Τα πρωτότυπα έργα από την εικονογράφηση του «Καρυοθραύστη» που κυκλοφόρησε πρόσφατα από τις εκδόσεις Διάπλαση, θα παραμείνουν στον χώρο τις 31 Ιανουαρίου 2018. Η έκθεση είναι σε επιμέλεια της Ίριδας Κρητικού.
Λίγα λόγια για την Οικία Κατακουζηνού
Το διαμέρισμα του ζεύγους Κατακουζηνού υπήρξε ένα από τα πιο σημαντικά φιλολογικά σαλόνια της γενιάς του ’30. Ο νευρολόγος-ψυχίατρος Άγγελος Κατακουζηνός, καθηγητής στο Πανεπιστήμιο των Παρισίων και η συγγραφέας σύζυγός του, Λητώ Πρωτοπαππά, δραστήρια μέλη της πνευματικής ελίτ της αθηναϊκής κοινωνίας, έζησαν σε αυτό από το 1960 έως το 1985. Η φήμη των καλλιτεχνικών και φιλολογικών βραδιών που διοργάνωναν ξεπερνούσε τα ελληνικά σύνορα και τα σαλόνια τους ήταν πόλος έλξης για ανθρώπους των γραμμάτων και των τεχνών, πολιτικούς καθώς και επιστήμονες που σημάδεψαν με το έργο τους τη σύγχρονη Ελλάδα. Η φιλοξενία, η θέση, η θέα αλλά και η μοναδική ατμόσφαιρα του διαμερίσματος με τους γαλάζιους τοίχους «του Τσαρούχη», γεμάτο από αξιόλογα έργα τέχνης, σπάνια βιβλία, χειρόγραφα, έπιπλα και φωτογραφίες προσέλκυε και πολλούς, επιφανείς φίλους του ζευγαριού από την Ευρώπη ή την Αμερική, όπως τoν Ε.Iονέσκο, τον Α. Καμύ, τον Ρ. Νουρέγιερ, τον Μαρκ Σαγκάλ.
Παρόλο που ο Άγγελος και η Λητώ Κατακουζηνού δεν ανήκουν πια στον κόσμο των ζωντανών και το διαμέρισμά τους έχει δωριθεί στο «Ίδρυμα Άγγελου και Λητώς Κατακουζηνού» για να λειτουργήσει ως μουσείο, ο επισκέπτης έχει την αίσθηση ότι μπαίνει μέσα σε ένα σπίτι και όχι μουσείο με την αυστηρή έννοια της λέξης, με το στίγμα της εκλεπτυσμένης, πνευματώδους προσωπικότητας των ιδιοκτητών του διάχυτο παντού.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.